Kosma Szczepaniak| 

Do kiedy obowiązek noszenia maseczki? Nowe szczegóły od ministra zdrowia

27

Maseczki ochronne stały się dla Polaków nową rzeczywistością w trakcie epidemii koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał jednak nowe szczegóły dotyczące zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Możliwe, że niedługo ten nakaz zostanie zniesiony.

Obowiązek noszenia maseczki zostanie wkrótce zdjęty?
Obowiązek noszenia maseczki zostanie wkrótce zdjęty? (PAP)

Już od ponad miesiąca w Polsce jest wprowadzony nakaz zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Pierwszym dniem "nowej rzeczywistości" był 16 kwietnia i to właśnie wtedy na ulice można było wyjść jedynie w maseczce ochronnej, szaliku, chuście czy innym okryciu twarzy.

Aktualnie restrykcje związane z maseczkami ochronnymi są stopniowo zdejmowane. Nie trzeba już zakrywać twarzy na przykład w lasach, parkach czy innych terenach zielonych. Z obowiązku są zwolnieni także trenujący sportowcy. We wszystkich pozostałych miejscach czy przypadkach, noszenie maseczki jest jeszcze obowiązkowe.

Do kiedy obowiązek noszenia maseczki? Minister podaje szczegóły

Na horyzoncie zaczynają pojawiać się pozytywne informacje odnośnie obowiązku zakrywania twarzy. Łukasz Szumowski w trakcie jednego z wywiadów podkreślił, że jeżeli się okaże, że wskaźniki zakażeń w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będą wydawane decyzje, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu, te maseczki będzie można zdjąć. Oficjalne stanowisko w tej sprawie będzie ogłoszone w przeciągu tygodnia lub dwóch.

Nie oznacza to jednak całkowitego zniesienia obowiązku. Jeśli noszenie maseczki nie będzie w konkretnych miejscach zewnętrznych konieczne to jednak nadal zostanie ono utrzymane w przestrzeniach zamkniętych. To oznacza, że zakrywanie twarzy nadal będzie obowiązywało chociażby w sklepach, galeriach handlowych czy pojazdach komunikacji miejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić