8 maja mija 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. "Brzemię zwycięstwa"

2
Podziel się:

8 maja 1945 roku - dokładnie 75 lat temu - zakończyła się II wojna światowa w Europie. Ofensywa sowiecka, trwająca od połowy 1944 roku, zmusiła w końcu Niemców do kapitulacji. Podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec definitywnie kończył działania wojenne.

8 maja mija 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. "Brzemię zwycięstwa"
(Getty Images)

75. rocznica zakończenia II wojny światowej

Przez całą zimę 1944/1945 Niemcy próbowali jeszcze stawiać opór, ale bezskutecznie. Nie mieli już szans na wygranie wojny. 30 kwietnia Hitler i Ewa Braun popełnili samobójstwo, a sowiecka flaga pojawiła się nad Reichstagiem. Ostatecznie 8 maja 1945 roku, po podpisaniu aktu kapitulacji, III Rzesza zakończyła działania zbrojne. II wojna światowa, trwająca od września 1939 roku, została zakończona. Niestety, z powodu upływu czasu, coraz mniej jest już osób, które pamiętają tamten dzień.

Koronawirus pokrzyżował plany organizacji obchodów 75-lecia zakończenia II wojny światowej

Z powodu pandemii koronawirusa obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej będą mieć skromniejszy charakter niż wcześniej planowano. Częściowo przeniosą się też do sieci.

Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się dzisiaj międzynarodowa konferencja online: "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”. Z uwagi na pandemiękoronawirusa odbędzie transmitowana na żywo na YouTube i za pośrednictwem strony Muzeum Historii Polski na Facebooku.

"Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Na te i inne pytania już w piątek 8 maja odpowiedzi będą poszukiwać uczestnicy konferencji pt. „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia” - czytamy na stronie Muzeum Historii Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić