aktualizacja 

Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

20

Zmiana czasu już w ten weekend. Z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. W którą stronę przesunąć wskazówki? Co oznacza zmiana czasu dla Polaków? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tegorocznej zmianie czasu.

Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu z zimowego na letni 2022. To już w ten weekend (Pixabay, Pixabay)

Zmiana czasu z zimowego na letni już w ten weekend. W 2022 roku zegarki przesuwamy w nocy z soboty (26 marca) na niedzielę (27 marca). Niestety, ale z tego powodu będziemy spać o godzinę krócej. O której zmienia się czas? Dlaczego przestawiamy zegarki? Poniżej wszystko co musisz wiedzieć o zmianie czasu 2022.

Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawić zegarek?

Zmiana czasu o godzinę do przodu. Wiąże się to z krótszą nocą. Wskazówki przesuwamy bowiem w niedzielę z godz. 2:00 na 3:00. To zła wiadomość dla śpiochów, jednak dobra dla wszystkich, którzy nie mogą się doczekać lata. Zmiana czasu to pierwszy krok do dłuższego dnia. Od teraz, na dworze coraz później będzie robiło się ciemno.

Należy pamiętać, by przestawić wskazówki w analogowych zegarkach. W telefonach, tabletach czy komputerach godzina powinna zmienić się sama. Dzieje się tak dwa razy do roku, w marcu i październiku. Wtedy, dzięki zmianie czasu na zimowy, śpimy o godzinę dłużej i wcześniej robi się ciemno.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie obowiązuje nie tylko w Polsce. Zegarki na świecie przestawia prawie 70 krajów. Pierwsza zmiana czasu miała miejsce 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech i Austro-Węgrzech. Polska przyłączyła się do tego zwyczaju w 1919 roku.

Dlaczego przestawiamy zegarki? Celem zmiany czasu jest m.in. przesunięcie aktywności ludzi tak, by maksymalnie wykorzystywali naturalne światło słoneczne. Zmiana czasu ma zapewnić także oszczędność energii.

Ponadto powód, dla którego przestawiamy zegarki dotyczy bezpieczeństwa. Większa aktywność ludzi sprawia, że mniej aktów wandalizmu, czy wypadków na drogach. Przepisy dotyczące zmiany czasu w Polsce wprowadzane są na podstawie rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także: Po co zmieniamy czas na zimowy i letni? Ekspert tłumaczy
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić