o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

1 listopada cmentarze zamknięte? Polacy mocno podzieleni [BADANIE]

362
Podziel się

Koronawirus atakuje z coraz większą siłą. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń w naszym kraju. W związku z tym pojawiły się obawy, że 1 listopada cmentarze mogą zostać zamknięte. Co na to Polacy?

1 listopada cmentarze zamknięte? Polacy mocno podzieleni [BADANIE]
1 listopada cmentarze będą zamknięte? Pytamy Polaków o zdanie. (Getty Images, NurPhoto)
bDAzDANx

Do Wszystkich Świętych zostały już niecałe trzy tygodnie. Ze względu na epidemię Polacy wciąż nie wiedzą, czy będą mogli 1 i 2 listopada odwiedzić groby swoich bliskich. Jak twierdzi immunolog Paweł Grzesiowski, w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada cmentarze powinny być zamknięte, w szczególności w dużych miastach i w tzw. czerwonych strefach.

Dr Grzesiowski podkreślił, że zgromadzenia na cmentarzach mogą się przyczynić do rozprzestrzeniania koronawirusa. Immunolog uważa, że Polacy mogą pójść na cmentarze wcześniej, aby uniknąć zgromadzeń i nie zakazić się wirusem w tłumie. Rząd jak na razie nie wprowadził jednak żadnych dodatkowych obostrzeń związanych ze świętami listopadowymi.

Co na to wszystko Polacy?

Zapytaliśmy Polaków, czy uważają, że w związku z trudną sytuację związaną z koronawirusem należy wprowadzić nowe obostrzenia na czas Wszystkich Świętych.

bDAzDANz

Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że aż 60 proc. Polaków uważa, że ze względu na epidemię należy wprowadzić w Polsce dodatkowe obostrzenia na czas zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych.

Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania znajduje się w grupie wiekowej 45+ - to aż 70 proc. badanych.

bDAzDANF

Polacy bardziej się podzielili w kwestii zamknięcia cmentarzy na czas świąt listopadowych. 46 proc. ankietowanych uważa, że cmentarze w te dni powinny pozostać otwarte, a 41 proc. uznało, że cmentarze należy zamknąć.

Najwięcej zwolenników zamykania cmentarzy jest wśród osób po 45. roku życia. Aż 46 proc. badanych w tym przydziale wiekowym popiera zamknięcie cmentarzy (przy 42 proc. przeciwko).

bDAzDANG

Badani są także podzieleni w kwestii zakazu przemieszczania się w dniach 1-2 listopada. 46 proc. Polaków popiera taki zakaz, a 42 proc. się nie zgadza z takim pomysłem.

bDAzDANH

Nota metodologiczna: badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1083 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 9 – 12 października 2020 roku.

Zobacz także: Czy katolik będzie miał grzech ciężki, jeśli 1.11 nie pojawi się na cmentarzu? O. Gurzyński wyjaśnia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAzDANI
bDAzDAOa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(362)
Anna
3 miesiące temu
Po co zamykać cmentarze? Ci, którzy uważają, że należy zamknąć, niech po prostu w tych dniach na cmentarz nie idą. I będzie o 60 % mniej ludzi na cmentarzach
Aga
3 miesiące temu
Skoro są zwolennicy zamknięcia cmentarzy to po prostu niech nie idą i siedzą w domu. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Każdy ma swój rozum i niech z niego robi uzytek
Franek
3 miesiące temu
Nie ważne zamkną czy nie ja i tak nie pójdę zmarłym to już nie pomoże liczy się pamięć o nich na co dzień a nie tylko od święta a rewi mody dla ludzi robić nie muszę
bDAzDAOb
rubin
3 miesiące temu
Skoro połowa Polaków jest przeciw odwiedzaniu grobów, to nie powinni iść na cmentarz i zostawić miejsce tym którzy na niego pójdą, i problem tłumów się sam rozwiązał
Jogi
3 miesiące temu
Ciekawe czy dla wszystkich . Czy Prezesa też to dotyczy
Najnowsze komentarze (362)
123
3 miesiące temu
Ja też nie pujde na cmentarz bo jesz cze są takie inne dni w listopadzie marko
opinaa
3 miesiące temu
Obawiam się, że 1 listopada i przed Wigilią zarazi się ogrom Polaków. Swoją drogą smutne, że na wielu cmentarzach w Polsce, zwłaszcza na tych nowszych (np. północny Warszawa), królują ostatnio sztuczne kwiaty, plastik i wsiowe, nowoczesne pomniki. Zamiast stylowe, a znicze klasyczne, szklane. Ja przecież Świat jest zaśmiecony! Po co te sztuczne kwiaty. Tak jak w wielu miasteczkach w Polsce króluje wszechobecne bezguście (tandetne sajdingi i o zgrozo czarne, błyszczące dachy zamiast ratować i zachować dawny styl w tych miasteczkach z ładnymi dachami w czerwonym, ceglanym kolorze, architekturę drewnianą, która kiedyś Polskę zdobiła). Ile ładniej byłoby...
Defakto
3 miesiące temu
Na 1 listopada żaden cmentarz nie zostanie zamknięty,ba a nawet otworzymy nowe.
yhi
3 miesiące temu
To Bóg ustanowił kwarantannę : Księga liczb rozdział 12 wersety 14 i 15 „14 Wówczas Jahwe (imię Boże wg przekładu kard. Wyszyńskiego) rzekł do Mojżesza: „Gdyby ojciec splunął jej w twarz, czyż nie byłaby upokorzona przez siedem dni? Niech na siedem dni zostanie poddana kwarantannie poza obozem, a potem niech zostanie przyjęta”. 15 Toteż Miriam została na siedem dni poddana kwarantannie poza obozem i lud nie wyruszył, dopóki Miriam nie została przyjęta.” Komunia i spowiedź jest niezgodna z naukami Jezusa. Ani Jezus ani apostołowie nikogo nigdy nie spowiadali. Spowiedź wymyślił kk w X w. aby kontrolować wiernych. Kwarantannę pierwszy ustalił Bóg w czasach starożytnych , poczytajcie księgę Powtórzonego Prawa , jakie były ostre wymogi dotyczące kwarantanny przy chorobach zakaźnych . Nie narażajcie ludzi na zarażanie po to aby wyciągnąć od nich kasę podczas pobytu w kościele.
wolnyduch
3 miesiące temu
Grób to ostatnie miejsce, które kojarzy mi się z osobą zmarłą...
Apokalipsa
3 miesiące temu
Paranoja co w tej Polsce się dzieje... Najlepiej wszystko pozamykać a pieniądze niech same sue zarabiają...
miki
3 miesiące temu
Cmentarze powinny być otwarte, one nie zarażają. Zarażają ludzie, zwłaszcza bez maseczek, młodzi przechodzący łagodnie nie robiący sobie nic z obostrzeń.
emerytka
3 miesiące temu
Stawianie tylu zniczy jest CHORE zważywszy zanieczyszczenie powietrza i wirusa, który płuca atakuje. Ja i tak nie idę, ale współczuję tym, którzy pójdą i będą to wdychać.
bDAzDANT
dron
3 miesiące temu
Zamknąć zamknąć ale nie cmentarze a rząd
Hej
3 miesiące temu
Myślę że każdy dzień jest dobry na odwiedzanie grobów nie mosi to być we wszystkich świętych. Jedno by tylko uleciało że to dni mody kto w czy się zaprezentuje i o mowy
Babciafranuaa
3 miesiące temu
Po co obelgi,już nawet rozmawiać nie umiecie.Ja na swoich grobach jestem każdej soboty.jesli nie pójdę 1 listopada nie ma dlamnie różnicy.Każdy mądry zrobi dobrze.Bądźmy dobrzy dla siebie.
Krysia
3 miesiące temu
Powinny cmentarze być zamknięte
lucy
3 miesiące temu
Pytanie najważniejsze- czy będą msze odprawiane na cmentarzach? Bo odwiedzić grób można w dowolnym momencie, ale na mszy z wypominkami należy być w konkretnej godzinie i stać ok.2 godzin przy grobie.
Mnm
3 miesiące temu
1 listopada po zamykać cmentarz
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić