Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Większość Polaków chce ochrzcić dziecko. Nie wszyscy kierują się wiarą

172
Podziel się:

Aż 65 proc. mieszkańców Polski, którzy wzięli udział w badaniu, deklaruje, że chciałoby chrztu dla swojego dziecka. W tej grupie znalazły się zarówno osoby identyfikujące się jako wierzące oraz ci, dla których chrzest to konsekwencja presji rodzinnej lub tradycji. A co kieruje Polakami, jeśli nie zamierzają włączyć pociech do Kościoła?

Większość Polaków chce ochrzcić dziecko. Nie wszyscy kierują się wiarą
Ponad połowa Polaków deklaruje, że ochrzciłaby swoje dziecko (Getty Images, iMylu)

Poprosiliśmy Polaków, aby wyobrazili sobie, że zastanawiają się nad ochrzczeniem swojego dziecka. Zapytaliśmy, jaką decyzję najprawdopodobniej podjęliby w takiej sytuacji.

Chrzest – za i przeciw. Rezygnacja z chrztu

Aż 50 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że na pewno ochrzci swoje dziecko. Jako powód respondenci podali to, że sami są katolikami. 15 proc. przyznało, że zdecyduje się na chrzest dziecka ze względu na tradycję lub aby sprostać oczekiwaniom rodziny.

15 proc. osób deklaruje, że nie zamierza ochrzcić swojego dziecka. Chcą, aby ich pociecha mogła w przyszłości sama zdecydować, czy chce stać się członkiem Kościoła. Z kolei 4 proc. badanych nie tylko jest przeciwna chrztowi, lecz także zamierza zniechęcać dziecko do jego przyjęcia w wieku dorosłym.

Zobacz także: Zobacz też: Księdzu puściły nerwy. Oburzające nagranie z chrztu

Tylko 16 proc. badanych wybrało wariant "trudno powiedzieć". 20 proc. z nich stanowili mężczyźni, a 12 proc. – kobiety.

Ochrzczenia dziecka ze względu na własną religijność pragnie 54 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn. 17 proc. pań i 16 proc. panów zrobi to z powodu tradycji lub próśb rodziny. 14 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn chce pozostawić przyjęcie sakramentu do decyzji pociechy, a 3 proc. pań i 5 proc. panów zamierza jej to odradzać.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-14 września metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1055 osób w wieku powyżej 18 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(172)
Marian
rok temu
Chrzest małego dziecka jest pogwałceniem jego praw. Gdy dorośnie jak mu wytłumaczycie że wpisaliście go do organizacji z którą ono nie chce mieć nic wspólnego?
eloZ
2 lata temu
Wśród tych niezdecydowanych 20% to mężczyźni, 12% - kobiety. A ta reszta? To pewnie jedna z tych pięćdziesięciu kilku płci. Ale żeby aż tyle? A może tylko redaktor do podstawówki?
2222
2 lata temu
Dla świętego spokoju z otoczeniem. chrzczą swoje dzieci wyznawcy talmudu. Chrześcijanie postępują zgodnie ze swoją wiarą. Autorka tematu też pewnie należy do wyznawców talmudu, bo normalnego człowieka nie intryguje potrzeba chrztu.
adalia
2 lata temu
ja swoje dzieci ochrzcilam ,to bylo prawie 40 lat temu ,zadne z nich dzisiaj do kosciola nie chodzi
niewierzący
2 lata temu
Myślę, że mało kto pamięta, że chodzi o zmycie grzechu pierworodnego, czyli cudzego, legendarnego i symbolicznego, w który mało kto jeszcze wierzy i podchodzi do tego jako do bajek o aniołach i diabłach (bo przecież Bóg jest jeden i żadnych bóstw nie powinno się uznawać, jeśli się wierzy w tego boga, a nie w innego, a wszelkie duchy i duszki towarzyszące to pozostałość pogaństwa). Przeważająca większość Polaków, skoro o nich mowa, robi to raczej dla świętego spokoju. Dziecko, jeśli kiedyś będzie chciało wziąć ślub kościelny, to ma z głowy tłumaczenie się z braku chrztu i przystępowanie do niego. No i rodzina nie będzie się czepiać, mędzić, a do tego zawsze coś podaruje w kopercie, bal na sto par też będzie. Piszę jako obserwator obecnych chrztów, moje dzieci były chrzczone ok. 30. lat temu z tych samych powodów, co w punktach 1 i 2, bo dalszych wtedy raczej nie było.
Xux
2 lata temu
Na takim paliwie tez jezdzicie wiec co to za roznica dlbry kon to po blocie ...
345
2 lata temu
Jak napisałam,że syn nie ma żadnego sakramentu itp to pod moim komentarzem fala krytyki.Nie żyjemy jak zwierzęta,szanujemy siebie i innych,pomagamy innym ludziom.A Wy ludzie wierzący za to że ktoś nie wierzy i dla niego to stek bzdur,jakbyście mogli to wydrapali byście oczy.Kazdy ma prawo wyboru i nie wmawiajcie czegoś komuś na siłę,bo zachowujecie się jak opętani.
Nie wiem
2 lata temu
Co trzeba mieć w głowie i w sercu, żeby dziecko, malutkie, niewinne i nieświadome przyłączać do największej siatki pedofilskiej na świecie?
Tom
2 lata temu
gdy dorośnie pozna i zrozumie to powinno samo wybrać czy chce być chrzczone czy nie, a narzucanie, bo to tradycja, i że ma grzech to ściema
Sylwia
2 lata temu
My nie ochrzciliśmy córki, ma 6 lat. Ślub mamy jedynie cywilny, mimo że kiedyś byliśmy zagorzałymi katolikami. Pewne zdarzenia nas do tego zniechęciły. Córka dokona wyboru jak będzie świadoma decyzji. Dziwią mnie komentarze znajomych, którzy tak jak my nie chodzą do kościoła, a uważają, że mając ślub kościelny, mają prawdziwy ślub. Ochrzcili też dzieci, ale nie zapisali na religię, więc się pytam po co? Na pokaz i tyle.
Przyzwoitość
2 lata temu
Trzeba być zupełnie pozbawionym zasad, by rodzone dziecko włączać w instytucję, jaką jest Kościoł Katolicki! Ludzie, wierzycie jesteście chrześcijanami, chcecie ochrzcić Wasze dzieci... okej! Jest wiele Kościołów chrześcijańskich, które praktykują chrzest dzieci: luteranie, metodyści ewangelicy reformowani itd. itp. Możecie je tam ochrzcić! Nie wiem co w głowach mają ludzie, którzy włączają swe własne dzieci w szeregi Kościoła Katolickiego i to po tym wszyskim, co wyszło na jaw w kwestii skandali pedofilskich i innych afer. Coś takiego powinno być zabronione przez prawo, a ludzie którzy się czegoś takiego dopuszczają nie zasługują na miano "rodziców"!
polo
2 lata temu
Polacy to katolicy na pokaz!!
nina77
2 lata temu
Ja drugi raz nie ochrzciłabym dzieci i trzymam się zdala od kościoła i księży
nina77
2 lata temu
Ja drugi raz nie ochrzciłabym dzieci i trzymam się zdala od kościoła i księży
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić