o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Napisał list do papieża Franciszka. Chce sto milionów złotych

70
Podziel się

Koronawirus. Kościół powinien przekazać 100 mln zł na walkę z pandemią koronawirusa - przynajmniej tak chce jeden z posłów Lewicy. Te pieniądze miałyby pomóc w tych trudnych czasach m.in. przedsiębiorcom.

Napisał list do papieża Franciszka. Chce sto milionów złotych
Kościół w czasie pandemii koronawirusa (Getty Images)
bDArYvkl

Maciej Kopiec: "Wnioskuję o 100 mln od Kościoła Katolickiego na walkę z koronawirusem w Polsce"

Maciej Kopiec, poseł Lewicy napisał list do arcybiskupa Wiktora Skworca, papieża Franciszka i przewodniczącego KEP Stanisława Gądeckiego. Jak informuje, jest to prośba o Solidarność i Sprawiedliwość Społeczną.

Wnioskuję o 100 milionów od Kościoła Katolickiego na walkę z koronawirusem w Polsce oraz podatek dochodowy i obowiązkową księgowość dla instytucji religijnych! - przekazał Maciej Kopiec na Facebooku.
bDArYvkn

W swoim liście poseł Kopiec odniósł się do kazania Metropolity Katowickiego wygłoszonego z okazji Barbórki. Abp. Wiktor Skworc mówił wówczas, że teraz "trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży".

Poseł Lewicy w liście do abp. Skworca zwraca uwagę na sytuację ekonomiczną Polaków, zmagających się z kryzysem. Jak dodaje, rząd PiS tymczasem część odpowiedzialności ekonomicznej przenosi na zwykłych obywateli. To oni przecież po nowym roku zapłacą nowe podatki. Maciej Kopiec zwraca się więc do Kościoła katolickiego o wsparcie w czasie pandemii.

bDArYvkt
W kościołach codziennie odbywają się spotkania wiernych - Msze Święte, na których zbierana jest nieopodatkowana, w sposób znany zarabiającym przedsiębiorcom, ofiara na tacę, oraz pobierane są opłaty za wykonywanie usług religijnych w postaci jednorazowych, często kilkuset złotowych transakcji, które nie są objęte żadną ewidencją wpłat. Przychody te stanowią "dochód z niegospodarczej działalności Kościołów" - pisze poseł Lewicy Maciej Kopiec.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDArYvkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(70)
Mgod
2 miesiące temu
Opodatkować wszystkich księży, kościoły i będzie po problemie!!!!!!!!!!!
Widz
2 miesiące temu
Brawo. Pierwszy odważny który napisał co myśli 80 % Polaków. Czekamy na miłosierdzie batmanów. Zobaczymy jak bardzo zależy im na naszej biedzie i problemach ekonomicznych poddanych.
Atheista
2 miesiące temu
Kosciol raczej wolalby dostac 100milionow na "modlitwe"
bDArYvkP
Myslacy
2 miesiące temu
Tu prośby są nie na miejscu,zerwać natychmiast konkordat a pieniądze przeznaczyć dla ludzi a nie czary mary.
St-jack71
2 miesiące temu
Nareszcie ktoś rozpoczął dyskusję ja jednak uważam że kościół stać na dużo dużo więcej sama komisja majątkowa jak podaje wikipedia (choć osobiście uważam że to kwota zaniżona i to znacznie ) "rąbnęła" Polakom jakieś 4,5 mld zł a znaczna część gminy Warszawskiej (najdroższe nieruchomości!!!) Należy do ... no? do kogo może należeć? Taki quiz
Najnowsze komentarze (70)
Lucy
2 dni temu
No, proszę - nagle ktoś odzyskał wzrok??! Naprawdę nikt wcześniej nie dostrzegał tego, co robią PISaki??!!! Nie wierzę! Przecież oni okradają nas od lat, przyznając sobie kosmiczne sumy na nagrody za "zasługi" i pchając naszą kasę w d*****ę Rydzykowi :>> To się dzieje od dawna - wszystko leży i kwiczy; nie z powodu pandemii. Już dawno przed nią PISaki położyli na łopatki polską edukację, opiekę zdrowotną i kwestię emerytur. Gołym okiem było to widać lata temu, jak kaczka z narodu robi miazgę, jak ładuje nasze pieniądze Rydzykowi w kieszeń i jak poniża się ludzi, którzy naprawdę coś umieją zrobić dobrze. Kościół to tylko firma - w takiej wersji - grabieżcy - jest do odstrzału :>>>>
nnn
2 miesiące temu
jak to chce od kościoła to kościołowi trzeba dać bo stracili tace
Gal Anonim
2 miesiące temu
I oto kolejny mało znany obywatel, który za wszelką cenę stara się wypromować. Ale ostrzegam panie pośle - popularność szkodzi.
Zapytam
2 miesiące temu
Podatek płacony przez kościół i kler na rzecz skarbu państwa w Polsce jest symboliczny. Księża za swoje minimalne podatki w zasadzie groszowe mają najwyższe emerytury ze wszystkich grup zawodowych. Kościół ciągle domaga się dotacji na remonty dóbr kościelnych i je zazwyczaj dostaje. Podobnie za symboliczne pieniądze otrzymują grunty pod zabudowę sakralną i inwestycyjną. Czasami odsprzedają po paru latach te dobra z dużym zyskiem. Czy to wszystko robi się w imię Boga najwyższego jak dawniej to czynił w historii pewien zakon?
valdlee
2 miesiące temu
Lewica nagrabiła takie majątki więc proszę się zgłosić do tow. Millera !
Kmer
2 miesiące temu
Kopiec najpierw zabierzemy tobie wszystko potem zabierzemy wszystko lewactwu tyle krzywdy ile wy zrobiliscie ludzia nikt im tego nie zrobił więc jako wielkoduszni komuniści oddacie wszystko na służbę zdrowia
Ann
2 miesiące temu
Dlatego ja nie daje na tace Bóg jest wszedzie.Zreszta nie podoba mi sie obsługa naziemna
Skarbnik
2 miesiące temu
Skarbce Watykanu otwierają się tylko w jedną stronę.
bDArYvkH
Wierny
2 miesiące temu
Jest to beszczelne rządanie bezbożników. Dzięki modlitwie kościoła pandemią się cofa. To jest bezcenne wstawiennictwo, warte o niebo więcej niż sto milionów.
Myslacy
2 miesiące temu
Tu prośby są nie na miejscu,zerwać natychmiast konkordat a pieniądze przeznaczyć dla ludzi a nie czary mary.
Aaa
2 miesiące temu
Nie proście instytucji bo przyjdzie nam po dziesiąt razy oddać!
Mgod
2 miesiące temu
Opodatkować wszystkich księży, kościoły i będzie po problemie!!!!!!!!!!!
Tym
2 miesiące temu
Mój komentarz: widzę ze komentatorzy kompletnie nie mają orientacji, jak Kościół pomaga... wszyscy wiedzą ile daje Owsiak... a są to drobne gdy sie porówna z tym co dają ludzie wierzący... ale skoro jedynym źródłem wiedzy jest dla was WP, to nie dziwie sie „mądrym” wypowiedziom! Dobrego dnia
Kaszpirowski
2 miesiące temu
Polska jest notorycznie okradana,nie ważne kto rządzi ,wystarczy założyć fundację i pieniądze ,granty dotacje ,jak w przypadku rodziny Szumowskich.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić