Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Złapiecie się za głowy. Oto wysokość przyszłych emerytur z ZUS

64
Podziel się:

To nie jest dobra wiadomość dla przedstawicieli młodego pokolenia. Emerytury Polaków, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, będą przerażająco niskie. Wpływa na to kilka czynników - problemy z demografią, ale tez wysokość zarobków. Młodzi zarabiają tyle, że nie mają z czego odkładać na emeryturę.

Złapiecie się za głowy. Oto wysokość przyszłych emerytur z ZUS
Fatalne wiadomości dla młodych Polaków. Czekają ich głodowe emerytury (Adobe Stock)

O skali problemu mogą świadczyć ostatnie prognozy, które nie są korzystne dla obecnych 30, 40 i 50-latków. Z każdym przepracowanym rokiem zbliżają się oni do wieku emerytalnego, co niekoniecznie jest dla nich dobrą wiadomością. Z wyliczeń wynika, że wielu z nich będzie musiało się pogodzić ze świadczeniem emerytalnym w wysokości 1000 zł brutto - ostrzega "Super Express".

Fatalne wiadomości dla młodych Polaków. Czekają ich głodowe emerytury

Aby poprawić swoją sytuację na emeryturze, można zdecydować się na dłuższą pracę albo oszczędzanie poprzez IKE/IKZE czy PPE/PPK. Problem polega na tym, że spora część młodego pokolenia zarabia na tyle niedużo, że nie jest w stanie zgromadzić dodatkowych środków.

Są osoby, które ze względu na stan zdrowia, lub pracę w ciężkich warunkach nie mogą dłużej pracować lub miały za niskie dochody, żeby odłożyć na emeryturę. Więc co takie osoby mogą zrobić, żeby mieć wyższą emeryturę? Tutaj niestety nie ma dobrej odpowiedzi, bo nasz system takie osoby wyklucza - mówi "Super Expressowi" Antoni Kolek z Instututu Emerytalnego.

Jak podkreśla Kolek, w przypadku takich osób "nie ma żadnego mechanizmu pozwalającego na jakąś lepszą, lub korzystniejszą waloryzację". To oznacza, że mniej zarabiający Polacy są skazani na głodowe emerytury.

Problem staje się palący, bo z każdym rokiem zbliżamy się do momentu, gdy przybywać będzie emerytów z rażąco niskimi świadczeniami. Dlatego eksperci wzywają rząd do reakcji.

Wiemy, że przez ostatnie lata nic się w tym temacie nie wydarzyło. Co zrobić, żeby te osoby, które miały najniższe wynagrodzenia, miały szansę na zbudowanie kapitału emerytalnego? Nasz system przez ostatnie 7 lat, nie daje na to żadnej odpowiedzi. Tym się powinni zająć rządzący - dodaje Kolek.

Eksperci mają pierwsze propozycje dotyczące tego, jak zmienić sytuację przyszłych emerytów. Ich zdaniem, należałoby się zastanowić nad rozwiązaniem, które pozwalałoby przepisać część spadku na system emerytalny.

Problem stanowią niezmiennie umowy zlecenia, na bazie których m.in. dorabiają studenci. Przez kilka lat pozbawieni są oni możliwości odprowadzania składek emerytalnych. Zdaniem Kolka, należałoby pomyśleć nad systemem dopłat państwowych czy też płaceniu składek za tych pracowników.

Nie mówię o tym, że trzeba by te osoby dodatkowo oskładować, ale np. zachęcić, żeby odprowadzały składki ze swoich pieniędzy, a państwo dopłacało im drugą część tych środków - proponuje Kolek.

Niestety, w dobie wysokiej inflacji i spodziewanej recesji gospodarczej wprowadzanie takich rozwiązań może okazać się niemożliwe. Polski rząd przespał odpowiedni moment na reformę, konsumując środki rezerwy demograficznej czy funduszu solidarnościowego na 13. czy 14. emeryturę. Przekazano pieniądze obecnym emerytom, nie myśląc o przyszłości tych, którzy w przyszłości nabędą świadczenia.

Zobacz także: Podwyżki w sferze budżetowej. Soboń wbija szpilę Tuskowi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
LESNYTROLL
miesiąc temu
BYŁO BY OFE TO EMERYTURKA BY BYŁA
Kkk
miesiąc temu
Aha czyli teraz rozdają ile się da a po 40 latach pracy jałmużna. To żenada co zrobił i robi ten rząd. Czuję się okradana płacąc przez tyle lat składki czekac mnie będzie jałmużna.
DYZIO
miesiąc temu
Poprzednicy dawali 6.00PLN jako rewaloryzację emerytury a Jan Vincent który został ministrem finansów nie mając peselu powtarzał w kółko że rząd nie ma pieniędzy.
Ess
miesiąc temu
Czy jest coś czego ten rząd nie spieprzył?!
Kakaka
miesiąc temu
Będą niskie emerytury bo ciężko Polacy pracują i muszą rządzący z naszych odłożonych pieniędzy na emeryturę przeznaczyć na pomoc dla Ukraińców. Bo już zaczyna brakować pieniędzy. Dlatego PiS musi kraść bo nie ma wyjścia. Za komuny lepiej się żyło. Nie było tyle problemów co dzisiaj. PiS bardzo dużo kradnie. Nawet pracującym rencistom jest coraz gorzej bo zarabiają o około 400 złotych mniej miesięcznie! Nie głosujmy na PiS bo jeszcze więcej okradną! To jest bzdura że przez wojnę na Ukrainie jest wysoka inflacja w Polsce.
Basia75L
miesiąc temu
A po śmierci współmałżonka ,można wybierać,albo 85procent z emerytury współmałżonka,bo większa albo zostajesz przy swojej,a dlaczego nie dadzą 100 procent ,tej wyższej,nasze emerytury to tak zwany stary portfel,niskie ,nie wyrównywane latami do nowej kwoty bazowej,siedem lat temu zmarł mąż ,i był tylko 7lat na emeryturze,wzięłam z męża emerytury te 85procent,bo bylo więcej od mojej o 108zl.,a moje świadczenie przejął ZUS ,1400zl. dziś mam 1650zl te 85 procent .dlaczego tak uparcie nie chcą dać tej większej całość 100procent emerytury ,miałabym już lżej ,bo te 500okolo zł.by doszło ,przecież to nasze pieniądze,ZUS zgarnął po śmierci mojego męża więcej odemnie to są tak małe pieniądze ,że człowiek wiekowy już ,nie daje se rady z utrzymaniem ,łez brakuje ,że takich czasów trza było dożyć ,a przecież cieszyliśmy się pracując ,budując nasz kraj ,och młodość ,choć nie w luksusach 😎 ale była piękna ,chciało się żyć ,i nikt nie mówił ani pisał w czasopismach jak dziś o emeryturach ,może gdyby jak dziś tyle pisano w gazetach ,a prenumerowało je je nawet po trzy ,różne , to być może zmienił by człowiek coś w życiu i zadbał ,aby teraz mieć za co żyć ,,choć pracowało się często ponad godziny i w moich czasach dużo prac wykonywaliśmy społecznie ,😊
Ktoś
2 miesiące temu
Polska jest tylko na mapie i wspomnieniach starszych ludzi
Anon
2 miesiące temu
Może zacznijmy od wojska gdzie z roku na rok awansują mimo emerytury i dostają ponad 10 tys zł lub więcej i służbowe mieszkanie. System powinien odkładać indywidualnie a nie do jednego gara z którego jest wydawane teraz z emerytur przyszłych emerytów .
Kapelusz
2 miesiące temu
Moja emerytura będzie spoko. Tyle że od króla a nie od rządu.
Zofka
2 miesiące temu
okej
Zofka
2 miesiące temu
Gdzie moj komentarz? Pisalam przed chwilą Cenzurkaaaaaa,a nie był zly- trzeba go odnależc😁
Aleksander
2 miesiące temu
Okraść Polaka to jest śmiech albo mało pracuje albo mało zarabia albo coś ze zdrowiem nie tak. A co panowie przy władzy i w urzędach trzy oni coś produkują ze z tego mają wszystkie nagrody i podnoszone wynagrodzenia co oni robią że mają po 65 i więcej lat i są zdrowi a fizyczny idzie do ziemi wieku 60 tego roku życia. Nigdy w Polsce nie było sprawiedliwości pod tym względem i to jest to czego młodzi unikają jak ognia bo wiedzą że zostaną okradzeni i biedakami na starość.
Marlena Maląg
2 miesiące temu
Trzeba zrobić reformę emerytalna . Nikt nie powinien mieć prawa do ekstra uprzywilejowanej erytury . Emerytura seędziego Małgorzaty Gersdorf powinna wynosić 3000 złotych .
Ewa
2 miesiące temu
Bardzo proszę o przygotowanie dla nas osób niepełnosprawnych oraz starszych komór gazowych. To dla wielu młodych było by bardzo bardzo kulll. :(
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić