aktualizacja 

9-latka się udusiła. Pierwszy taki wyrok w historii

12

9-letnia Ellia Kissi-Debrah zmarła z powodu ataku astmy, który dopadł ją podczas, zdawałoby się, spokojnego dnia w Londynie. Co go wywołało? Według matki Elli, co widnieje w aktach sprawy, śmierci córki winny jest... smog.

9-latka się udusiła. Pierwszy taki wyrok w historii
(YouTube.com)

9-latka feralnego dnia aż 30 razy trafiła do szpitala, gdzie udzielono jej fachowej pomocy. W końcu doszło u niej do niewydolności oddechowej, z powodu której 9-latka zmarła.

Matka jest przekonana, że jej córka umarła z powodu złej jakości powietrza w Londynie. Jej zdaniem władze zrobiły stanowczo za mało, aby w końcu zażegnać problem smogu w stolicy. Rozpoczęła więc batalię z władzami jednego z największych miast na świecie.

9-latka z rodzicami mieszkała w Lewisham, a to właśnie tam między rokiem 2006 a 2010 powietrze niemal nie nadawało się dla ludzi. Było poważnie zanieczyszczone, a naukowcy apelowali do władz, aby zajęto się tym zagrożeniem.

Niestety rządzący nie zrobili zbyt wiele w kierunku poprawienia jakości powietrza, a przynajmniej nikt nie potrafił udowodnić przed sądem, że poczyniono w tym kierunku kroki, które dałyby wymierny efekt.

Sąd orzekł, że 9-latka faktycznie mogła umrzeć z powodu smogu. Eksperci zwracają uwagę, że taki wyrok nie przydarzył się w historii Wielkiej Brytanii jeszcze nigdy.

Wyrok dał mojej córce sprawiedliwość. To nie dotyczy jedynie jej, ale też wszystkich dzieci, które na co dzień muszą mierzyć się ze smogiem - skomentowała sprawę dla CNN mama 9-latki Rosamund Kissi-Debrah.
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić