Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Maseczki w sklepach. Polacy prawie jednomyślni [BADANIE]

190
Podziel się:

Niedawno cały polski internet żył filmem, który opublikował Tomasz Karolak. Znany aktor był wściekły na pracowników sklepu IKEA, którzy wyprosili go z powodu braku maseczki ochronnej. A co na temat masek w sklepach sądzą Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć.

Maseczki w sklepach. Polacy prawie jednomyślni [BADANIE]
Czy Polacy zgadzają się z nakazem noszenia maseczek ochronnych w sklepach? (Getty Images, Omar Marques , Contributor)

Nadchodzi jesień, Polska przygotowuje się do kolejnej fali pandemii COVID-19. Jednym z nakazów, które mają zapewnić nam ochronę przed zarażeniem koronawirusem, jest ten dotyczący zasłaniania ust i nosa w trakcie zakupów. Mimo że od jego wprowadzenia minęły miesiące, wciąż budzi kontrowersje.

Maseczki w sklepach: Polacy są za czy przeciw?

Jak wynika z badań, 45 proc. Polaków zdecydowanie popiera obowiązek noszenia maseczek w sklepach. Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 26 proc. ankietowanych, a 8 proc. zaznaczyło wariant "trudno powiedzieć".

Zdecydowanymi przeciwnikami takiego rozwiązania jest 11 proc. ankietowanych. 10 procent udzieliło odpowiedzi "raczej nie". Wśród mieszkańców wsi za noszeniem maseczek w sklepach opowiedziało się 68 proc. respondentów, a 20 proc. – przeciw. Wśród mieszkańców małych i średnich miast ta proporcja wynosi 66 do 27 proc. Największą dysproporcję widać w dużych i wielkich miastach, gdzie nakaz popiera aż 80 proc. osób, a tylko 15 proc. jest przeciwko.

Kara za brak maseczki w sklepie

Za karaniem osób, które nie stosują się do nakazu noszenia maseczek w sklepach, opowiedziało się 57 proc. ankietowanych. Spośród nich 36 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a "raczej tak" – 21 proc.

W grupie niezdecydowanych znalazło się 11 proc. respondentów. Zdecydowanymi przeciwnikami kar jest 17 proc. ankietowanych, a 15 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej nie".

Na wsi zwolennicy kar stanowią 56 proc. mieszkańców, a przeciwnicy – 31 proc. Z kolei w małych i średnich miastach za karaniem opowiedziało się 53 proc. respondentów, a 35 proc. jest przeciwnego zdania. W dużych i wielkich miastach ta dysproporcja wynosi aż 62 do 30 proc.

Odmowa obsługi klienta bez maseczki

Zadaliśmy Polakom pytanie, jak oceniają decyzje niektórych sklepów, żeby nie obsługiwać klientów, którzy nie zakładają maseczki. Okazało się, że większość respondentów ma pozytywne zdanie na temat takich praktyk.

38 proc. respondentów ocenia decyzję sklepów "zdecydowanie pozytywnie", a 23 procent "raczej pozytywnie". Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 13 proc. ankietowanych. 10 proc. ankietowanych zaznaczyło wariant "raczej negatywnie", a "zdecydowanie negatywnie" – 16 proc.

Na wsi zwolennicy odmowy obsługi klientów bez maseczki wynoszą 58 proc., a przeciwnicy – 25 proc ankietowanych. 59 proc. mieszkańców małych i średnich miast zgadza się z taką polityką sklepów, a 31 proc. ocenia ją negatywnie. Z kolei w dużych i wielkich miastach ta proporcja wynosi 68 do 22 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 28-31 sierpnia na panelu Ariadna na próbie 1078 osób metodą CAWI. Wszyscy uczestnicy byli pełnoletni.

Zobacz także: Zobacz też: Mandat za brak maseczki. Bodnar: przepisy do zmiany, zaniedbanie rządu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(190)
Proste
2 lata temu
Możliwe. Po prostu zdecydowana mniejszość jest świadomą częścią społeczeństwa. To widać zresztą po wynikach wyborów. Ilu Polaków dokonało pomiaru stężenia CO2 pod maseczką?
virus
2 lata temu
Twój wybór !!! Bez maski będziesz żył krócej, a pogrzeby drogie..
Stop pandemi
2 lata temu
Jak ktoś chce nosić kaganiec i przez to pogorszyć swój stan zdrowia poprzez niedotlenienie grzybice płuc i poprzez wdychanie tego co tam w tych maseczkach macie czyli bakterie. To droga wolna. Wasze życie wasze zdrowie. Maseczka chroni przed wirusem tak jak stringi du.. Przed mrozem. A jak już nosicie maseczki to je zmieniajcie co 15 minut w warunkach polowych. Lekarze mający maseczki przy operacji zmieniają je co pół godziny w sterylnych warunkach. I lekarze mają maseczki atestowane nie ten kawałek fizeliny czy maseczki szyte tzw. Szmatki. Co do dezynfekcji rąk to trzeba myć ręce woda z mydłem a nie parzyć się alkoholami zabijając przy tym kultury pożytecznych bakterii. Jak wirus. Co do testów ok 80 procent daje Fałszywie pozytywny wynik. Dla tych co wierzą w pandemie mam pytanie. Czy nie dziwi was to ze wirus przechodzi się bezobjawowo? Czy nie dziwi was ilość zgonów na covid od początku"pandemi"? A tak przy okazji to wszyscy prawie którzy zginęli mieli choroby współistniejące. Te osoby po prostu giną na choroby układu krążenia i układu oddechowego. A co tam lekarzowi covid w kartę wpisać przecież im za covid płacą. Szkoda patrzeć jak steruję się ludźmi na ziemi. Ludzie macie rozum otwórzcie się na wiedzę. Pozdrawiam i miłego dnia. PS. Nie dajmy się zwariowac
Jhf
2 lata temu
Kolejna fala? A to pierwsza juz sie skonczyla??
JULCISZON
2 lata temu
Ale czym ludzue magą zarazić? Bezobjawowym covidem???? Prędzej na zapalenie płuc się kogoś zarazi i bez leków człowiek umiera, A nie na tą bzdurną chorobę która jest po to, żeby robić psychozę medialną i przekręty i machloje na państwowej posadzie! Podwyżki też!
Yoo
2 lata temu
Do antymaseczkowców: mam nadzieję, że chociaż ręce myjecie.
Homo sum
2 lata temu
Ciekawe kto finansuje takie .......
Cowidsrowid
2 lata temu
Ale bzdury wypisujecie pokażcie prawdziwe ankirty
Świadomy
2 lata temu
Prawnie nie ma obowiązku noszenia masek. Za odmowę sprzedaży ekspedientce grozi grzywna z art. 135 kw. Tyle w tym temacie
Manio
2 lata temu
Nie piszcze glupot zaloze sie ze takich ankiet nie było kasa poleciała to napisali żeby siać panikę!!!! Zresztą ten portal to ...🤮
bzdura
2 lata temu
ankieta bzdurna...niedawno był protest w Warszawie antymaseczkowy czyli antypropagandowy... było tam tysiące ludzi...więc nie kłamcie, że ludzie szmatki popierają...
Kazik
2 lata temu
Ala ty to możesz, sobie wsadzić twoje si ci itd. w twoje itd. i nie zabieraj głosu jak nie rozumiesz.
Proste
2 lata temu
Ten kto nie nosi zaraża innych. Maska nie chroni ciebie ale jak wszyscy noszą to zaraziciele nie zarażają. I o to chodzi. Jak nie chcesz nosić to nie masz wstępu do żadnych sklepów i miejsc publicznych. Poprostu zarazasz innych i masz być oskarżony o świadome masowe zabójstwo wielu ludzi. Za nie noszenie maseczki ma być dożywotnia kara więzienia a nie tylko jakaś pieniężna kara.
Obserwator
2 lata temu
Ciąg dalszy rzeczywistości w krzywym zwierciadle.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić