Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Łukaszenka myśli o emeryturze? Wskazał swoich następców

7
Podziel się

Aleksander Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od ponad 27 lat. Wszystko wskazuje jednak na to, że białoruski przywódca powoli myśli o emeryturze. W piątek wymienił nazwiska swoich prawdopodobnych następców.

Łukaszenka myśli o emeryturze? Wskazał swoich następców
Aleksander Łukaszenka zaprezentował możliwych kandydatów na prezydenta Białorusi (Getty Images, Valery Sharifulin)
bETxpgad

Aleksander Łukaszenka na swoich możliwych następców wskazał byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Karajewa oraz byłego ministra zdrowia Władimira Karanika. Podkreślił przy tym, że "tylko wybory" mogą zdecydować o tym, kto zostanie następnym prezydentem Białorusi.

Te dwie osoby mogą wziąć udział w przyszłych wyborach prezydenckich. Będą silnymi kandydatami – powiedział w piątek Łukaszenka w telewizyjnym wystąpieniu.
bETxpgaf

Łukaszenka ma już następcę? Mówi, kto może wziąć udział w wyborach

Jurij Karajew to kontrowersyjna postać białoruskiej sceny politycznej. Odegrał kluczową rolę w brutalnym tłumieniu protestów, które wybuchły w zeszłym roku w całym kraju. Był jednym z białoruskich urzędników, na którego Unia Europejska nałożyła we wrześniu sankcje ekonomiczne.

Eksperci podkreślają, że prezydenckie nominacje nie muszą wcale być wiążące. Łukaszenka wielokrotnie w ciągu swojej kariery nominował już bowiem swoich następców. Mieli należeć do nich jego rzeczniczka prasowa oraz szef jego rezydencji.

bETxpgal

Łukaszenka zrezygnuje? Może chcieć reformy konstytucyjnej

Aleksander Łukaszenka został w ubiegłym roku prezydentem Białorusi po raz szósty z rzędu. Zarzucono mu przy tym, że wybory prezydenckie z 9 sierpnia 2020 roku zostały sfałszowane. W całym kraju wybuchły protesty, w których obywatele domagali się jego ustąpienia.

Trwająca kadencja 66-letniego prezydent Białorusi upływa w 2025 roku. Eksperci podkreślają, że Łukaszenka w razie czego może uciec się do reformy konstytucyjnej aby utrzymać się przy władzy. Pozostanie prezydentem może utrudnić mu jednak rosnące niezadowolenie społeczne.

bETxpgam

Obejrzyj także: Łukaszenka nie odpuszcza. Brutalna reakcja milicji na Białorusi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETxpgaG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
piotr56
4 miesiące temu
Łukaszenka, przy twoich standardach każdy wskazany przez ciebie otrzyma w wyborach ponad 80% i będzie rządził kolejne 27 lat "wygrywając" kolejne wybory
Anty
6 miesięcy temu
Łukaszenka całkowicie zdurniał, myśli, że prezydentura jest dziedziczna jak spadek !!
cinema
8 miesięcy temu
Sługaczenka coraz bardziej wpycha Białoruś w objęcia rosji.Ten buras nie ustąpik i coraz bardziej wepchnie Białoruś w objęcia kremla.Ponadto co to za prezydent który nie mowi po białorusku i język ojcvzysty zaniedbuje w szkolnictwie
bETxpgaH
SuperGość
9 miesięcy temu
Coś jest jednak na rzeczy. To żeby zmądrzał to na pewno nie ale raczej przestraszył się na dobre swoim położenie to już bardziej
Hmmm
9 miesięcy temu
Ma niech wezmą Martę z piorunem , ona ma największe parcie na władzę .
Wk.
9 miesięcy temu
To sprawa narodu Białoruskiego kogo sobie wybiorą.. Rosja,Niemcy,USrael niech się nie wtrącają w suwerenne państwo
księgowy
9 miesięcy temu
dobrze że spedytorka ma coś do powiedzenia... 000
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić