aktualizacja 

Ataki w Naddniestrzu. Podpalono komisję wojskową i skład ropy

W Tyraspolu w piątek rano nieznani sprawcy próbowali spalić budynek komisji wojskowej oraz skład ropy naftowej — podaje tzw. "ministerstwo spraw wewnętrznych" nieuznawanej republiki. To już kolejne ataki w Naddniestrzu. Mołdawskie i ukraińskie władze sugerują, że może to być rosyjska prowokacja.

Ataki w Naddniestrzu. Podpalono komisję wojskową i skład ropy
Próba ataków w Naddniestrzu (mvdpmr.org)

Tzw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nieuznanej republiki poinformowało, że w piątek, 13 maja, w 30-minutowym odstępie, nieznani sprawcy usiłowali podpalić 2 obiekty. Około godziny 4:15 w pobliżu składu ropy jednego z przedsiębiorstw zatrzymał się samochód, z którego wysiadł nieznany mężczyzna, rzucił w kierunku obiektu butelkę zapalającą, po czym odjechał.

Dwa ataki w Tyraspolu

Służby podają, że w miejscu ataku zaczęła płonąć trawa, ale szybko została wygaszona przez pracowników składu. Pół godziny później dwa koktajle Mołotowa wrzucono do budynku tzw. Republikańskiego Komisariatu Wojskowego. Pożar został ugaszony przez ochronę.

Jak informuje tzw. ministerstwo spraw wewnętrznych Nadniestrza, w żadnym miejscu nie zgłoszono żadnych uszkodzeń ani ofiar. Na miejscu zdarzenia pracują zespoły śledcze, wyjaśniane są okoliczności zdarzenia. - Wiadomo, że zagraniczny samochód miał zagraniczne numery — czytamy w komunikacje służb.

Naddniestrze na celowniku Rosji?

To już kolejny podobny atak w Naddniestrzu. 25 i 26 kwietnia doszło do wybuchów w tzw. ministerstwie bezpieczeństwa państwowego w stolicy Naddniestrza, Tyraspolu, w wojskowej jednostce w wiosce Parkany, a także wysadzono wieżę radiotelewizyjną w Maiacu.

Ukraińskie i mołdawskie służby ostrzegają, że ta nieuznawana republika na terenie Mołdawii może być na celowniku Rosji, która może wykorzystać ją jako przyczółek do ataku na Ukrainę albo resztę Mołdawii.

Wojska rosyjskie w stanie gotowości bojowej

W opinii ukraińskiego wywiadu wojska rosyjskie chcą przeprowadzić atak rakietowy na Naddniestrze i w tym celu szykują prowokacje. Według sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy skład osobowy grupy operacyjnej wojsk rosyjskich jest w stanie gotowości bojowej.

Naddniestrze to separatystyczna "republika" na terytorium Mołdawii, która od lat 90. jest wspierana przez Rosję gospodarczo i politycznie. Stacjonuje tam około 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy. W miejscowości Cobasna, przy granicy z Ukrainą, mieści się posowiecki arsenał z około 20-21 tys. ton amunicji.

Zobacz także: Potężne uderzenie w rosyjski konwój. Nagranie z ukraińskiego ataku rakietowego
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić