Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Afera pedofilska w kościele w USA. 154 skargi w trzy lata

Aż 154 skargi w zaledwie trzy lata wpłynęły do diecezji rzymskokatolickiej w miejscowości Fresno w stanie Kalifornia w USA. Diecezja w obliczu ogromnego kryzysu zamierza złożyć wniosek o upadłość. Biskup diecezjalny zapowiada odszkodowanie, jednak zdaniem organizacji walczących o sprawiedliwość to wcale może nie być takie proste.

Afera pedofilska w kościele w USA. 154 skargi w trzy lata
Afera w kościele w USA. (Pixabay, István Kis)

Media na całym świecie informują o przypadkach pedofilii wśród duchownych w USA. W niektórych stanach poszkodowanych jest nawet pół tysiąca.

Według informacji Los Angeles Times, diecezja Fresno z Californii w sierpniu złoży wniosek o upadłość. Biskup Joseph V. Brennan uważa, że pozwoli "ustosunkować się do roszczeń poszkodowanych w sposób uczciwy, pełen współczucia i sprawiedliwy".

W tej jednej diecezji zgłoszono 154 przypadki napaści na tle seksualnym. Poszkodowani domagają się sprawiedliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężne eksplozje na Krymie. Moment ataku na rosyjskie łodzie
To, przed czym stoimy, daje nam możliwość podwojenia naszych wysiłków na rzecz stworzenia bezpiecznego środowiska dla wszystkich w kościele i poza nim oraz zajęcia się rzeczywistymi kwestiami dotyczącymi odpokutowania za grzech znęcania się przez duchownych nad dziećmi - powiedział biskup Brennan.

Upadłość diecezji. Co to oznacza?

Według amerykańskich mediów, kościół, który decyduje się na upadłość, może być poddany reorganizacji nadzorowanej przez sąd. Według biskupa diecezjalnego, wszystkie ofiary otrzymają odszkodowanie, a fundusze kościelne nie zostaną wyczerpane.

Na decyzję o upadłości zareagowała Sieć Osób Ocalałych przez Księży. Według organizacji, upadłość nie jest jedynym sposobem na osiągnięcie sprawiedliwości. Dodano, że ofiary zamienią się w wierzycieli, a osoby skrzywdzone zostaną pozbawione możliwości dochodzenia odszkodowania.

Wierzymy, że należy chronić dzieci, a nie tajemnice i majątek. Naszym zdaniem ta taktyka prawna pokazuje, że diecezja Fresno jest rzeczywiście zbankrutowana, moralnie zbankrutowana - przekazała Sieć.

Według "LA Times" w kwietniu diecezja Sacramento ogłosiła upadłość, a przed rokiem archidiecezja San Francisco.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić