Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Janicki
|
aktualizacja

Polski sąd wysłał Żyda za kraty, bo ośmielił się skrytykować Adolfa Hitlera. To się naprawdę zdarzyło

10
Podziel się:

Przepis karny przewidujący konsekwencje za znieważenie głowy obcego państwa co jakiś czas wywołuje głośne kontrowersje. W XXI wieku wyrok więzienia w zawieszeniu i wysokiej grzywny usłyszał Jerzy Urban za wypowiedzi na temat Jana Pawła II. W przedwojennej Polsce nawet surowiej ukarano człowieka, który ważył się skrytykować… Adolfa Hitlera.

Polski sąd wysłał Żyda za kraty, bo ośmielił się skrytykować Adolfa Hitlera. To się naprawdę zdarzyło
Sala rozpraw Sądu Okręgowego w Warszawie na fotografii z 1931 roku

Naum Abraham Halbersztadt posiadał w Warszawie skład wyrobów aptecznych, który przynajmniej do 1935 roku dobrze prosperował.

Mężczyzna zajmował się artykułami medycznymi, ale przy okazji orientował się odrobinę w sprawach międzynarodowych. Wiedział, jakie prześladowania spotykają społeczność żydowską w III Rzeszy. Pomny na sytuację swoich pobratymców, odrzucał wszelkie oferty współpracy handlowej przedstawiane mu przez niemieckie firmy.

"Niezliczoną ilość razy prosiłem panów…"

Wśród niechcianych kontrahentów znalazła się między innymi znana fabryka Elektrodental-Fischer.

Halbersztadt, mimo powtarzanych próśb o zaprzestanie wysyłania ofert i propozycji, nieprzerwanie otrzymywał z niej listy. Pewnego dnia nie wytrzymał i w dosadnych słowach odpisał, co myśli o tym natręctwie i o sytuacji za zachodnią granicą:

Niezliczoną ilość razy prosiłem panów, aby mnie nie niepokoili swymi pismami. Ponieważ istnieje ustrój hitlerowski, nie będę przyjmował żadnych ofert tak długo, póki Hitler ze swoją hołotą będą rządzili w Niemczech, a żaden porządny człowiek nie będzie utrzymywał z wami stosunków.

Sprawa wagi państwowej

Te słowa Żyd skreślił na kopercie, dodając jeszcze króciutkie „zwrot” i wrzucił list do skrzynki. Na jego nieszczęście, na terytorium Rzeszy nietypowym, jawnym dopiskiem zainteresował się urząd pocztowy.

List został skierowany do ministerstwa poczt i telegrafów Rzeszy Niemieckiej. Krótka acz dosadna wiadomość Nauma Abrahama Halbersztadta wywołała konsternację i popchnęła resort do działania.

Władza niemiecka przekazała feralną kopertę władzy polskiej, a ta polskiemu odpowiednikowi wspomnianego wyżej ministerstwa. Stamtąd „materiał dowodowy” powędrował do prokuratury, która w toku postępowania szybko wykryła, kto był autorem notatki.

Zobacz także: Jedyne takie nagranie. Tak brzmiał normalny głos Hitlera

Artykuł 111

Polski kodeks karny z 1932 roku w artykule 111 wyraźnie stwierdzał, że za znieważenie naczelnika obcego państwa grożą trzy lata więzienia. Prokuratura przeprowadziła skrupulatne śledztwo i… sporządziła akt oskarżenia, po czym pociągnęła Żyda do odpowiedzialności.

Komentarz Halbersztadta nie był skierowany do Hitlera, nie miał charakteru publicznego, a nawet jego obraźliwość wydaje się dyskusyjna. W okresie odprężenia na linii Berlin-Warszawa, gdy sanacyjnym władzom wyraźnie zależało na obłaskawieniu nazistowskiego reżimu, potraktowano go jednak z pełną stanowczością.

Z końcem sierpnia 1935 roku prasa informowała o skierowaniu sprawy do sądu. A już miesiąc później – o wyroku skazującym.

„Z którym łączną Polskę stosunki przyjazne”

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że wypowiedź Halbersztadta „zawierała pogardę i stanowiła obrazę”. Jak donosił dziennik 5-ta rano:

Za okoliczność obciążającą Sąd Okręgowy uznał, że obraza dotknęła Naczelnika Państwa z nami sąsiadującego, z którym łączą Polskę stosunki przyjazne, okoliczność zaś łagodzącą – poprzednią niekaralność oskarżonego, jego wiek oraz stan pewnego wzruszenia, wywołanego sytuacją Żydów Niemczech, którą oskarżony uważał za niekorzystną.

„Stan wzruszenia” nie wystarczył jednak, by skład orzekający powstrzymał się od wymierzania kary. Żydowski aptekarz usłyszał wyrok ośmiu miesięcy aresztu. Miał też zapłacić 40 złotych opłat sądowych i zwrócić koszty postępowania.

Aleksandra Zaprutko-Janicka – historyczka i pisarka. Autorka książek poświęconych zaradności polskich kobiet w najtrudniejszych okresach naszych dziejów. W 2015 roku wydała „Okupację od kuchni”, a w 2017 – „Dwudziestolecie od kuchni”. Napisała też „Piękno bez konserwantów” (2016). Obecnie jest dziennikarką Interii.

Kamil Janicki – historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny WielkiejHISTORII. Autor książek takich, jak Damy polskiego imperium, Pierwsze damy II Rzeczpospolitej, Epoka milczenia czy Damy złotego wieku. Jego najnowsza pozycja to Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę (2019).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
hołota
2 lata temu
Ciekawe co zrobił by dziś "polski sąd", gdyby jakiś obywatel wysłał taki list do Merkel?
gość
2 lata temu
moje zdanie ważne ale nie może ranić ale mnie można ranić. przestańcie puszczać takie pierdy.
kiciek123.56
2 lata temu
Dzisiaj to norma na calym swiecie jezeli chodzi o "narod wybrany"!!! Dlaczego o tym nie piszecie ???
369w
2 lata temu
Myślę , że obecnie pis zrobił by to samo, a Duda,notariusz rządu by to podpisał
$ kantoor €
2 lata temu
hm, €€ , w tamtych latach , w PRLu , i po dziś dzień władzę sądowniczą w Polsce sprawowali i sprawują osoby ( w większośi) pochodzenia żydowskiego. - więc po co ten artyk€ł ??? $ ?
fad
2 lata temu
No cóż, ta wypowiedź o hołocie mogła by świadczyć ,że to jakiś krewny imć posła Jarosława. Tak na marginesie , moim zdaniem, błędem Polaków było to że nie poszli oni razem z wujkiem Adasiem na wschód. Tylko taki ruch mógł wybawić nas jednocześnie od zarazy czerwonej i Judaszowej. Zwycięzców nikt nie osądza, a zawsze istnieje możliwość stwierdzenia ,że krzewimy demokrację wśród dzikich plemion i wyzwalamy ich z objęć Stalina. Niedobitki które przetrwały II wojnę światową i które sprowadziły się do Polski i tak biorą odwet na Polakach, okradają nasz kraj i swoimi fanaberiami prowadzą go do unicestwienia. Gdy jedni wyjechali w końcu do Moskwy to drudzy nie dość ,że nie wyjechali na Wzgórza Golan to dodatkowo na potęgę sprowadzają się do nas przy aprobacie rzekomo polskiej władzy.
Daro
2 lata temu
W polsce przedwojennej to Żydzi byli sedziami wiec brat wydal brata ,z resztą dziś jest podobnie
dokamila
2 lata temu
i Po co podjudzasz tym artykułem, za długo był spokój ? lubicie jak się ludzie na siebie wydzierają w postach kto wam płaci za takie podżeganie do buntowniczych nastrojów wśród polaków ?
Mk79
2 lata temu
Przypadkowe czy celowe nawiązanie do dzisiejszej władzy i naszego wodza?
Mariusz
2 lata temu
No i ? Bardzo dobrze nie uległ gno... i pełny szacun!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić