Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KLS
|

Nigdy nie rób tego na cmentarzu. Nie każdy wie, że to niegrzeczne

213
Podziel się

1 listopada to czas zadumy i wyrażenia pamięci o zmarłych. Niestety, są osoby, które skutecznie utrudniają to zadanie przez głośne rozmowy i niewyciszone telefony. Jak powinno się zachowywać na cmentarzu?

Nigdy nie rób tego na cmentarzu. Nie każdy wie, że to niegrzeczne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Staramy się przestrzegać savoir-vivre'u, czyli umiejętności zachowania się w restauracji czy kościele. Niestety jednak często zapominamy o tym, że na cmentarzu takie zasady również obowiązują.

Zacznijmy od ciszy

Najważniejszą zasadą jest przede wszystkim zachowanie ciszy.

Cmentarz jest takim miejscem, które do ciszy i refleksji skłania, albo inaczej, skłania do refleksji, a refleksji pomaga właśnie cisza - powiedział w rozmowie z RMF FM Wojciech S. Wocław, popularyzator wiedzy z zakresu savoir-vivre'u i etykiety w biznesie.

Święto zmarłych to jednak często okazja do spotkania dawno niewidzianych znajomych i rodziny. Specjaliści od etykiety radzą jednak, by mimo wszystko powstrzymać się od głośnych powitań i rozmów.

Można też uciąć bardzo krótko mówiąc: "słuchajcie, spotkajmy się za 10 minut przed wejściem" - albo umówić się na spotkanie czy telefon w innym terminie. Nie ma przymusu, żeby w takie rozmowy wchodzić i zaburzać spokój sobie i wszystkim dookoła - twierdzi Wocław.

1 listopada jest dniem, kiedy na grobach bliższej i dalszej rodziny zapalamy symboliczny znicz. Ważne jest to, by na nagrobkach, którymi się na co dzień nie opiekujemy, postawić właśnie na symbolikę. Nie warto też zmieniać ułożenia zniczy czy kwiatów. Tutaj należy uszanować pomysł na dekoracje tych, którzy o miejsce pochówku dbają przede wszystkim.

Często pojawiają się też komentarze odnośnie ubioru. Warto wówczas postawić na klasyczną elegancję. Nekropolie nie są odpowiednim miejscem, by odsłaniać za dużo bądź pojawić się w dresach.

Ponadto, powinniśmy wyciszyć też telefony komórkowe czy inne gadżety. Wibracje, a co gorsza, dźwięki, mogą zaburzać innym celebrowanie tego szczególnego dnia.

Jest to szczególny czas na wspomnienie tych, którzy odeszli. Warto skupić się na tym i nie przeszkadzać innym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(213)
Rita
3 miesiące temu
Oczywiście, że jest święto zmarłych. To tzw. Zaduszki przypadające 2 listopada, zaraz po dniu Wszystkich Świętych!
Thgjik
3 miesiące temu
Żadnego człowieka nie powinno się mianowac swiętym.nikt na to nie zasluguje.i głupota jest modlita do tych ludzi
eddwefdwe
3 miesiące temu
Ludzie powinni do konca listopada te przyniesione rzeczy które pogniją posprzątać. A często 1 listopada to pokazówka a potem niektóre groby zabrudzone. Często nawet pochowanych księży widziałem jeden taki zapomniany którego nawet obecny proboszcz nie posprzatal
Ktoś
3 miesiące temu
1 listopada jest radosnym świętem. To jest Wszystkich Świętych. A dopiero 2 listopada, to dzień zadumy i skupienia. Pamiętajmy o tym. Trzeba się modlić za dusze zmarłych, to jest bardziej wartościowe, niż stawianie na grobach drogich kwiatów i świecidełek. Cmentarz nie powinien być miejscem spotkań i głośnych śmiechów i rozmów. Pozdrawiam.
Pan rozum
3 miesiące temu
Dawniej nasze słowiańskie święta były radosne, nawet święto zmarłych, dopiero chrześcijaństwo przeinaczyło i wynaturzyło te święta. Duszom zmarłych oświetlało się drogę paląc ognisko - stąd znicze na grobach, to udało nam się zachować. Przyrządzano też jedzenie dla dusz, aby mogły się posilić po drodze z zaświatów i aby zapewnić sobie ich przychylność. No i ucztowano! Dopiero chrześcijaństwo zabiło w nas naszą słowiańską radość życia. Kazano nam się umartwiać, ciągle czegoś bać, patrzeć nieustannie na trupa przybitego do krzyża, śpiewać pieśni o jego cierpieniu i poświęceniu. Wszystko ma być smutne, wymagające ciszy, zadumy o cierpieniu i przemijaniu. I to ma być cywilizacja życia! ZRZEKLIŚMY SIĘ NASZEJ SŁOWIAŃSKIEJ KULTURY I NASZEJ WIARY PRZYJMUJĄC CHRZEST I TYM SAMYM WPÓŚCILIŚMY WATYKAŃSKIEGO OKUPANTA,. WATYKAN ZA POMOCĄ KOŚCIOŁA MANIPULUJE NARODEM I SKUBIE POLSKĘ Z KASY JAK KURCZAKA! NAJLEPSZE JEST TO, ŻE PRAWICA CHRONI WIARĘ I IDEOLOGIĘ NARZUCONĄ NAM PRZEZ INNE PAŃSTWA KTÓRE TERAZ NAZYWAJĄ SIĘ UNIĄ EUROPEJSKĄ I POZBYWAJĄ SIĘ WATYKAŃSKIEGO OKUPANTA! POLSKA PRAWICA PSIOCZY, ŻE OCZEKUJE SIĘ OD POLSKI ZMIANY KULTURY, ŚWIATOPOGLĄDU I WIARY I JEDNOCZEŚNIE PRAWICA CHRONI WIARĘ, KTÓRĄ POLSKA PRZYJĘŁA POD PRZYMUSEM I GROŹBĄ WOJNY! Chrześcijaństwo nie jest naszą religią tylko kultem narzuconym Polakom oraz formą indoktrynacji i propagandy patriarchatu i feudalizmu! Nie dajmy się cofnąć do średniowiecza.
Matitka...
3 miesiące temu
Smutny jest fakt że dużo ludzi przychodzi na cmentarz tylko w dniu 1listopada a przez cały rok nie pokazują się tam wogole. Zupełnie jakby przychodzili tam na pokaz.
......
3 miesiące temu
przychodzenie z wozkami wielkimi jak stodola to tez nietakt, male dzieci zostawia sie w domu przez te wozki nie ma jak przejsc,nikt nie ma zamiaru sluchac krzyku cudzych dzieci i obchodzenia wkolo wozkow
Zuzka
3 miesiące temu
Wszystko prawda. Tylko niewielka ilość odwiedzających to czyni. Zazwyczaj jest jak na bazarach. Przykre to. Wiele osób nie potrafi poprawnie się zachować. Nigdzie! Pozdrawiam wszystkich którzy szanują innych.
Ela blu
3 miesiące temu
A co z paleniem papierosów przed grobem? Panie za moimi plecami rozsiadły się na ławce , paliły i głośno rozmawiały!!! Żenada
Renata
3 miesiące temu
Super święto i nie szkodzi, że nigdzie go nie obchodzą, mamy polskie święta i oby tak dalej a nie jakies naśladownictwo jak zmalpialy naród, co chcą tylko naśladować inne kraje i obchodzić jakieś dziwaczne święta przebierańców. A, że ludzie nie wychowani to fakt, z tymi komórkami i popisami na cmentarzu w tym ubiorami jak na wybiegu to na żakinade by raczej poszli lub na marsz lemparcki. Kultury trzeba się nauczyć jak nie mamy wrodzonej.
Gość
3 miesiące temu
Dajcie artykuł wdowie po Krawczyku która będzie puszczać jego piosenki na cmentarzu
Obserwator
3 miesiące temu
Nie ma czegoś takiego jak święto zmarłych.
Cebulak
3 miesiące temu
A tak nawiasem mówiąc, "pozdrawiam" Pana z kucykiem w czerwonych spodniach, który w ubiegłym tygodniu, po pogrzebie sąsiada, nie doczekał się i musiał zapłacić na cmentarzu. ŻENADA!!!
Maria
3 miesiące temu
Ile tych gadułą idzie w ciągu roku na cmentarz tylko ten raz niech widzą jaki ja jestem wczoraj mój mąż dostał ochrzan na cmentarzu od jednego z tych wielkich nieobecnych że nie sprzątnął jeszcze innego grobu będącego za naszym bo tak należy a jak mąż spytał dlaczego on nie sprzątnął to usłyszał że jak swoje posprzątał to wystarczy dusiłam się że śmiechu można można być śmiesznym przywódcą ja zwróciłem uwagę ale sam nie zrobię bo jestem kimś
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić