Zrób to czym prędzej. Tak unikniesz problemów z ZUS

5

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) modyfikuje zasady i radzi, żeby pilnie przejrzeć dokumenty i skorygować błędy, zanim będzie na to za późno. Już tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnicy mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku.

Zrób to czym prędzej. Tak unikniesz problemów z ZUS
ZUS (Getty Images, SOPA Images)

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w których płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych). To niewątpliwie bardzo ważna informacja dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

"Fakt" wyjaśnia, co jest najistotniejsze. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że do 1 stycznia 2024 roku płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku.

Korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - dodaje tabloid.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie III wojna światowa? Polski ekspert wyjaśnia

Co wydarzy się po upływie tych terminów? Wówczas korekty będą mogły być sporządzane wyłącznie z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego.

Korekty takie ZUS wykona na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W wyniku tych korekt nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek - zauważył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez "Fakt".

Rzecznik ZUS przypomina. Kończy się czas

Żebrowski spostrzegł jednocześnie, że każdy płatnik składek powinien zająć się weryfikacją dokumentów rozliczeniowych, które przekazał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za okresy od stycznia 1999 do 2021 roku.

Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r - podsumował.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić