Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy z ZUS. Od 25 maja nowe zmiany. Komu przysługuje opieka na dziecko?

5
Podziel się

Do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy z ZUS? Komu jeszcze przysługuje opieka na dziecko? W poniedziałek 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS. Od 25 maja nowe zmiany. Komu przysługuje opieka na dziecko?
(Pixabay)
bFdWArVh

Zasiłek opiekuńczy. Nowe przepisy od 25 maja

Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wchodzi w życie 25 maja. Komu przysługuje opieka na dziecko? Jak długo zasiłek opiekuńczy będzie jeszcze wypłacany?

bFdWArVj

Od 25 maja w szkołach zaczynają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, skierowane do uczniów klas 1-3. Jak jednak wynika z badań przeprowadzonych przez samorządy, zaledwie około 10 proc. dzieci będzie w tych zajęciach uczestniczyć. Rodzice, którzy zostaną ze swoimi pociechami w domu, nadal mogą pobierać zasiłek opiekuńczy. Według nowych przepisów zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 14 czerwca.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS do 14 czerwca. Komu przysługuje opieka na dziecko?

Nowe przepisy obowiązujące od 25 maja dotyczą przyznawania zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca. Opiekę na dziecko dostaną rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym, a ich dziecko nie ma więcej niż 8 lat.

bFdWArVp

Według nowych przepisów zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko rodzicom pracującym:

  • "przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.”
  • "w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.”
  • jeśli, mimo otwarcia placówki, zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem, jednak nie dłużej niż do 14 czerwca 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bFdWArVK
KOMENTARZE
(5)
do niczego
2 lata temu
znam co najmniej kilka osób czekających na zasiłek z zus. Od marca!!! prawda jest taka że zabroniono ludziom pracować, zamknięto przedszkola i szkoły i kazano radzić sobie albo zdychać.... Tylko panowie uśmiechnięci w telewizji opowiadają jaka to jest wielka pomoc. Pokażcie jak wygląda sytuacja rodziców którzy czekają na zasiłek już 3 miesiące i chętnie by poszli do pracy ale nie mogą bo ich jeszcze nie odmrożono....
Karina
2 lata temu
Obiecanki cacanki. Tylko nic nie wnoszą. Pracodawcy za chwilę zaczną zwalniać pracowników za to, że nie stawili się w pracy. Nie ma podstawy prawnej, na którą może powołać się rodzic. Według obowiązujących przepisów opieka na chwilę obecna to tylko obiecanka.Jeśli rząd popełnił taki błąd w Ustawie to miał go natychmiast poprawić, a nie gwarantować opiekę,która ma działać wstecz. Na chwilę obecną nie działa.
Cola
2 lata temu
Uwazam ze juz wystarczy zasilku my pracujacy placimy za to.Do pracy!!! A nie zaslaniac sie dziecmi,powinien przyslugiwac tylko matkom samotnym.
bFdWArVL
nica
2 lata temu
w srode rzad przedłuza od 25 maja do 28 czerwca zasiłek
StoneCold
2 lata temu
No to będzie można wypisać ten zasiłek czy nie? Bo na str. zusu brak informacji. A pracodawca bez potwierdzenia zusu nie przyjmuje wniosku.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić