Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Maseczki w sklepach. Polacy prawie jednomyślni [BADANIE]

305

Niedawno cały polski internet żył filmem, który opublikował Tomasz Karolak. Znany aktor był wściekły na pracowników sklepu IKEA, którzy wyprosili go z powodu braku maseczki ochronnej. A co na temat masek w sklepach sądzą Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć.

Maseczki w sklepach. Polacy prawie jednomyślni [BADANIE]
Czy Polacy zgadzają się z nakazem noszenia maseczek ochronnych w sklepach? (Getty Images, Omar Marques , Contributor)

Nadchodzi jesień, Polska przygotowuje się do kolejnej fali pandemii COVID-19. Jednym z nakazów, które mają zapewnić nam ochronę przed zarażeniem koronawirusem, jest ten dotyczący zasłaniania ust i nosa w trakcie zakupów. Mimo że od jego wprowadzenia minęły miesiące, wciąż budzi kontrowersje.

Maseczki w sklepach: Polacy są za czy przeciw?

Jak wynika z badań, 45 proc. Polaków zdecydowanie popiera obowiązek noszenia maseczek w sklepach. Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 26 proc. ankietowanych, a 8 proc. zaznaczyło wariant "trudno powiedzieć".

Zdecydowanymi przeciwnikami takiego rozwiązania jest 11 proc. ankietowanych. 10 procent udzieliło odpowiedzi "raczej nie". Wśród mieszkańców wsi za noszeniem maseczek w sklepach opowiedziało się 68 proc. respondentów, a 20 proc. – przeciw. Wśród mieszkańców małych i średnich miast ta proporcja wynosi 66 do 27 proc. Największą dysproporcję widać w dużych i wielkich miastach, gdzie nakaz popiera aż 80 proc. osób, a tylko 15 proc. jest przeciwko.

Kara za brak maseczki w sklepie

Za karaniem osób, które nie stosują się do nakazu noszenia maseczek w sklepach, opowiedziało się 57 proc. ankietowanych. Spośród nich 36 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a "raczej tak" – 21 proc.

W grupie niezdecydowanych znalazło się 11 proc. respondentów. Zdecydowanymi przeciwnikami kar jest 17 proc. ankietowanych, a 15 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej nie".

Na wsi zwolennicy kar stanowią 56 proc. mieszkańców, a przeciwnicy – 31 proc. Z kolei w małych i średnich miastach za karaniem opowiedziało się 53 proc. respondentów, a 35 proc. jest przeciwnego zdania. W dużych i wielkich miastach ta dysproporcja wynosi aż 62 do 30 proc.

Odmowa obsługi klienta bez maseczki

Zadaliśmy Polakom pytanie, jak oceniają decyzje niektórych sklepów, żeby nie obsługiwać klientów, którzy nie zakładają maseczki. Okazało się, że większość respondentów ma pozytywne zdanie na temat takich praktyk.

38 proc. respondentów ocenia decyzję sklepów "zdecydowanie pozytywnie", a 23 procent "raczej pozytywnie". Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 13 proc. ankietowanych. 10 proc. ankietowanych zaznaczyło wariant "raczej negatywnie", a "zdecydowanie negatywnie" – 16 proc.

Na wsi zwolennicy odmowy obsługi klientów bez maseczki wynoszą 58 proc., a przeciwnicy – 25 proc ankietowanych. 59 proc. mieszkańców małych i średnich miast zgadza się z taką polityką sklepów, a 31 proc. ocenia ją negatywnie. Z kolei w dużych i wielkich miastach ta proporcja wynosi 68 do 22 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 28-31 sierpnia na panelu Ariadna na próbie 1078 osób metodą CAWI. Wszyscy uczestnicy byli pełnoletni.

Zobacz także: Zobacz też: Mandat za brak maseczki. Bodnar: przepisy do zmiany, zaniedbanie rządu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić