o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Zmiany w podatku od deszczu. Zobacz, kto będzie musiał płacić

102
Podziel się

Rząd zamierza zwiększyć zakres tzw. podatku od deszczu. Właściciele domków będą niepocieszeni, bowiem opłatę nalicza się od zabudowanej powierzchni, a w grę wchodzi także kostka brukowa.

Zmiany w podatku od deszczu. Zobacz, kto będzie musiał płacić
(East News, WOJCIECH STROZYK)
bEhBFOuZ

Jak wynika z projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, rząd pracuje nad zmianami w tzw. podatku od deszczu. W uzasadnieniu projektu czytamy, że ustawa zawiera "pakiet rozwiązań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych".

Podatek od deszczu w Polsce. Co zawiera nowy "pakiet rozwiązań" od rządu?

W tym pakiecie znajduje się też 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych tzw. podatkiem od deszczu, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie.

Podatek od deszczu w Polsce. Kogo konkretnie obejmą zmiany i ile dokładnie trzeba będzie płacić? Wyjaśniamy.

To, co nazywamy podatkiem od deszczu, to tak naprawdę opłata za "zmniejszenie naturalnej retencji terenowej", która następuje na skutek "robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem", czyli podatek płacimy od wody, której ziemia nie może wchłonąć, bo została zabudowana.

bEhBFOvb

Jak było dotychczas? Dotąd podatek musieli zapłacić właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tys. m kw., w przypadku gdy "z powierzchni biologicznie czynnej" wyłączone było więcej niż 70 proc. tejże nieruchomości. Czyli po prostu taka część była "zabetonowana".

Jakie są nowe zasady? Teraz płacić będą musieli właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m kw., na których istnieje lub powstanie zabudowa, która wyłączy więcej niż 50 proc. "powierzchni biologicznie czynnej".

bEhBFOvh

Jest to o tyle ważne, że dzięki takim zapisom na podatek załapie się dużo więcej osób. Opłatę nalicza się od powierzchni dachów budynków, tarasów, dróg niepublicznych, placów, a także kostki brukowej.

Podatek od deszczu w Polsce. Kto i ile zapłaci?

Jeśli więc przykładowy Kowalski ma działkę o powierzchni 1000 m kw., na której jest dom z tarasem, garaż i kostka brukowa o łącznej powierzchni 501 m kw., musi zapłacić.

Ile? To zależy. Osoby, które nie mają na działkach urządzeń do magazynowania wody (np. zbiornika retencyjnego), zapłacą najwięcej. Wtedy opłata wyniesie 1,50 zł za 1 m kw. na rok. Dla powyższego przykładu byłoby to 751 zł 50 gr rocznie. Jeśli jednak właściciel na działce ma zainstalowane "urządzenia do retencjonowania wody o pojemności do 10 proc. odpływu rocznego", wtedy zapłaci mniej, bo 90 gr za 1 m kw. na rok. Czyli dla powyższego przykładu to 450 zł 90 gr rocznie.

bEhBFOvi

Kto zapłaci najmniej? Najmniej zapłaci ten, kto posiada "urządzenia do retencjonowania wody o pojemności od 10 do 30 proc. odpływu rocznego". Wtedy opłata to 45 gr za 1 m kw. na 1 rok, czyli dla powyższego to 225 zł 45 gr rocznie.

Z obowiązku opłaty zwolnione są kościoły, związki wyznaniowe i zarządcy drób publicznych. Pieniądze z podatku od deszczu trafią w 75 proc. do Wód Polskich, a w 25 proc. będą stanowiły dochód budżetu właściwej gminy. Gminy będą miały obowiązek przeznaczenia co najmniej 80 proc. z uzyskiwanych z tego podatku kwot na rozwój retencji wód opadowych.

Zobacz także: Ceny wody. Prezes Wód Polskich tłumaczy, czy trzeba szykować się na podwyżki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhBFOvC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
kugiel
8 miesięcy temu
ostatnio wracalem z garazu do domu zmoczylo mnie komu mam zaplacic za deszcz ktoey sostal na mych włosach
zygmunt
9 miesięcy temu
dlaczego koscioly nie maja placic podatku od deszczu
Fredek
10 miesięcy temu
Aby uczynic niewolnikow z ludzi nalezy im dac pieniadze ktorych nie zarobili.Czyli....500+ i inne tego rodzaju darmowki.Moja mama urodzila nas 8 i nie dostawala nic.A teraz te nowoczesne mamusie urodza jedno albo dwoje i nawet jak maja kase to i tak po darmowe lapy wyciagaja.Zenada i wstyd.Zabrac te darmowki i zwolnic ludzi od tego durnego podatku deszczowego.Ale ktos wymyslil.Ale jaja!!!
bEhBFOvD
Ala
10 miesięcy temu
podatek ma byc placony w 75% do Wód Polskich a ta firma została sprzedana Izraelowi dwa lata temu. Podatek dla Izraela.
stevan
10 miesięcy temu
Xydowski prezes kpi z narodu!
123
10 miesięcy temu
Chcieli dobrej zmiany i rozdawnictwa pieniędzy to teraz trzeba płacić różne podatki a teraz nawet i od deszczówki to jest normalnie chore. Skądś na 500 plus trzeba wziąść a najlepiej z przeciętnego Kowalskiego
Zbyszko
10 miesięcy temu
A może 1000+ i będzie lepiej Żeby rozdawać trzeba to gdzieś żniwo zebrać to dlaczego nie od deszczu słońca czy też śniegu Nie wiem jak ale rząd wybraliśmy jaki mamy a nikt nie obiecał że będzie dla obywateli Polski inni mają ulgi :-)
nedrin
10 miesięcy temu
No cóż bogaty kraj i jego obywatele płacą podatek od zarobku .od zakupów maja inflację. Średnie zarobki ponad 5000 gratulacje jeśli ktoś tyle ma ale to i tak niewiele paczac na hciwosc naszych posłów więc każdy podatek jest im mile widziany. Oto Polska właśnie.ukochany kraj umiłowany kraj lecz do polityków nigdy nie mieliśmy szczescia
ak001
10 miesięcy temu
Wybory były? Były! Wybrano jedynie słuszną opcję? Wybrano! No to teraz płaczcie i płaćcie! A to dopiero początek.
siwy kruk
10 miesięcy temu
Nie narzekać. 51% społeczeństwa jest za. A 51% to większość. A w demokracji większość ma rację.
robocop56
10 miesięcy temu
Ludzie jestescie w stanie mi to wyjasni - jak to jest ? Niby Wody Polskie ,ale w zydowskich szponach - kto na to przyzwolil ??? My wszyscy po przez brak dzialania doprowadzamy do niekontrolowanego, groznego rozrostu zydostwa w Polsc!!!
elear
10 miesięcy temu
wz ty skąd ale popis ...
mark
10 miesięcy temu
a dlaczego kościoły są zwolnione? to są ogromne budynki i do tego jeszcze teren wokół....
bEhBFOvv
kris
10 miesięcy temu
ale za to rząd dotuje oczka wodne :-), można wykopać 100 oczek i się wyjdzie na swoje..
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić