o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Ale willa! Tak żyje abp Głódź. Jego majątek robi wrażenie

1499
Podziel się

Sławoj Leszek Głódź, od niedawna biskup senior, wiedzie bardzo komfortowe życie na emeryturze. Duchowny pobiera dwie pokaźne emerytury, ma też do dyspozycji okazałą posiadłość w swojej rodzinnej miejscowości.

Ale willa! Tak żyje abp Głódź. Jego majątek robi wrażenie
(Wikimedia Commons)
bDnMJcnF

Majątek arcybiskupa Głódzia szacuje się na co najmniej kilka milionów złotych. W rodzinnej wsi Bobrówka na Podlasiu ma do dyspozycji 21-hektarową posiadłość, na którą składają się m.in. ziemie wykupione od sąsiadów w latach 90. Sama ziemia ma być warta milion złotych - informuje "Newsweek".

Arcybiskupowi przysługują dwie emerytury. Poza biskupią, do której nabył prawa w sierpniu 2020 roku, kiedy skończył 75 lat, pobiera także emeryturę generalską. To dzięki pełnieniu funkcji biskupa polowego Wojska Polskiego w latach 1991-2004. W sumie abp Głódź ma dostawać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

bDnMJcnH

Poza tym ma diecezja zapewnia mu mieszkanie z kaplicą na wyposażeniu, dodatek na wyżywienie oraz pokrycie kosztów leczenia. Z pieniędzy diecezjalnych pokrywane są też wydatki poniesione na wynajęcie osobistego opiekuna. Można jednak przypuszczać, że biskup senior nie korzysta z mieszkania, biorąc pod uwagę posiadłość, którą przez lata budował w rodzinnej miejscowości.

Na terenie należącym do duchownego znajduje się kompleks budynków i las. W tym drugim można spotkać hodowane przez Głódzia daniele. Główny budynek ozdobiony kolumnami jońskimi przywodzi na myśl pałac szlachecki. Przy wejściu znajdują się figury lwów, jeleni i bobrów.

bDnMJcnN

W bocznej części "pałacu" znajduje się ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny i warsztat terapii zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej, z którego korzystają dzieci i osoby niepełnosprawne z sąsiednich powiatów. Rehabilitację niepełnosprawnych dofinansowuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kontrowersje wokół abp. Głódzia

Od 2013 roku arcybiskup jest oskarżany o stosowanie mobbingu wobec podległych mu księży. W 2019 roku wierni dwukrotnie manifestowali przed siedzibą kurii w Gdańsku, zarzucając abp. Głódziowi brak działań na doniesienia o przypadkach pedofilii wśród gdańskich księży, a całemu polskiemu Kościołowi - brak reakcji na skargi księży na samego Głódzia.

Arcybiskup zaprzecza zarzutom. W listopadzie 2020 Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że wyznaczono kardynała Kazimierza Nycza do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zgłoszonych do Stolicy Apostolskiej skarg na abp. Głódzia, w których zarzucano mu dopuszczenie się zaniedbań w prowadzeniu postępowań o nadużycia seksualne podległych mu duchownych archidiecezji gdańskiej wobec osób małoletnich.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Wiceminister Waldemar Kraska o testach antygenowych w Polsce. Zdradza szczegóły
bDnMJcoi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1499)
Prawo
2 tyg. temu
Zabrac im to wszystko i znacjonalizowac, szkoly tam zrobic, domy dziecka i szklarnie. To są nasze pieniądze nie jego. Całe życie zerował na naszej ufności i wyłudzał pieniądze a to jest karalne tak jak pedofilia. Odebrać im te majątki. Nie zasłużyli na nie!!!
skromny
2 tyg. temu
O to wielka tajemnica wiary,ZŁOTO I DOLARY
Silent
2 tyg. temu
Nie mogę tego czytać... dwie emerytury? osobisty opiekun? Żałosne...
bDnMJcoj
wan
2 tyg. temu
a niby ślubowali ubóstwo cha ,cha
Emeryt
2 tyg. temu
Powinno się skonfiskować ten majątek jako pochodzony z przestępstwa
Najnowsze komentarze (1499)
Remix
1 tyg. temu
Wiecie ile musiał wypić aby dorobić się takiego majątku ???
Ret
2 tyg. temu
Czy caritas lub diecezją płacą za wynajem powierzchni?
Tomasz11
2 tyg. temu
Zabrać majątek sprzedać i przeznaczyć na walkę z COVID, a księdza wysłać do normalnego domu seniora. Zobaczy ja żyją biedne owieczki.
keli
2 tyg. temu
Człowiek choćby miał zamek nad Loarą, to tylko na chwilę. Nie będzie sądzony z tego ile miał, ale jaki był i jak wypełniał wolę Bożą w swoim życiu. Nic sprawiedliwszego od śmierci nie istnieje. Każdy zostaje ogołocony ze wszystkiego. Być czy mieć? Ilu księży, biskupów wybiera być? Ilu z was komentujących wybiera być?
Clint
2 tyg. temu
Czy apostolowie byli kapelanami w wojku i mieli stopnie wojskowe?!
Winik
2 tyg. temu
Daja , to bierze!
Gość
2 tyg. temu
Czy Covid-19 też dobrze czułby się w takich luksusach ?
Benita
2 tyg. temu
kto ma księdza w rodzie tego bieda nie ubodzie
bDnMJcob
Ffou
2 tyg. temu
No i co z tego że ma majątek? Dywanik już spod nóg się wyślizguje i wszystko to wkrótce zostawi.
Poznaniak
2 tyg. temu
ładny domek z pieniędzy owieczek z tacy i tzw. funduszu kościelnego?
wolf
2 tyg. temu
a w życiu ciężko nie robił tylko ręce rozkładał i wołał Panie Panie,
tolerancja
2 tyg. temu
to się dzieci będą cieszyć z majatku
babcia Jadzia
2 tyg. temu
No i okazuje się ,że głupota nie boli ,ale drogo kosztuje.Cała prawda o zacofaniu intelektualnym Polaków.Kler żebrze a my wszyscy na to żebractwo pozwalamy ,a co gorsza uczestniczymy w tym procederze.Gdyby Polacy nie oddawali ostatnich pieniędzy tym pasibrzuchom,którym zawsze mało ,to kler nie opływałby w takich dostatkach ,i nie zgromadziłby tak ogromnego majątku.
stach
2 tyg. temu
Robi wrażenie ? Na mnie nie zrobiło. On na to nie zapracował. Zatrudnia się żebractwem na ciemnym ludzie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić