Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Napisał list do papieża Franciszka. Chce sto milionów złotych

108

Koronawirus. Kościół powinien przekazać 100 mln zł na walkę z pandemią koronawirusa - przynajmniej tak chce jeden z posłów Lewicy. Te pieniądze miałyby pomóc w tych trudnych czasach m.in. przedsiębiorcom.

Napisał list do papieża Franciszka. Chce sto milionów złotych
Kościół w czasie pandemii koronawirusa (Getty Images)

Maciej Kopiec: "Wnioskuję o 100 mln od Kościoła Katolickiego na walkę z koronawirusem w Polsce"

Maciej Kopiec, poseł Lewicy napisał list do arcybiskupa Wiktora Skworca, papieża Franciszka i przewodniczącego KEP Stanisława Gądeckiego. Jak informuje, jest to prośba o Solidarność i Sprawiedliwość Społeczną.

Wnioskuję o 100 milionów od Kościoła Katolickiego na walkę z koronawirusem w Polsce oraz podatek dochodowy i obowiązkową księgowość dla instytucji religijnych! - przekazał Maciej Kopiec na Facebooku.

W swoim liście poseł Kopiec odniósł się do kazania Metropolity Katowickiego wygłoszonego z okazji Barbórki. Abp. Wiktor Skworc mówił wówczas, że teraz "trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży".

Poseł Lewicy w liście do abp. Skworca zwraca uwagę na sytuację ekonomiczną Polaków, zmagających się z kryzysem. Jak dodaje, rząd PiS tymczasem część odpowiedzialności ekonomicznej przenosi na zwykłych obywateli. To oni przecież po nowym roku zapłacą nowe podatki. Maciej Kopiec zwraca się więc do Kościoła katolickiego o wsparcie w czasie pandemii.

W kościołach codziennie odbywają się spotkania wiernych - Msze Święte, na których zbierana jest nieopodatkowana, w sposób znany zarabiającym przedsiębiorcom, ofiara na tacę, oraz pobierane są opłaty za wykonywanie usług religijnych w postaci jednorazowych, często kilkuset złotowych transakcji, które nie są objęte żadną ewidencją wpłat. Przychody te stanowią "dochód z niegospodarczej działalności Kościołów" - pisze poseł Lewicy Maciej Kopiec.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić