Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

ABW aresztowała dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Nowe fakty w sprawie

55
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie odrzucił zażalenie na decyzję o przedłużeniu aresztu dla hiszpańskiego dziennikarza Pabla G. Mężczyzna został zatrzymany 28 lutego, podczas relacjonowania sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Funkcjonariusze ABW mają uzasadnione podejrzenia, że obywatel Hiszpanii działał na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego.

ABW aresztowała dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Nowe fakty w sprawie
Dziennikarz Pablo G. został aresztowany na początku wojny na Ukrainie (Twitter, laSexta)

25 maja Sąd Okręgowy w Przemyślu przychylił się do wniosku prokuratury i przedłużył areszt tymczasowy dla hiszpańskiego dziennikarza o kolejne trzy miesiące. W środę 6 lipca Sąd Apelacyjny w Rzeszowie odrzucił zażalenie na tę decyzję złożone przez adwokata Bartosza Rogałę.

Sędziowie nie uwzględnili naszych argumentów, więc pan Pablo G. pozostanie w areszcie – przekazał mecenas.

W Polsce aresztowano hiszpańskiego dziennikarza. Miał szpiegować na rzecz Rosji

Sprawa ma swój początek 28 lutego, kiedy zatrzymano hiszpańskiego dziennikarza. Miał on relacjonować sytuację związaną z uchodźcami, przekraczającymi granicę polsko-ukraińską. Według ABW, mężczyzna działał jednak na zlecenie rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU).

Dziennikarz został oskarżony o szpiegostwo na rzecz innego państwa. Grozi mu za to nawet 10 lat więzienia.

Dziennikarz trafił do aresztu. Opinia publiczna w Hiszpanii oburzona

Hiszpańska opinia publiczna szeroko komentuje sprawę zatrzymanego w Polsce dziennikarza. W zeszłym tygodniu żona reportera Oihana Goiriena oraz jej prawnik Gonzalo Boye przedstawili informacje na ten temat przed Komisją parlamentarną ds. Europejskich i Działań Zagranicznych Kraju Basków.

Według słów Goirieny, jej mąż jest przetrzymywany w odosobnieniu. Od tego czasu miał otrzymać z opóźnieniem tylko dwa listy. Kobiecie nie pozwolono się z nim skontaktować telefonicznie. Oskarżony ma obecnie bezpośredni kontakt tylko ze swoim polskim prawnikiem oraz hiszpańskim konsulem.

Polskie władze wymagają przedstawienia "uzasadnionego powodu", dla którego żona chciałaby rozmawiać z dziennikarzem – zaznacza portal naiz.eus.

Z kolei prawnik Gonzalo Boye wskazał, że sprawa nie ma należytych gwarancji na szczeblu europejskim i skrytykował działania rządu hiszpańskiego. Aresztowanie Pabla G. budzi ogromne emocje w Kraju Basków. 16 czerwca Hiszpańskie Stowarzyszenie Praw Człowieka (APDHE) wezwało rząd hiszpański i agencje Unii Europejskiej do działania w obronie praw dziennikarza i zagwarantowania wolności prasy.

Obejrzyj także: Trzy miesiące aresztu dla oficera

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
Sędzia sądu O...
miesiąc temu
Mógł nie szpiegować. Kasy mu za malo ?
cichy_9
miesiąc temu
Nawet jeśli to jest szpion to dlaczego żona ma go nie odwiedzić!? Boją się baby co nawet szpilki nie wniesie, chyba że tak szkolona że bez szpilek potrafi chłopa ubić. A jeśli tak to dwa szpiony w areszcie lepiej niż jeden. Czy głodnym sukcesów chłopcom z ABW, od równie spragnionego afer małego kaprala M.K. prawo pomyliło sią POPiSowym prawkiem!? Za czasów ŚwP. p. prof. Kozłowskiego szpionów się rozpracowywało. Byli bardziej użyteczni na wolności niż w ciupie. "Ptaszek na uwięzi" lata tam gdzie mu się wskaże i śpiewa tak jak mu zagrają a jeśli nie chce śpiewać po "cichu" znika...
500+ -2000
miesiąc temu
Kiedy masz rząd zacznie handlować z Ukrainą a nie harytatywnie kosztem społeczeństwa polskiego pompować w nich pieniądze!
1 rzut oka
miesiąc temu
Urodę ma niehiszpańską - jasna słowiańska karnacja. Od razu widać, że podstawiony Ruski pod hiszpańskim nazwiskiem. Duda mógł się nabrać na kabareciarza z rosyjskiego ONZ, Błaszczak na rosyjskiego sobowtóra podstawionego pod Czeczkę, ale kto ma oczy i umie patrzeć ten widzi od razu.
Kraje
miesiąc temu
w stylu mañana to w większości miłośnicy ruskiej propagandy.
NO NIE
miesiąc temu
JUŻ NASZYCH RZĄDZĄCYCH POWALIŁO !?
Jestem
miesiąc temu
Tak samo kak eliminowano niewygodnych ,za prawde na temat plandemi i szpryc,że to zbrodnia na ludziach ,tak samo teraz ci co bedą mówic jak jest o tym co ukrainy wyprawiają tam ,za prawde stają sie od razu ruskimi agentami. Ale wiekszosc z was opiera sie na telewizji ,to nie dziwota ,że tacy ociemniali jestescie....
....
miesiąc temu
A to dobre klakierstwo - opinia publiczna w Hiszpanii oburzona, że złapano szpiega. Publika tego kraju powinna być oburzona o wiele bardziej na wyrok wydany przez pseudo sędziego w sparwie Turowa. To dopiero skandal i profanacja podstawowych norm prawa. Baskowie do boju - każdy naród ma prawo do własnego kraju.
jelonka
miesiąc temu
Porównując te zarzuty do działalności tzw. polskich dziennikarzy, to szpiegami bardziej są polskie dziennikarzyny.
michał
miesiąc temu
Jeżeli szpiegował i został zatrzymany . To ile czasu potrzeba tej służbie na postawienie zarzutów Są dowody czy nie . Niestety podejrzenie to za mało by kogoś skazać . NIEUDOLNOŚĆ POLSKICH SŁUŻB PORAŻA.
widz Polski
miesiąc temu
Natychmiast trzeba tego Kreta Dziennikarza - pseudo - wyeliminować w cywilizowany sposób. wszyscy wiedzą w jaki
Buba2020
miesiąc temu
Musieli się chłopcy wykazać to się wykazali, teraz trzeba znaleźć jakieś dowody...
Krycha
miesiąc temu
To teraz wiadomo dlaczego Hispanole wpisali Polskę na listę państw niebezpiecznych.
kat
miesiąc temu
nie powinno byc dla niego litosci
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić