Zasiłek pogrzebowy 2023. Padła kwota 12 tysięcy złotych

113

W przerażającym tempie rosną koszty pogrzebu. Kwota zasiłku pogrzebowego natomiast nie zmienia się od 2011 roku i wynosi 4000 zł. Rząd nareszcie zajął się tematem podniesienia tego wsparcia. Ile mogłoby wynieść po zmianach?

Zasiłek pogrzebowy 2023. Padła kwota 12 tysięcy złotych
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, lev dolgachov)

O tym, że drożyzna jest obecna prawie na każdym kroku, nie trzeba chyba przypominać. Wysokie ceny pojawiły się praktycznie we wszystkich branżach. Inflacja nie oszczędziła pogrzebów, które tak naprawdę drożeją od dawna.

Tymczasem zasiłek pogrzebowy od jedenastu lat jest... taki sam! Wsparcie wynosi 4 tysiące złotych.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych interweniuje w tej sprawie od kilku lat, domagając się zwiększenia zasiłku. Przedstawiciele organizacji zauważają, że najbiedniejszych Polaków po prostu nie stać na zorganizowanie pogrzebu.

Ostatnio związkowcy postulowali niezwykle wysoką podwyżkę. Padła kwota 12 tysięcy złotych! "Przedstawiciele branży pogrzebowej, z którymi rozmawialiśmy, mówili, że tak wysoka podwyżka jest mało realna i zaproponowali, aby zasiłek wzrósł do 8000 zł" - zauważa jednocześnie "Super Express".

12 tysięcy zasiłku pogrzebowego? Nawet na to nie liczcie

Nie ma żadnych szans, że rząd podniesie zasiłek do 12 tysięcy złotych. Wszystko wskazuje na to, że kwota 8 tysięcy złotych również pozostanie jedynie w sferze życzeń.

Jest jednak dobra wiadomość. Okazuje się, że szykowana jest podwyżka zasiłku, co w rozmowie z "Super Expressem" potwierdził anonimowy przedstawiciel rządu Zjednoczonej Prawicy.

Pracujemy nad podwyższeniem świadczenia, aby urealnić jego stawkę w stosunku do kosztów pochówku - podkreślił.

Ile miałby wynieść zasiłek po zmianach? Informator "SE" uważa, że celem jest podniesienie świadczenia do 5 tysięcy złotych. Wyższe wsparcie będzie przyznawane najwcześniej od stycznia 2023 roku. Najpierw muszą zapaść wiążące decyzje, trzeba będzie też znaleźć środki w budżecie.

Zobacz także: Sceny jak z filmu akcji. Pirat drogowy nagrany na ulicach Wrocławia
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić