1 listopada cmentarze zamknięte? Polacy mocno podzieleni [BADANIE]

522

Koronawirus atakuje z coraz większą siłą. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń w naszym kraju. W związku z tym pojawiły się obawy, że 1 listopada cmentarze mogą zostać zamknięte. Co na to Polacy?

1 listopada cmentarze zamknięte? Polacy mocno podzieleni [BADANIE]
1 listopada cmentarze będą zamknięte? Pytamy Polaków o zdanie. (Getty Images, NurPhoto)

Do Wszystkich Świętych zostały już niecałe trzy tygodnie. Ze względu na epidemię Polacy wciąż nie wiedzą, czy będą mogli 1 i 2 listopada odwiedzić groby swoich bliskich. Jak twierdzi immunolog Paweł Grzesiowski, w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada cmentarze powinny być zamknięte, w szczególności w dużych miastach i w tzw. czerwonych strefach.

Dr Grzesiowski podkreślił, że zgromadzenia na cmentarzach mogą się przyczynić do rozprzestrzeniania koronawirusa. Immunolog uważa, że Polacy mogą pójść na cmentarze wcześniej, aby uniknąć zgromadzeń i nie zakazić się wirusem w tłumie. Rząd jak na razie nie wprowadził jednak żadnych dodatkowych obostrzeń związanych ze świętami listopadowymi.

Co na to wszystko Polacy?

Zapytaliśmy Polaków, czy uważają, że w związku z trudną sytuację związaną z koronawirusem należy wprowadzić nowe obostrzenia na czas Wszystkich Świętych.

Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że aż 60 proc. Polaków uważa, że ze względu na epidemię należy wprowadzić w Polsce dodatkowe obostrzenia na czas zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych.

Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania znajduje się w grupie wiekowej 45+ - to aż 70 proc. badanych.

Polacy bardziej się podzielili w kwestii zamknięcia cmentarzy na czas świąt listopadowych. 46 proc. ankietowanych uważa, że cmentarze w te dni powinny pozostać otwarte, a 41 proc. uznało, że cmentarze należy zamknąć.

Najwięcej zwolenników zamykania cmentarzy jest wśród osób po 45. roku życia. Aż 46 proc. badanych w tym przydziale wiekowym popiera zamknięcie cmentarzy (przy 42 proc. przeciwko).

Badani są także podzieleni w kwestii zakazu przemieszczania się w dniach 1-2 listopada. 46 proc. Polaków popiera taki zakaz, a 42 proc. się nie zgadza z takim pomysłem.

Nota metodologiczna: badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1083 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 9 – 12 października 2020 roku.

Zobacz także: Czy katolik będzie miał grzech ciężki, jeśli 1.11 nie pojawi się na cmentarzu? O. Gurzyński wyjaśnia
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić