Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Raport Watykanu. Abp. Stanisław Gądecki mówi o "cynicznym oszustwie"

13
Podziel się:

Przewodniczący Episkopatu Polski zabrał głos na temat raportu Watykanu w sprawie byłego kardynała Theodore'a McCarricka. "Jan Paweł II został cynicznie oszukany" - oświadczył abp Stanisław Gądecki.

Raport Watykanu. Abp. Stanisław Gądecki mówi o "cynicznym oszustwie"
Jan Paweł II (Getty Images)

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie w sprawie kard. McCarricka. Stwierdził, że Jan Paweł II nie miał pełnych informacji na temat jego przewinień i został oszukany przez duchownego.

Przed nominacją McCarricka do Waszyngtonu Papież nie otrzymał od biskupów amerykańskich pełnych i kompletnych informacji o jego zachowaniu moralnym, a sam McCarrick skłamał – w liście z 6 sierpnia 2000 roku – że nie miał z nikim relacji seksualnych – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański odniósł się również do audiencji papieża Franciszka i podkreślił, że są one odpowiedzią Kościoła na raport. Papież zapewnił o swojej bliskości względem ofiar wszelkiego wykorzystywania i mówił o konieczności wykorzenienia pedofilii z Kościoła.

Sprawa byłego kard. McCarricka jest krzywdząca również dla św. Jana Pawła II, który został przez niego cynicznie oszukany – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Raport Watykanu w sprawie kard. Theodore'a McCarricka

We wtorek Watykan opublikował raport na temat byłego kard. Theodore'a McCarricka oskarżonego o molestowanie seksualne nieletnich i dorosłych. 400-stronnicowy dokument został sporządzony na polecenie papieża Franciszka i dotyczy przewinień kardynała oraz procesów decyzyjnych, jakie podejmowano w jego sprawie.

W raporcie podkreślono, że kariera McCarricka rozwijała się od 1977 r., czyli za czasów Pawła VI, ponieważ Stolica Apostolska nie wiedziała o popełnianych przez niego nadużyciach i postępowała na podstawie częściowych oraz niekompletnych informacji. Jednocześnie ukazuje przypadki zaniedbań i lekceważenia w Watykanie sygnałów z USA dotyczących zarzutów stawianych McCarrickowi. Kardynał przekonał o swojej niewinności Jana Pawła II, przysięgając, że oskarżenia są bezpodstawne.

Zobacz także: "Kościół musiał ukrywać, zatajać". Wałęsa o skandalu i roli Jana Pawła II

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Barba
rok temu
Czy to tłumaczenie przeznaczone jest bardziej dla głupich czy bardziej dla naiwnych? Skruszony faktem dotarcia do Watykanu informacji o wykorzystywaniu młodych chłopców w tym o jego pedofilii i skłonnością do gejostwa McCarrick napisał do JPII poprzez Dziwisza wyjaśnienie, które wyciekło i zostało opublikowane we włoskiej prasie. McCarrick przyznaje, że "brał do łóżka dwóch seminarzystów, którzy rozgrzewali jego stare kości, ale z nimi nie współżył analnie". Żeby przekonać Dziwisza, (a może i JPII załącznikiem do pisma była kwota 50 tys. dolarów. Ponieważ McCarrick nie był wciąż pewny skuteczności wstawiennictwa Dziwisza, a ten wciąż utrzymywał, że potrzeba czasu, by głośna sprawa wielokrotnych aktów pedofilii i zmuszania do praktyk gejowskich seminarzystów (w zamian za obietnicę szybkiego awansu)w maju 2000 roku McCarrick sfinansował imieniny Dziwiszowi w wynajętej luksusowej rzymskiej restauracji, które kosztowały kolejne 50 tys. dolarów. Opłacało się. W listopadzie 2000 McCarrick mianowany został przez JPII arcybiskupem metropolitą waszyngtońskim. 3 stycznia 2001 uciekł z gęstniejącej wokół jego osoby atmosfery w Nowym Jorku obejmując rządy w archidiecezji w Waszyngtonie. Dodatkowo 21 lutego 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł prezbitera kościoła świętych Nereusza i Achillesa w Rzymie. Ucieczka z Nowego Jorku i wypłaty wysokich odszkodowań osobom pokrzywdzonym przez McCarrica nie zakończyły jego problemów. Policja zebrała łącznie zeznania ok. 400 osób, które jako osoby nieletnie poddawane były przez McCarrica przestępstwom pedofilskim oraz (głównie seminarzyści) nakłaniani byli do prostytucji przez obietnice "opieki nad karierą duszpasterską". Kto ma rację ? Włoska prasa śledcza uczulona na praktyki wysoko postawionych urzędników Kościoła kat. zwłaszcza tych z Watykanu czy abp. Stanisław Gądecki mówiąc o "cynicznym oszustwie JPII" ? Nie rostrzygniemy. To mógłby wyjaśnić jedynie kard. Stanisław Dziwisz nazywany złośliwie "nocnikowym JPII". Tyle, że nie jest to w jego interesie ...
Jack
2 lata temu
Jak ktoś ze zrozumiemiem przeczytał raport a nie nagłówki gazet,to wie,że papież został oszukany.Jak ktoś zna życie Jana Pawła II to wie,że to był człowiek który szanował drugiego i pochylał się nad Nim,człowiek skromny,który kochał Boga.Każdy sądzi według siebie.Personalizm Jana Pawła II to wiara w dobro które oprocz zła jest w człowieku.Natomias aby mowić o winie trzeba dowodów a nie insynuacji,plotek...itd.
ATEIZM
2 lata temu
POŻAL SIĘ BOŻE
Szubert
2 lata temu
Przestańcie zajmowaç się pedofilią i komentarzem na ten twmat.Kto jest pokrzywdzony,kto ma winę itp.To wszystko osądzi Pan Bog a wy nie komentujcie bo i tak nie wiecie prawdy.Zajmij się swoim życiem i swoim sumieniem.Skazując innych na potępienie sam skazujesz się na to.A ci kt9rzy tak strasznie pokrzywdzeni,np.dorośli.Togdzie byli nie mieli wtedy jèzyka.?Teraz nagle przemawiają??Nawet gdy siė ma 15 lat to jeśli ktoß ci robi krzywdę to chyba już rozumiesz.Więc co po latach nagle sobie iprzytomnili ,że mogą mówić ???Wtedy na to pozwalali dorośli ludzie???Śmuwszne studenci,to widocznie się im to podobało....Trudno aż mówić o ludzkiej podłoßci i waszych durnych komentarzach.
Polak
2 lata temu
Ojcze Święty Janie Pawle ll módl się za NARODEM POLSKIM.
Cyrk
2 lata temu
Ja zwykły człowiek wiem ze coś nie halo było a oni zdziwieni głusi i ślepi to Ci cyrk na kółkach
Kara
2 lata temu
Papież, który w czasie swojego pontyfikatu mianował setki kardynałów mógł w tym przypadku popełnić błąd jeśli nie dostał pełnych informacji. To były inne czasy i wtedy pedofilia to było coś nie mieszczącego się w świadomości człowieka, coś o czym się właściwie nie mówiło i w co trudno było uwierzyć.
kobieta
2 lata temu
,???????????????
Ble ble
2 lata temu
To po co jest Papież jak nic niewie co się dzieje w Kosciołach Jaką funkcję prowadzi a może funkcje nic nie widzę nic nie słyszę nic niewiem Tylko jestem
msa
2 lata temu
nie wierze w slowa gadeckiego.
Co ty na to?
2 lata temu
Święty, i dał się oszukać ? To co to za świętość?
Aaaaa
2 lata temu
Szatan nie próżnuje. Swoje sługi ma wszędzie. Nawet w kosciele. Jak najlepiej coś zniszczyć??? Właśnie od środka. I tak niszczony jest kościół. Przecież nawet za komuny w kościele były wtyki. I do dzisiaj są tacy księży którzy niszczą i dyskredytują kościół. Ile jest dobrych i oddanych księży którzy wiele robią dla swoich parafia-czemu o nich się nie pisze? Jaki procent księży pedofilii homoseksualistów jest w kościele?? A jaki w innych zawodach?? Nagonka na kościół trwa w najlepsze. Cóż koniec świata już blisko.
pzt
2 lata temu
skąd ta wiedza , że papież został oszukany. Dziwne , oszustwa w kościele
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić