Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

4 możliwości. Klucz, według którego nazwane są prawie wszystkie kraje świata

17

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jakiś kraj nazywa się tak, a nie inaczej? Okazuje się, że wyjaśnienie jest niezwykle proste i dotyczy prawie całego świata.

4 możliwości. Klucz, według którego nazwane są prawie wszystkie kraje świata
(iStock.com)

Są tylko 4 opcje. Kraje nazywa się od ludu, który pierwotnie je założył, specyficznej cechy terenu, umiejscowienia lub od imienia ważnej dla miejsca osoby - informuje Quartz po analizie 195 nazw państw całego świata.

W grupie pierwszej znajduje się m.in. Polska. To od plemienia Polan wywodzi się nazwa naszego kraju. Podobnie jest z Francją (plemię Franków) czy Afganistanem, którego nazwę można tłumaczyć jako "ziemię Afgańczyków". Jednocześnie nazwy tego typu są najczęściej stosowane.

Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem drugiej grupy jest Islandia. Kraj ten nazwano w odniesieniu do ogromnej ilości lodu, zajmującej jego tereny. Ta sama zasada odnosi się do Haiti, co w miejscowym języku oznaczało górzysty teren.

Zobacz także: Zobacz także: Co jedzą dzieci w szkołach? Odpowiedź może zaskoczyć

Które kraje nazywa się od ważnych postaci? Jednym z bardziej oczywistych przykładów jest Kolumbia, nazwana od odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Podobnie jest z Filipinami, które hiszpański odkrywca Ruy López de Villalobos nazwał na cześć króla Filipa II.

Najmniejsza grupa to kraje nazywane od położenia. Znajdują się w niej np. Australia nazwana jeszcze przez starożytnych Greków, w których języku oznaczało to "nieznany południowy kraj". Norwegię z kolei zaczęto nazywać już w 880 roku. Anglosasi mianowali ją "północną drogą" (ang. northern way, a później Norway).

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić