Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Aborcja eugeniczna - co to takiego?

7
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją. Co to właściwie jest aborcja eugeniczna i kiedy się ją wykonuje?

Aborcja eugeniczna - co to takiego?
Co to jest aborcja eugeniczna? (Getty Images, Sean Gallup)

Wyrok trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej

W czwartek 22 października zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) w sprawie aborcji wykonywanej w przypadku ciężkich wad płodu - chodzi o zabieg nazywany przez jego przeciwników aborcją eugeniczną. Sędziowie uznali ją za niezgodną z Konstytucją RP.

Do tej pory aborcja eugeniczna mogła być wykonywana w Polsce. Podobnie jak aborcja w przypadku ciąży będącej wynikiem przestępstwa (gwałtu) lub ciąży zagrażającej bezpośrednio życiu matki. Po wyroku TK aborcja eugeniczna, którą wykonywano w momencie, gdy rozwijające się w łonie matki dziecko miało bardzo ciężkie wady rozwojowe, stała się niezgodna z Konstytucją.

Aborcja eugeniczna - co to jest? Co oznacza to pojęcie?

Aborcja eugeniczna polega na przerwaniu ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Kiedy wykonuje się aborcję eugeniczną?

Aborcję eugeniczną można było wykonać w Polsce w przypadku takich wad płodu jak: zespół Edwardsa (charakteryzuje się deformacjami i anomaliami w budowie anatomicznej), zespół Downa (pewna niepełnosprawność fizyczna i opóźnienie umysłowe), zespół Patau (choroba, która powoduje przewlekły ból u dzieci), zespół Warkany’ego (choroba, która uniemożliwia dziecku przeżycie), acefalia i mikrocefalia (nieodwracalne uszkodzenie płodu, które uniemożliwia dziecku przeżycie, nie wykształca się głowa oraz mózg, mogą powstać jedynie fragmenty lub zalążki).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Iwona1376
2 lata temu
gdyby w Polsce była odpowiednia pomoc dla ludzi którzy borykają się z takim problemem to nie byłoby aborcji
Ala
2 lata temu
Do matek i ojców co mają dzieci a popierają aborcje: Spójrzcie swojemu dziecku w twarz i powiedzcie, że je kochacie, ale gdyby miały urodzić się chore to byście je zabili : ) TAKĄ MIŁOŚĆ MACIE W SOBIE do swoich pociech :')
Obserwująca
2 lata temu
Kilka krótkich przemyśleń: - W podanej definicji aborcji eugenicznej kluczowe jest zwrot "prawdopodobieństwo" - daje możliwość manipulowania a nawet straszenia. - Hipokryzja!! litujecie się nad szczeniakiem, kurczaczkiem czy innym zwierzątkiem a macie 0 empatii dla małego człowieka. - Historia pokazuje, że systemy totalitarne dopuszczały najpierw aborcje a następnie "eutanazje" milionów. - Demokracja to też szacunek dla innego człowieka. Wrócę do systemów totalitarnych - tam też się zaczynało od szczucia jednych na innych - tych z innymi poglądami. Obserwująca świat od 60lat.
Piotr
2 lata temu
Dziwne ,że Opozycja była za Konstytucją ,a teraz nagle są przeciw Konstytucji
Mama
2 lata temu
Urodziłam dziecko,które po 7dniach zmarło. To kwestia sumienia i wolności ale również prawa nienarodzonego. Szereg problemów psychologicznych zawsze będzie czy dokonasz aborcji czy urodzisz. Ja wolałam urodzić i zrobiłabym to kolejny raz.Bo etyką mojego serca jest życie i miłość do mnie samej.
Michał
2 lata temu
Każdy ma prawo na szanse w życiu. Wiele problemów można wyleczyć!!
Nika
2 lata temu
Ci co to podpisali powinni chociaż jedną zdrową ciąże donosić a potem decydować za kogoś. Będzie kwitło podziemie aborcyjne albo kobiety będą się skrobać na Słowacji albo w Niemczech.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić