Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Prąd podrożał w Sędziszowie. O ile? Lepiej usiądźcie

154
Podziel się:

Gmina Sędziszów (woj. świętokrzyskie) zdecydowała się wprowadzić radykalne oszczędności energii. Wszystko dlatego, że prąd na tym terytorium podrożał o... 880 procent.

Prąd podrożał w Sędziszowie. O ile? Lepiej usiądźcie
Rachunek za energię elektryczną dla gminy Sędziszów wzrósł aż o 880 procent (Google Maps)

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", początkowo nic nie wskazywało, że wprowadzenie oszczędności w ogóle będzie konieczne. Sytuacja zmieniła się jednak, kiedy operator, który wcześniej wygrał przetarg na dostarczanie elektryczności do Sędziszowa, przestał wywiązywać się z obowiązków.

Podwyżki cen prądu. Energia elektryczna podrożała o 880 procent

Ponieważ poprzednia firma przestała dostarczać prąd do gminy, konieczne okazało się przejście na taryfę PGE Obrót. W rezultacie okazało się, że rachunki będą wyższe "o 880 procent w stosunku do ceny z czerwca 2022 r. Konsekwencją tego może być wzrost kosztów oświetlenia ulicznego z ok. 400 tys. zł do 3,4 mln zł rocznie" - poinformował w komunikacie Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa.

Władze Sędziszowa poinformowały mieszkańców, że trzeba "zacisnąć pasa". Rzecznik Urzędu Gminy zapowiedział, że w związku z drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej konieczne stało się ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego. To nie koniec zmian – pod 22:00 wiernym nie będzie dane dalej podziwiać kościelnych iluminacji.

Szanowni Mieszkańcy Gminy Sędziszów. W związku ze znacznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, zmuszeni jesteśmy do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego na terenie Gminy – ogłosił w oficjalnym oświadczeniu Urząd Gminy Sędziszów.

Burmistrz wprowadził także specjalne zalecenia dla pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych gminy. W okresie grzewczym w pomieszczeniach ma panować temperatura o maksymalnej wysokości 20 stopni Celsjusza. Wszystkie źródła światła wymieniono na oświetlenie typu LED, zaapelowano również o rozważne używanie urządzeń elektrycznych.

Mieszkańcy szybko dali do zrozumienia, co o tym myślą. Na Facebooku pod postem na oficjalnym koncie gminy pojawił się wysyp komentarzy. "Chcieliście PiS, to macie efekty, brawo Wyborcy"; "Cza będzie w końcu dynamo do rowera założyć, co uni wyprawiajo"; "Brawo dla wyborców obecnego nierządu. To dopiero początki" - piszą mieszkańcy (zachowano oryginalną pisownię).

Zobacz także: Zobacz też: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(154)
Mieszkaniec S...
6 dni temu
Ale na rozbudowę urzędu gminy i zatrudnianie nowych urzędników pieniądze ma??? Niech wylacza światła uliczne całkiem. Bo to jest tak że cały Sędziszów oświetlony dla 2 osób a na wsiach wokół całkiem ciemno i jest dobrze. Burmistrz chyba zapomniał dodać ile zarabia on i rada. Bo są zaraz po powiecie jeśli chodzi o zarobki ale o tym cisza. Mówię to jako mieszkaniec gminy Sędziszów.
Banialuka
1 tyg. temu
"Należy się spodziewać podwyżek cen za energię i ewentualnych okresowych braków w jej dostawach... przyczyną tego stanu rzeczy są awarie w elektrowniach oraz niska wydajność turbin wiatrowych..." Cytowana wypowiedź jakiegoś ministra którą ostatnio słyszałem w radiu... To wcale nie jest tak, że ma to związek z cenami węgla xD przecież 99% energii w Polsce pochodzi z turbin wiatrowych xD ... Popatrzcie jaką ciemnotę wam cisną a wy się śmiejecie z dziadka mroza z Kremla xD
Nwo
1 tyg. temu
Fit for fifty five. I macie czemu to wszystko wariuje
Wojciech
1 tyg. temu
Zwracam uwagę, że oszczędności zużycia energii elektrycznej niewiele dają, bo to jest najmniej znacząca część rachunku za prąd. Istotne jest, ile energii się zamawia, bo płaci za "gotowość" dostarczenia, dochodzi opłata przesyłowa, opłaty administracyjne itp. Ustawa "Prawo energetyczne" została opracowana przez dostawców prądu, a odbiorca nie ma żadnych uprawnień, ma płacić bez szemrania, bo jak nie to mu prąd odetną.
Lolek
1 tyg. temu
Tak kończy się podpisywanie umów na energię przez gminy z pośrednikami a nie z firmami typu Enea , Energa . Mam naiwnych sąsiadów podpisali umowę z panią która przyszła do drzwi oferując niższa cenę niż Enea dziś płacą 150 zł więcej ode mnie przy porównywalnym zużyciu...
stawo
1 tyg. temu
Kompletnie nie rozumiem waszego zdziwienia. Już zapomnieliście co podpisała premier Kopacz w Brukseli w październiku 2014, na jakie ustępstwa w sprawie CO2 się zgodziła i jakie miało mieć to skutki w cenach energii po 2020 r? A wy w kółko: PiS, PiS, PiS...
Tak sobie pac...
1 tyg. temu
Piotrków 1000%,Radom 900%, Sędziszów 880%. Wszystko przez to, że energia na rynkach podrożała ponad 20% !!! Czego nie rozumicie?
torunski emer...
1 tyg. temu
Gotyk na dotyk, pamiątek tu bez liku - ale prawdziwe szczęście znajdę dziś tylko w śmietniku.
goa
1 tyg. temu
tak a mnie jako prosumenta z 6 misięcznym rozliczeniem styczeń - czerwiec, lipiec - grudzień PGE rozliczyło styczeń -kwiecień a w styczniu dostanę rachunek z wyższą opłatą za kWh niż dziś i tak oszukują swoich klientów PGE czyli spółka skarbu państwa za tego rządu...
odpowiedzialn...
1 tyg. temu
a dzis był reportaż z niego wynika dlaczego nie ma pieniędzyz KPO Ciekawe czy prezydent go oglądał i jakie wyciiągnie wnioski.??? teraz wiemy czemu tak chca utrzymac się u łwłądzy nadal .. wola wciskać nam wyborcom co na nich głosowlaismy ze to UE jest zła ale widac to inaczej dziś neizalezne stacje pokazywały w MADRYCIe 80 tysiecy ludzi wyszło manifestowac przeciw drożyżnie ..? jak się wypowiadali wiekszosć to byli wyborcy co głosowali na obecna wąłdz e..
Jan
1 tyg. temu
Dobra Zmiana w rozkwicie.
Koni
1 tyg. temu
A dziś widziałem pod Lublinem robią oświetlenie uliczne na drodze przez las,i to po obu stronach. Mają rozmach.
Mkxkdo
1 tyg. temu
Celem tego cyrku jest zniewolenie i pozbawienie ludzi wszelkich dóbr pod pretekstem pandemii, wojny ,ceny energii w górę, aż w końcu będziecie tak głęboko w dupie , że powiedzą wam ,, kochani ludzie my wam pomożemy, damy każdemu michę ryżu dziennie ,, więc znowu każdy ich zacznie kochać , chwalić jaki PiS dobry hehe tylko prawda będzie taka że będziecie żyli w nędzy, upodleni do granic bycia człowiekiem , dyby,stracicie wszystko w zamian za miskę ryżu i nagrodzę jest to że będziecie się cieszyć z tej jednej miski .... Kto nie wierzy , wkoncu uwierzy kiedy tego doświadczy albowiem będzie za późno i ciężko (może i wcale ) odzyskać wolność
buuu
1 tyg. temu
Chyba Sędziszewa
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić