Andżelika Borys aresztowana. Za organizację polskiego jarmarku

3

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys w środę została skazana na 15 dni aresztu za "złamanie przepisów o organizacji imprez masowych". Dzień wcześniej została aresztowana w jej domu w Grodnie.

Andżelika Borys aresztowana. Za organizację polskiego jarmarku
Zatrzymana Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys (YouTube, Związek Polaków na Białorusi)

Jak przekazuje działający na Białorusi polonijny portal Znadniemna.pl, działaczka została aresztowana za organizację polskiego jarmarku o nazwie Kaziuki. Prokuratura stawia zarzut "złamania przepisów o organizacji imprez masowych". Chodzi o ogranizowany 7 marca tego roku polski jarmark. Jest to cykliczne wydarzenie, które Związek Polaków na Białorusi organizuje co roku w marcu.

Prawnicy Borys planują zaskażyć werdykt sądowy zostanie zaskarżony w wyższej instancji sądowej. Na razie wszystko wskazuje na to, że decyzja nie zostanie zmieniona i Andżelika Borys wyjdzie na wolność dopiero po Wielkanocy, czyli 7 kwietnia. Sąd nad zatrzymaną odbywał się bezpośrednio w więzieniu - bowiem praktyka sądownictwa wyjazdowego jest częstym przypadkiem na Białorusi.

Świadkami w sprawie oskarżonej byli milicjanci, którzy twierdzili, że odbywający się jarmark polski był nielegalny. Ich zdaniem, jarmark, który odbywał się na podwórku wewnętrznym Konsulatu RP w Grodnie był nielegalny, a sędzia zaliczył wydarzenie do "nielegalnego zgromadzenia", za co Borys została aresztowana.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do zatrzymania aktywistki odniósł się już polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jego zdaniem, zatrzymanie Borys to działania nieakceptowalne i sprzeczne z międzynarodowymi standartami. Wieczorem polskie MSZ sprzeciwiło się zatrzymaniu Borys. Resort zaapelował o "zwolnienie działaczki ZPB i zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Andżelika Borys, białoruska nauczycielka i działaczka mniejszości polskiej na Białorusi, była przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi w latach 2005-2010, a potem znowu od roku 2016. W sobotę podczas zjazdu tej nieuznawanej od 2005 roku przez Mińsk organizacji ponownie wybrano ją na prezesa. Kadencja trwa cztery lata.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić