o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Zmiany w emeryturach. Polacy dostaną po kieszeniach

33
Podziel się

Rząd chce wprowadzić zmiany w emeryturach. Jest już projekt ustawy, która dotyczy milionów Polaków. Co się stanie z OFE?

Zmiany w emeryturach. Polacy dostaną po kieszeniach
Zmiany w emeryturach (Pixabay)
bEDkhhGt

Emerytury. Rząd wraca do reformy OFE

W poniedziałek 15 lutego na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy dotyczącej likwidacji OFE. Przygotowało go Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. O co dokładnie chodzi?

bEDkhhGv

OFE do likwidacji

Rząd ma plan, by likwidacja OFE nastąpiła już od 1 czerwca 2021 roku.

Funkcjonujące obecnie OFE nie znajdują uzasadnienia, ponieważ nie realizują pierwotnych celów i założeń w postaci m.in. wypłat emerytur z filara kapitałowego, dziedziczenia i długoterminowego strumienia świadczeń emerytalnych z prywatnego systemu. OFE nie zapewniają dywersyfikacji ryzyka oraz nie zwiększają bezpieczeństwa socjalnego ubezpieczonych - czytamy w uzasadnieniu.
bEDkhhGB

Zmiany w emeryturach. Co dokładnie stanie się z OFE?

Według projektu ustawy dotyczącej emerytur powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które teraz zarządzają OFE, mają przekształcić się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Z kolei OFE będą specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO).

Emerytura. Nie ma nic za darmo

Pieniądze, które obecnie znajdują się w OFE, trafią na indywidualne konta emerytalne (IKE), prowadzone przez TFI. Nic jednak za darmo. Będzie pobierana opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości aktywów zebranych w OFE. Opłatę zapłacą specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Wpływy już wyliczono na maksymalnie 22,290 mld zł - oczywiście przy założeniu, że z OFE na IKE przejdzie 100 proc. obecnych członków OFE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDkhhGW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
Mon
7 miesięcy temu
Przeciez Tuski juz ukradl OFE.jeszcze cos zostalo?
Ada
7 miesięcy temu
hahha brawo .. tak to jest jak się głosuje za powrotem komuny. Myśleliście, że te wszystkie prezenty to dają ze swoich hahha
Dana
7 miesięcy temu
Jestem już w wieku emerytalnym. Pieniądze zgromadzone w OFE mogę odebrać w całości, oczywiście pomniejszone o 15% i tak zrobię. Przynajmniej będę pewna, że nikt mi już ich nie zabierze.
bEDkhhGX
jarek
7 miesięcy temu
tusk złodzeju gdzie moje pieniądze z OFE II filaru zabrałeś tak po prostu prywatne pieniądze
Wk rower
7 miesięcy temu
Całe życie państwo nas okrada....najpierw kazali odkładać na godna starość a teraz Nas .... okradną....piraci
Kol
7 miesięcy temu
Ano pamiętam słowa Urbana my się wyżywimy nadal jest aktualne.
Suweren
7 miesięcy temu
w ten sposób władza tworzy nowe etaty dla swoich pociotków. Będzie nowa armia darmozjadów wyprodukowana przez pisowską sektę, nowe biura, samochody i stado prezesów.
Lolek
7 miesięcy temu
OFE piekielny wynalazek Buzka powinien za to wisieć ,jego reforma była po to by najbogatsi płacili mniej a biedniejszych zrobić w bambuko mają teraz ,,wczasy pod palmami na rondzie w Warszawie".
gość
7 miesięcy temu
Tak, to PO mnie okradli z OFE ten wasz uwielbiany, wybitny, sławny patriota Tusk. Ślepi jesteście Polacy ? Już zapomnieliście o aferach, a teraz plujecie na tych co probują to naprawić.
Darek
7 miesięcy temu
Jak zawsze pieniądz znika a politycy dalej radzą co robić żeby nic nie robić a kasę trzepać
AntyPPk
7 miesięcy temu
Najlepsze jest to PPK. Bandytyzm w czystej postaci - DOMYŚLNIE zapisują każdego (SKANDAL! - tak postępuje państwo TOTALITARNE) i ciachają na dzień dobry 2-4 procent pensji. Z czego oczywiście nigdy się już pieniędzy nie zobaczy....Ale na szczęście Polacy pokazali im palec - około 80% nie bierze udział w tym czystym złodziejstwie i rabunku...
Iwa
7 miesięcy temu
Mamy niesamowicie kreatywny rząd. Janosik zabierał bogatym i przekazywał biednym a tymczasem w naszej ojczyźnie jest na odwrót. Bogaci są coraz bardziej bogatsi a biedni... No cóż, taki mamy klimat...
Senior
7 miesięcy temu
Gdy powstawały OFE prof. Gwiazdowski powiedział: "OFE znikną, gdy przyjdzie czas, aby wypłacać z nich emerytury.
bEDkhhGP
real
7 miesięcy temu
Jak Gargamel hrabia rostowski zaimał mnie i milionom Polaków kasę z OFE to gdzie była dzisiejsza oPOzycja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić