Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Sensacyjne odkrycie. To miał być sposób na COVID-19. Pomylili się?!

159
Podziel się:

Z najnowszego badania wynika, że leczenie pacjentów z koronawirusem osoczem ozdrowieńców ma ograniczoną skuteczność. Zdaniem naukowców z Indii terapia osoczem nie zmniejszyła liczby zgonów spowodowanych przez COVID-19 ani nie uchroniła pacjentów przed ciężkim przebiegiem choroby.

Sensacyjne odkrycie. To miał być sposób na COVID-19. Pomylili się?!
Według najnowszego badania terapia osoczem nie zmniejsza liczby zgonów na COVID-19 (Getty Images)

W British Medical Journal (BMJ) - najstarszym czasopiśmie medycznym na świecie - opublikowano wyniki badania przeprowadzonego w Indiach. Sugerują one, że osocze ozdrowieńców ma ograniczoną skuteczność w walce z COVID-19 i nie zmniejsza liczby zgonów ani nie chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

Terapia osoczem polega na podawaniu zakażonej osobie przeciwciał od osób, którym udało się zwalczyć chorobę. Na całym świecie trwają badania nad tym, czy taka forma leczenia może pomóc w zmniejszeniu liczby zgonów i zapobieganiu poważnym powikłaniom związanym z COVID-19.

W najnowszym badaniu wzięło udział 464 dorosłych. Byli to pacjenci z "umiarkowanym" COVID-19, którzy przebywali w 39 szpitalach w Indiach. Spośród nich 235 losowo wybranych osób otrzymało terapię osoczem, a 229 pacjentów miało tylko standardowe leczenie. Lekarze leczący pacjentów nie wiedzieli, którym osobom podano osocze, a którym nie.

Koronawirus. Co wykazały badania poświęcone terapii osoczem?

Eksperyment wykazał, że u pacjentów, którzy otrzymali przeciwciała, zaobserwowano mniejsze zmęczenie i duszności. Nie było jednak różnicy, jeśli chodzi o ustępowanie gorączki i kaszlu.

Odsetek pacjentów, którzy wymagali wentylacji inwazyjnej, nie różnił się między dwiema grupami. 34 pacjentów (15 proc.) leczonych osoczem zmarło, w porównaniu z 31 pacjentami (14 proc.), którzy otrzymali standardową opiekę.

Eksperci podkreślają, że chociaż jest to jak dotąd największe zakończone badane dot. terapii osoczem, to wciąż jest ono za małe, aby dać jasne odpowiedzi na temat skuteczności tego leczenia.

Chociaż nowe badanie jest ciosem dla terapii osoczem w przypadku COVID-19, nie należy jej porzucać, mogą istnieć sposoby na udoskonalenie jej jako leczenia i zapewnienie solidnych, widocznych korzyści - skomentował Simon Clarke, profesor z University of Reading, który nie był powiązany z badaniem.

Zobacz także: Jak zostać dawcą osocza dla chorych na COVID-19? Prof. Piotr Marek Radziwon wyjaśnia (WIDEO)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(159)
Moim zdaniem
2 lata temu
jest już szczepionka wszystkie terapie przestaną działać.
BH.
2 lata temu
KTO NIE MA DO CZYNIENIA TEN PISZE TAKIE GŁUPOTY jak poniżej w komentarzach.... !!!! Niestety u mnie w rodzinie zaatakował kilka osób i nikt mi nie powie że to "ściema""że korona wirusa nie ma... Zaatakował osoby młode i zdrowe uprawiające sporty, aktywne...Oraz starsze.. różne przebiegi choroby były także u młodych zdrowych osobach. 2 tygodnie temperatura ok 39stopni, i duży męczący kaszel utrzymywał się około 2 tygodni.U innych mniej ostro przebiega choroba. A ojca po tygodniu "leczenia" w domu karetka musiała zabrać do szpitala bo nie było z nim kontaktu teraz jest w ciężkim stanie podpięty do respiratora.LUDZIE opamiętajcie się to jest fakt...I jest to poważana sprawa...Wszyscy w rodzinie uważali , nosili maseczki,dbali o higienę "odkażali co trzeba". I jednak gdzieś ich to dziadostwo dopadło :-(. min. Brat wychodzi z tego , inni wyszli łatwiej lub trudniej a o zdrowie taty to tylko modlitwa nam pozostała. Jest w śpiączce farmakologicznej i co będzie dalej to tylko sam bóg wie...
Brutalfruit
2 lata temu
Są powody, że tak nas postrzegają.
Gall
2 lata temu
Wielu internautów dobrze to opisało - opieranie się na tak zwanej nauce z Indii nie ma racjonalnych podstaw
Lenin 2
2 lata temu
Ja was po cieszę . Kilka dziesiąt lat naukowcy szukają szczepionki na EJC. I D......
tenisista
2 lata temu
Pare lat temu, ortopeda w Polsce proponowal mi zabieg ostrzykiwania osoczem, zeby wyleczyc tzw. lokiec tenisisty, za jedyne 3000 PLN. W Irlandii, w szpitalu na koszt PRSI zrobiono operacje. Nie kosztowalo mnie to nic i do dzis mam spokoj z lokciem.
Jak to
2 lata temu
Kłamstwo polityczne XXI wieku
Wirolin
2 lata temu
A tak w ogole to koronawirusa ma lub mial kazdy. Kazdy kto kiedykolwiek mial zapalenie pluc lub oskrzeli mial koronawirusa. Tyle ze wtedy nikt nie robil paniki lockdownu etc. Przestancie sie testowac jak idioci to zobaczycie jak szybko epidemia zniknie. Bo nie ma epidemii. Ani pandemii. Ogolna liczba zgonow jest nizsza niz przed pandemia. A testy PCR nie sluza do wykrywania wirusow. ZADNYCH. Na panice zalezy rzadzacym.
Jola
2 lata temu
Tak proponuje zapytac chińczyka oni już mają lek jak widać U nich nie ma już koronawirusa
RomekTinsley
2 lata temu
Wirus istnieje i dziala od wiekow. Zidentyfikowano go 45 lat temu ale kariere medialna zrobil teraz. Jest rownie grozny jak grypa a panika lockdowny i restrykcje sluza nie naszemu zdrowiu (w Szwecji zero restrykcji) tylko interesom grup trzymajacych wladze. Pandemia to bzdura zaprojektowana przez Rotschildow by narzucic nam ich porzadek swiata.
Tokoniec
2 lata temu
Kolejna zła wiadomosc Osocze nie Renwir nie Więc co nic? Koniec świata
nikt
2 lata temu
Wystarczy ogłosić wybory a koronawirus zniknie. Dwa razy w odstępie 3 miesiące i zniknie na stałe
David
2 lata temu
Czytam i coraz bardziej jestem za tym że jesteśmy okłamywani. Szczepionka to przecież nic innego jak przeciw ciała tylko za kase. Zakazać reklamy leków natychmiast utrzymywanie tej farmaceutycznej ośmiornicy wykończy ludzi.
dr John
2 lata temu
A u nas działa jak najbardziej. Ale nasz naród jest po przejściach i potrafi z niczego zrobić coś.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić