Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Ambasador Iranu oskarża Izrael o terroryzm. Sytuacja jest napięta

Podziel się:

Majid Takht-Ravanchi oficjalnie oskarżył Izrael o stwarzanie terrorystycznego zagrożenia. Ambasador Iranu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych starał się dowieść, że w takich okolicznościach ewentualny konflikt zbrojny między państwami będzie "formą samoobrony", a nie ataku.

Ambasador Iranu oskarża Izrael o terroryzm. Sytuacja jest napięta
Majid Takht-Ravanchi jest ambasadorem Iranu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (Getty Images, 2019 Anadolu Agency)

Majid Takht-Ravanchi przedstawił oczekiwania Iranu w specjalnym liście. Ambasador, powołując się na artykuł 51. Karty Narodów Zjednoczonych, zadeklarował w imieniu rządu Iranu, że każde zagrożenie ze strony Izraela spotka się z natychmiastową reakcją.

Ambasador Iranu przy ONZ oskarża Izrael o terroryzm

Jak starał się dowodzić Majid Takht-Ravanchi, cytowany przez irańską agencję Mehr News Agency, 7 marca 2022 roku Izrael dopuścił się naruszenia suwerenności oraz integralności Syrii. Na północ od Damaszku doszło do ataków rakietowych, za którymi miały stać, jego zdaniem, właśnie izraelskie siły.

W wyniku ataku ucierpieli nie tylko żołnierze z Syrii, lecz także z Iranu. Majid Takht-Ravanchi uzasadniał ich obecność na terenie sojuszniczego państwa tym, że na prośbę syryjskich władz pełnili "usługi doradcze", m.in. w zakresie walki z "izraelskim terroryzmem".

Zobacz także: Zobacz też: Historyczna katastrofa. Ptasia grypa wybiła tysiące żurawi w Izraelu

Majid Takht-Ravanchi przekonywał, że atak sił izraelskich był formą prowokacji. Według ambasadora, Izrael usiłował eskalować napięcia panujące w regionie tak, aby doszło do zakłócenia wysiłków mających na celu walkę z terrorystami, w tym należącymi do ISIS.

Ambasador Iranu poruszył temat na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych nie bez powodu. Miał świadomość, że wypowiedź odbije się szerokim echem, mimo skupienia społeczności międzynarodowej na wydarzeniach w Ukrainie. Jak argumentował, ONZ powinna pociągnąć do odpowiedzialności zarówno Izrael, jak i inne państwa, które w jakikolwiek sposób pomagały lub podżegały do przygotowania rzekomego "ataku terrorystycznego na Syrię".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić