Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Do kiedy obowiązek noszenia maseczki? Nowe szczegóły od ministra zdrowia

10
Podziel się:

Maseczki ochronne stały się dla Polaków nową rzeczywistością w trakcie epidemii koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał jednak nowe szczegóły dotyczące zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Możliwe, że niedługo ten nakaz zostanie zniesiony.

Obowiązek noszenia maseczki zostanie wkrótce zdjęty?
Obowiązek noszenia maseczki zostanie wkrótce zdjęty? (PAP)

Już od ponad miesiąca w Polsce jest wprowadzony nakaz zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Pierwszym dniem "nowej rzeczywistości" był 16 kwietnia i to właśnie wtedy na ulice można było wyjść jedynie w maseczce ochronnej, szaliku, chuście czy innym okryciu twarzy.

Aktualnie restrykcje związane z maseczkami ochronnymi są stopniowo zdejmowane. Nie trzeba już zakrywać twarzy na przykład w lasach, parkach czy innych terenach zielonych. Z obowiązku są zwolnieni także trenujący sportowcy. We wszystkich pozostałych miejscach czy przypadkach, noszenie maseczki jest jeszcze obowiązkowe.

Do kiedy obowiązek noszenia maseczki? Minister podaje szczegóły

Na horyzoncie zaczynają pojawiać się pozytywne informacje odnośnie obowiązku zakrywania twarzy. Łukasz Szumowski w trakcie jednego z wywiadów podkreślił, że jeżeli się okaże, że wskaźniki zakażeń w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będą wydawane decyzje, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu, te maseczki będzie można zdjąć. Oficjalne stanowisko w tej sprawie będzie ogłoszone w przeciągu tygodnia lub dwóch.

Nie oznacza to jednak całkowitego zniesienia obowiązku. Jeśli noszenie maseczki nie będzie w konkretnych miejscach zewnętrznych konieczne to jednak nadal zostanie ono utrzymane w przestrzeniach zamkniętych. To oznacza, że zakrywanie twarzy nadal będzie obowiązywało chociażby w sklepach, galeriach handlowych czy pojazdach komunikacji miejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Bronek
2 lata temu
Szumi wydaję się być dobrym człowiekiem , nie potrzebie zagrał w tej roli jako zły charakter tego fikcyjnego spektaklu z nieuzasadnionym nękaniem ludzi.
Meksyk
2 lata temu
Ty rudy sprzedawco maseczek wraz z bratem !!!
ale PO
2 lata temu
nic sie nie sprzeciwia?wiec im sie to podoba
andrzej
2 lata temu
dlaczego nikt nie pisze o tych co nie mogą nosić masek :ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemi----------------------------------§ 18.3) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane; Nie widziałem P. Szumowskiego z zakrytą twarzą ciekawe
Nick
2 lata temu
Tyle słów po to, żeby nic nie napisać. Zero konkretu. Tytuł ma zwabić, bo po drodze pakujecie się z reklamami. Takie małe oszustwo naciągaczy, takich jakich wielu wśród was.
xoxo
2 lata temu
serio ktoś jeszcze wierzy w tego wirusa ? ludzie zajmijcie się czymś innym. Są większe problemy na świecie niż 300 tysięcy umarłych na całym globie, to w cale nie więcej niż w innych latach. PANIKA
Lekaż
2 lata temu
Jak ja go nienawidzę.
Anka
2 lata temu
Czy nauczyciel w szkole ma nosić maseczkę? A uczeń? Czy w gabinecie psychologa terapeuta i pacjent mają mieć maseczki na twarzach?
Ada
2 lata temu
Co niektórzy nie noszą masek, bo niby niezdrowe. Co za absurd.Jeżeli wirus przenosi się drogą kropelkową, to o czym jest dyskusja.Straszna tragedia się dzieje, bo Polacy muszą zabezpieczyć usta i nos. To jakaś chora postawą Polaków. Dzięki dyscyplinie nie mamy takich dramatów, jak we Włoszech. Najdziwniejsze, że najbardziej lekceważący stosunek do obostrzeń epidemicznych mają 30-40 latki, chodzące egoizmy o aspołecznej postawie. Tak trzeba nazwać ludzi dla których dobro drugiego człowieka nie ma znaczenia. Przecież to chodzi o ochronę ludzi słabszych. Zapominają, że młodzi też umierają. Koronawirus zaczyna dotykać dzieci.Ciekawe,czy będą chojrakować, kiedy dopadnie dzieci w naszym kraju. Wystarczy trochę się przemęczyć, żeby wygasł ten wirus. Oczywiście nie generalizuję. Zapraszam na Śląsk. Przerażająca ilość ludzi nie zabezpiecza ust i nosa. A mają w czym wybierać. Stąd też bijemy niechlubne rekordy zakażeń. Beznadzieja. Polakom zaczyna mylić się demokracja z anarchią. Bardzo niedojrzałe społeczeństwo. W Anglii zębami by przytrzymywał, żeby nie zapłacić 60 funtów kary. Smutna prawda o nas.
Monika
2 lata temu
I tak powinno by c caly czas ....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić