Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

Afera na cmentarzu w Brzezinach. Mieszkańcy: "Złośliwa zemsta kurii"

206
Podziel się

Archidiecezja Łódzka nakazuje mieszkańcom Brzezin, by zlikwidowali ławki od lat stojące przy grobach ich bliskich. Brzezinianie są oburzeni. W rozmowie z WP zapewniają, że działanie kurii to zemsta za procesy, które wszczęli w związku z wyzyskiem na cmentarzu.

Afera na cmentarzu w Brzezinach. Mieszkańcy: "Złośliwa zemsta kurii"
Afera na cmentarzu w Brzeninach (WP)

Sprawę naświetliła Wirtualna Polska. Archidiecezja Łódzka wywiesiła niedawno ogłoszenie na cmentarzu w Brzezinach (woj. łódzkie), w którym czytamy, że nie pozwala na zabudowywanie grobów wykraczające poza powierzchnię miejsca grzebalnego. Oznacza to nakaz usunięcia ławek przy pomnikach i m.in. kostki brukowej, która otacza nagrobki.

Kontrowersyjną decyzję kuria tłumaczy regulaminem. Mieszkańcy nie dowierzają. Ławki na cmentarzu w Brzezinach stoją od lat, pozwalały bliskim zmarłych spędzić dłuższą chwilę przy grobach. - Komu te ławki przeszkadzają? - pytają w rozmowie z Wirtualną Polską.

Ponad 40 lat ławka stoi, stała tyle czasu i nikomu nie przeszkadzało, żadnemu księdzu? Pomsta do nieba, no ludzie - mówi jedna z mieszkanek w rozmowie z WP.

"Zemsta kurii"

O cmentarzu w Brzezinach zrobiło się głośno już w dwa lata temu. Mieszkańcy zwracali uwagę na horrendalne koszty pochówku. Sławomir Pawlik wraz z dwiema innymi osobami otworzył wówczas grupę "Stop Cmentarnemu Wyzyskowi" i pozwał kurię za bezpodstawne zawyżanie kosztów pochówku.

Pawlik uważa, że decyzja archidiecezji o usunięciu ławek jest złośliwością i zemstą za inicjatywę podjętą przez mieszkańców.

Jest to zemsta kurii, dlatego że mieszkańcy zdecydowali się wystąpić sądowo przeciwko instytucji Kościoła w kwestii wyzysku - Pawlik powiedział WP.

Rzecznik kurii nie chciał skomentować sprawy. W wywiadzie dla TVN24 stwierdził, że obowiązujący od lat regulamin jasno wskazuje, że zabudowania wokół miejsc grzebalnych mogą być usunięte w każdej chwili. Na pytanie, czy decyzja jest zemstą za procesy wytaczane przez mieszkańców, odpowiedział, że "nie ma to żadnego związku".

Kuria powołuje się także na liczne kontrole przeprowadzane w ostatnim czasie na cmentarzach. Mieszkańcy jednak nie wierzą w te tłumaczenia, gdyż wspomniany nakaz zaczął obowiązywać tylko w Brzezinach, choć kuria zarządza wieloma nekropoliami.

Zobacz także: Afera na cmentarzu. Kuria nie odpuszcza, mieszkańcy oburzeni. "Darmozjady!"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(206)
Harry
miesiąc temu
Trzeba bylo mysleć drodzy parafianie jak się pozywało Kurię. Teraz ruki pa szwam i robić co każą. Głupota to kosztowna rzecz. A to zapewne jeszcze nie koniec.
Światłość
3 miesiące temu
Noo, miłosierdzie boskie z ich strony poraża.I przeraża..Staruchy, dawać tu na tacę, a nie przesiadywać na cmentarzu!
1234
3 miesiące temu
Jeśli chodzi o ławki to powinny pozostać oczywiście tak zamontowane aby nikomu nie przeszkadzały. Z takich ławeczek korzystają głównie osoby starsze. Co do kostki brukowej wokół pomnika to już przesada tak samo jak sadzenie drzew obok nagrobków
Emporio Arman...
3 miesiące temu
Przestać dawać na tacę i się nauczą posłuszeństwa...
Klecha
3 miesiące temu
Do artystki jeśli nie nadążasz się podmywać zadzwoń na straż pożarną może oni ci pomogą
Uff
3 miesiące temu
Regulamin zabrania? Zapraszamy na cmentarz w Konstantynowie Łódzkim. Tu zobaczycie cmentarz zdominowany przez cyganów. Groby ich bliskich to olbrzymie pomniki-pałace. Możecie nawet uczestniczyć w awanturach i szarpaninach, na razie między sobą. Fakt z niedzieli. Także ławeczka to pikuś.
Rowernik
3 miesiące temu
Sprawdził pismak regulamin? Nie? To i tak sukces, że o nim wspomniał w tym materiale z tezą. Ale my nadal nie znamy regulaminu, a regulamin przecież nie powstał wczoraj, kto tam chowa zmarłych musiał o nim wiedzieć. Pismak nie zacytował punktu regulaminu o niewykraczaniu poza obręb terenu z grobem.
Wierny
3 miesiące temu
Jak by tam leżał artysta to mogło by być ich kilka przy grobie jeszcze by ich biskup poświęcił a tak to książę zakazał i już przecież to jego prywatny cmentarz za jego ciężko zarobione pieniądze więc robi co chce aby rozwiązać problem to idź jeden z drugim do kościoła i daj na tacę może łaska podziała jak zobaczy że na tacy same 100 zł leżą przecie on taki dobry wyrozumiały nobo kto jak nie ksiądz
Polonus
3 miesiące temu
Rozumiem problem mieszkańców tej miejscowości z chciwością księży, ale podnoszenie problemu tych ławek na cmentarzu to czysta głupota! W całej Polsce jest ten problem i każdy zarządca cmentarza, nawet komunalnych ma te same przepisy: NIE MOŻNA STAWIAĆ ŻADNYCH ŁAWEK BEZ STOSOWNEGO ZEZWOLENIA, czy to się mocherowi podoba czy nie! Ktoś chce dłużej pobyć na cmentarzu to niech przytarga ze sobą krzesełko turystyczne! Dajcie starej babie palec to jutro namiot rozbije! OGARNIJCIE SIĘ LUDZIE!
???
3 miesiące temu
a mówili, że bp. Ryś tki w porządku hm.
Komandor
3 miesiące temu
Chyba nic dziwnego kler zawsze był jest mafią przestępcza
Nadalfanka
3 miesiące temu
Jak ktoś rzuca w ciebie kamieniem, to ty w niego chlebem. To słyszeliśmy z ambon jak i na lekcjach religii. Widać, że nie dotyczy to kościoła. Tu sprawdza się zasada Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Czyli zemsta.
Ada$
3 miesiące temu
Przypominam, że archudiecezją łódzką włada "oświecony i postępowy" bp. Ryś. Czy Ryś, czy Jędraszewski to cel Kościoła jest nieznienny: pieniądze i władza nad baranami.
Trafiony zato...
3 miesiące temu
Zadziwiła mnie głupota pismaka z GW . Wszyscy wiemy jak zaciekle nienawidzą ci z tego szmatławca obecnej ekipy rządzącej. Piszą o niej najgorsze rzeczy często posługując się kłamstwami, pomówieniami i przeinaczeniami. Wcale się nie dziwię, w końcu utracili koryto jakie im podstawiła pod tyj poprzednia ekipa. I oto kuriozum. Pismak z tej gazety, pyta rząd: dlaczego u nas nie zamawiacie ogłoszeń? 😁😁😁😁
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić