A. M. | 

Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji. Chodzi o adopcję przez pary jednopłciowe

112

Prezydent Andrzej Duda od dawna sprzeciwia się adopcji przez pary jednopłciowe. Dziś poszedł o krok dalej. W poniedziałek podpisał projekt zmiany konstytucji, który takie rozwiązanie blokuje. Jeszcze dziś projekt ma trafić do Sejmu.

Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji. Chodzi o adopcję przez pary jednopłciowe
Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji w sprawie adopcji przez pary jednopłciowe (PAP, Paweł Supernak)

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek projekt zmian konstytucji, który wyklucza możliwość adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Taki krok zapowiedział podczas spotkania w Szczawnie-Zdroju w sobotę.

Bardzo się cieszę, że mogę zrealizować moją obietnicę, którą złożyłem w ostatnią sobotę w Szczawnie-Zdroju, ale przede wszystkim ogromnie się cieszę z tego, że realizuję nadal to, co założyłem od samego początku mojej prezydentury, a co było moim celem także jeszcze zanim zostałem prezydentem RP - mówił Andrzej Duda. 

Zgodnie z projektem osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci nie będzie miała prawa do adopcji. Za sprawdzenie, czy taka sytuacja ma miejsce, będzie odpowiadał sąd. Prezydent podkreślił, że sprawa nie odnosi się do rodziców biologicznych.

Prezydent liczy na poparcie projektu przez inne ugrupowania. W jego uznaniu jego zwolennikami będą, poza partią rządzącą, także posłowie Konfederacji, PSL oraz część PO.

Wprowadzenie takiego zapisu wymaga szerokiego poparcia w obu izbach parlamentu. Jak czytamy w Konstytucji RP, "ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów."

Zobacz także: Wybory 2020. Grzegorz Schetyna: decyzja Dudy jest kompromitująca i haniebna
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić