Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Natalia Bogucka
|

Aresztowanie prezes Związku Polaków. USA: "Reżim musi ją natychmiast uwolnić"

180
Podziel się

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie i skazana na 15 dni aresztu. Departament Stanu USA wzywa Białoruś do uwolnienia kobiety.

Aresztowanie prezes Związku Polaków. USA: "Reżim musi ją natychmiast uwolnić"
Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, została aresztowana (PAP, Paweł Supernak)

Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została zatrzymana we wtorek w Grodnie. W środę skazano ją na 15 dni aresztu za "organizację nielegalnej imprezy masowej". Chodzi o doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki, który odbył się 7 marca.

USA wzywają do uwolnienia prezes Związku Polaków na Białorusi

Głos w sprawie zabrał rzecznik Departamentu Stanu USA. Wezwał reżim Łukaszenki do uwolnienia Andżeliki Borys i innych bezpodstawnie zatrzymanych osób.

Odnotowaliśmy wzrost działań wymierzonych przeciwko polskim dyplomatom oraz szerzej polskiej mniejszości na Białorusi, co jest całkowicie nie do przyjęcia - przekazał PAP rzecznik Departamentu Stanu USA.
Reżim Łukaszenki musi zaprzestać tych represji i natychmiast uwolnić Borys i wszystkie osoby bezpodstawnie zatrzymane - wezwał.

W czwartek zatrzymani zostali również członkowie Zarządu Głównego ZPB - Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Służby przeszukały biura organizacji w całym kraju. Kierownictwu postawiono nowe zarzuty karne, za które grozi kilka lat więzienia.

Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne wobec przewodniczącej tzw. niezarejestrowanego Związku Polaków i innych osób na podstawie art. 130 ust. 3 Kodeksu karnego Republiki Białoruś (celowe działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz siania niezgody na gruncie przynależności narodowej, religijnej, językowej, a także rehabilitacji nazizmu, dokonane przez grupę osób) - przekazano w komunikacie.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji.

Zobacz także: Łukaszenka to ciepły człowiek? Znany polityk PiS zaczął się tłumaczyć

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(180)
bvt
9 miesięcy temu
Dziwi mnie to dziennikarstwo w Polsce tak lizac tylki USA to szczyt glupoty ktorej nie idzie sluchac a dyktator i bandyta zUSA nie bardo kuma gdziejast Polska takiego wasalstwa chyba niema nigzzie na swieccie Polacy zwariowali na widok okupantai gotow lizac im tylki i jeszcze za to placic nie wspomne o tym niby rzadzie Blaznow
Grisza
10 miesięcy temu
Backo moladiec
lech
10 miesięcy temu
hola hola w dobie pandemi ktoś tu popiera wszędzie zakazane masowe imprezy???? Z głowami macie coś? Na Białorusi też Coronavirus . Jak dobrze życzycie Białorusinom i Polakom tam mieszkającym to imprez w tym czasie tam nie popierajcie a 15 dni aresztu jeszcze nikomu nie zaszkodziło . Człowiek wychodzi po tych 15 daniach na wolność i zaczyna doceniać to co ma co ma
Maciarenko
10 miesięcy temu
Panie prezydecie. Natychmiast wyslac tam nasze czolgi. Wszystkie trzy, a ten w remoncie troche pozniej.
zcx
10 miesięcy temu
Ten związek nie istnieje na Białorusi od 16 lat. to czego ona jest przewodniczącą?
duda zrup cos...
10 miesięcy temu
chalo, co tu sie ot kulvja ? duda na co czekasz? zorganizuj autokary i buduj osiedle... POlacy przesladowani na bialorusi powinni wrocic do Polski. po co oni tam siedza jak ich tam nikt nie chce ?
sasza
10 miesięcy temu
BRAWO ALEKSNDR
ino
10 miesięcy temu
a tam też mieszkają Polacy ?
znafca
10 miesięcy temu
beda jaja jak Oleg ujawni rozmowe braci mniejszych tuz przed ladowaniem.oj bedzie sie dzialo.
Sweet
10 miesięcy temu
Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić uzyskał zapewnienie, że w przyszłym tygodniu Komitet Ministrów RE podejmie sprawę prześladowań polskiej mniejszości na Białorusi. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach odbył szereg rozmów z osobami kierującymi organizacjami międzynarodowymi w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi. W przekonaniu pana prezydenta wspólny, solidarny nacisk społeczności międzynarodowej na Białoruś może dać efekt w postaci złagodzenia sytuacji i przywrócenia tam praw człowieka oraz sprawiedliwości i wolności wszystkim, którzy są dzisiaj represjonowani – powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że prezydent zwrócił się w sprawie represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi do trzech międzynarodowych organizacji – po pierwsze do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – w czwartek rozmawiał z sekretarz generalną tej organizacji Helgą Schmid oraz wysokim komisarzem OBWE ds. mniejszości narodowych Kairatem Abdrakhmanovem. Oboje obiecali podjąć ten temat w ramach działalności OBWE – przekazał Szczerski.Również dziś prezydent rozmawiał z wysoką komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet. Zapewniła ona prezydenta, że zajmie publiczne stanowisko w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi, a także uruchomi w tej sprawie działania w ramach ONZ – powiedział prezydencki minister. W czwartek prezydent rozmawiał też z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid; Estonia jest niestałym członkiem RB ONZ na lata 2020-2021. Pani prezydent zapewniła, że będzie starała się podjąć te tematy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ – przekazał Szczerski. Z kolei premier Mateusz Morawiecki apelował o działania na forum Unii Europejskiej, a minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na forum NATO.
antyklerykał
10 miesięcy temu
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda napisał wczoraj na Twitterze, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego i szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua, że przywódcy polskiej mniejszości na Białorusi są najnowszymi ofiarami tamtejszego reżimu. Litwa podziela głębokie zaniepokojenie wyrażone przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Celowanie w mniejszość polską narusza międzynarodowe zobowiązania Białorusi dotyczące ochrony mniejszości narodowych – czytamy w tweecie litewskiego prezydenta. W opatrzonym hasztagiem „#WolniPolacyNaBialorusi” wpisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślono, że od kilku dni władze w Mińsku zaostrzyły bezwzględne represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi. Za działania na rzecz polskości aresztowano Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta. Prześladowani są kolejni działacze – zaznaczył resort spraw zagranicznych. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, również opatrując tweetta hasztagiem #WolniPolacyNaBialorusi napisał: Nie pozwolimy reżimowi, bezkarnie prześladować Polaków...
antyklerykał
10 miesięcy temu
Co niektórzy trolle Misiewicza i ich koledzy z Rosji zapominają o dość istotnej sprawie, mianowicie, że część terytoriów za wschodnią granicą to dawne ziemie polskie zrabowane nam przez Stalina i oczywiście zamieszkują je potomkowie Polaków, którzy chronieni powinni być międzynarodowymi przepisami... Jak to w rzeczywistości wygląda, widzicie sami - bandyta za swoją klęskę mści się na najsłabszych - mniejszości polskiej! Trollom cakapskim przypomnę tylko słowa Putina; "Rosja ma prawo użyć siły, by chronić swoich przebywających po za granicami kraju"
Ciekawostka
10 miesięcy temu
Białoruś wycofana z udziału w Eurowizji! Europejska Unia Nadawców, organizator Konkursu Piosenki Eurowizji, zawiesiła udział Białorusi w programie z powodu piosenki grupy Galasy ZMesta, która miała reprezentować kraj w maju 2021 roku. W przesłaniu organizatorów Konkursu Piosenki Eurowizji jest powiedziane, że 11 marca zaproponowali Białorusi zmianę utworu lub wysłanie na konkurs innego utworu, skoro utwór „Ja cię nauczę” zespołu „Galasy ZMesta” ma konotację polityczną.W efekcie przedstawiciele Białorusi zaprezentowali nową piosenkę tych samych wykonawców, co zdaniem związku nadawczego również narusza regulamin konkursu... *Grupa „Galasy ZMesta” w swoich piosenkach wypowiada się przeciwko białoruskiej opozycji i akcjom protestacyjnym. W białoruskich prorządowych mediach jej twórczość nazywana była „ludową satyrą”. Refren pierwszej piosenki, którą grupa planowała wykonać na Eurowizji, brzmi tak: „Nauczę Cię tańczyć do melodii, / Nauczę Cię dziobać przynętę, / Nauczę Cię chodzić wzdłuż line, / Będziesz zadowolony ze wszystkiego, zadowolony ze wszystkiego. "
DODO
10 miesięcy temu
Ruskie zielone ludziki broniłyby swoich. A nasze?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić