Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Złe wieści dla pracowników. Sytuacja jest coraz gorsza. Co z bezrobociem?

0

W kwietniu zatrudnienie zmniejszyło się o ponad 150 tys. etatów w porównaniu do marca tego roku. Koronawirs przyniósł ogromne zmiany na rynku pracy. Część zatrudnionych została zwolniona, a w wielu przypadkach pracodawcy zmniejszyli wymiar etatu.

W kwietniu było o ponad 150 tys. osób mniej zatrudnionych niż w marcu
W kwietniu było o ponad 150 tys. osób mniej zatrudnionych niż w marcu (Getty Images)

Ponad 150 tys. mniej zatrudnionych

Według danych GUS w kwietniu 2020 zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 10 pracownikami – wynosiło około 6259 tys. osób. To o 134 tys. mniej niż w kwietniu ub.r. i o 153 tys. mniej niż w marcu br.

Do tych statystyk wlicza się też zmniejszony wymiar etatów w firmach. Przedsiębiorstwa, które czasowo zmniejszyły wymiar etatów swoich pracowników, również liczą to jako spadek zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty. Podobnie jest z osobami pobierającymi zasiłki opiekuńcze i chorobowe lub przebywającymi na urlopach bezpłatnych. Ale - trzeba podkreślić - te statystyki nie obejmują pracujących na umowach cywilno-prawnych, a także pracujących w mikrofirmach. Tymczasem są to osoby, które w tych trudnych czasach pandemii były najbardziej narażone na utratę pracy.

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że szczyt zwolnień już na szczęście minął. Jesteśmy teraz już w nieco innej sytuacji, ponieważ cześć branż już została odmrożona. Z badań PIE wynika, że maju 8 proc. firm zgłosiło zamiar ograniczenia zatrudnienia, podczas gdy w kwietni było to aż 28 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić