Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci. Wiemy, dlaczego [BADANIE]

308
Podziel się:

W Polsce segregacja śmieci jest obowiązkowa. O tym, jak segregować odpady, mówi ustawa o odpadach i rozporządzenia Ministerstwa Środowiska. 13 proc. Polaków nie decyduje się jednak na segregację śmieci w swoich domach. Dlaczego?

Aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci. Wiemy, dlaczego [BADANIE]
Segregacja śmieci w Polsce. (Pixabay)

Zdecydowana większość Polaków ocenia system segregacji śmieci w Polsce negatywnie. Aż 54 proc. pytanych twierdzi, że ten system się nie sprawdza. Optymistycznie do tego tematu podeszło 30 proc. osób, które uważają, że system sprawdza się dobrze. 16 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Mimo niezadowolenia z systemu segregacji śmieci w Polsce, aż 87 proc. badanych segreguje odpady, z czego 45 proc. osób przyznaje, że robi to zawsze. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tych, którzy nie segregują śmieci w ogóle lub robią to rzadko, lub bardzo rzadko. Za tą opcją opowiedziało się aż 13 proc. pytanych. Badanie wykonano na zlecenie o2.pl na panelu Ariadna.

Aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci. Wiemy, dlaczego

Dlaczego aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci? Zdaniem 36 proc. pytanych, do bardziej rygorystycznego segregowania śmieci i większych starań przykładanych do tego zadania, byłoby obniżenie stawki za wywóz śmieci.

Co trzeci Polak nie do końca wierzy, że śmieci są poddawane recyklingowi. Co mogłoby zachęcić do segregowania śmieci? 26 proc. twierdzi, że do sumiennego segregowania odpadów zachęciłaby ich kaucja za opakowanie zwrotne. Resztę zmotywowałyby wyższe kary.

8 na 10 Polaków twierdzi, że segregowanie śmieci powinno być obowiązkowe. Inni nie mają na ten temat jasno określonego stanowiska lub są całkowicie temu przeciwni.

Obecnie karą za brak segregacji śmieci jest wielokrotność (2-4) opłaty za wywóz śmieci. O tym, jaka jest to stawka, decyduje samorząd. Jeśli opłata w gminie wynosi 22 zł, za brak segregacji śmieci zapłacimy karę w wysokości np. 88 zł.

Ponad połowa Polaków - aż 55 proc. badanych - popiera kary, które są, za brak segregacji śmieci. 3 na 10 osób jest im przeciwna. Reszta ma problemy z określeniem swojego stanowiska w tej sprawie.

Kary za brak segregacji śmieci wahają się - nie są one jednak dramatycznie wysokie. Prawie jedna na dziesięć osób jest za wprowadzeniem kar wyższych niż 500 złotych. Inni twierdzą, że powinny się znajdować w przedziale od 201 do 500 złotych. 15 proc. Polaków, opowiada się za karami w wysokości od 101 do 200 złotych. Jednak znaczna większość twierdzi, że kary nie powinny przekraczać 100 złotych i mogłyby być nawet mniejsze.

A Ty jak dbasz o środowisko? Razem z Wirtualną Polską podejmij #EkoWyzwanie! Pochwal się swoimi osiągnięciami na dziejesie.wp.pl

Badanie przeprowadzono na 1076 osobach dla o2.pl na panelu Ariadna. W ankiecie wzięły udział osoby powyżej 18 roku życia. Badanie przeprowadzono w dniach od 17 do 20 lipca 2020 roku.

Metoda: CAWI

Zobacz także: Zagadka jednej śmieciarki. Co się dzieje z odpadami?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(308)
Etam
2 lata temu
PO JAKĄ CHOLERĘ MAM SEGREGOWAC, KIEDY MILIONY TON ŚMIECI SĄ SPROWADZNE DO pOLSKI I NIKT ICH NIE SEGREGUJE I NIE PRZETWARZA, TYLKO SĄ PODPALANE???? SPALIĆ TO I JA POTRAFIĘ.
jaobywatel
2 lata temu
Jak segregować w bloku ? Ciemna kuchnia bez okien ok 4 m 2? Przedpokoju brak. A czas na to ? Zastanawiać się nad każdym śmieciem . Tu czy tam ? Jak mam pudełko tekturowe, butelkę plastikową to wrzucę do pojemnika odpowiednio na papier czy plastik . A całą resztę gdzie składować ? Jestem singlem i śmieci to mam niecały worek 30 l raz na tydzień. A pomyślał ktoś ile to plastiku . Wyrzucam jeden worek ze śmieciami a nie kilkanaście z posegregowanymi. Zgodzę się 3 frakcje : butelki plastikowe , inne do przerobu (szkło , metal, papier) i nie nadające się do przerobu wtórnego.
Emerytka
2 lata temu
Ja płacę 90 zł za osobę za wywóz to niech sobie sami segreguja.
Basia
2 lata temu
cieekawe, ile robactwa zalęgnie się u ludzi w mieszkaniach.Boo nikt nie będzie codziennie wynosił śmieci do kontenerów.U mojego sąsiada już się wykluło toto.Teraz ciężko zlikwidować.
Adam
2 lata temu
"13 proc. Polaków nie decyduje się jednak na segregację śmieci w swoich domach" i nic w tym dziwnego. Jak mam segregować jak nie mam miejsca na X pojemników na moich 60m2
buncik
2 lata temu
Żadne przepisy i podwyżki nie załatwią problemu. Odpadów jest zwyczajnie za dużo. jedynym rozwiązaniem jest powrót do wtórnego wykorzystania wielu opakowań. Trudno mi uwierzyć, że produkcja np. butelki jest tańsza od jej ponownego przystosowania(biorąc pod uwagę pełny cykl). Zwiększanie ilości frakcji również nie sprzyja. Niedługo trzeba będzie jakieś kursy kończyć, aby prawidłowo segregować odpady.
Biolożka
2 lata temu
W związku z tą chorą segregacją, masowo buduje altanki śmieciowe. Przewiewne, stojące coraz gęściej i coraz bliżej siebie. Fantastyczne wylęgarnie i rozsiewacze bakterii i przenoszących je owadów. SANEPID udaje, że nie widzi problemu. Jednak kiedyś trafi się większa fala upałów, która sprowadzi na nas prawdziwą epidemię czegoś, przy czym Covid-19 to słodki żarcik. Tyfus, Salmonella, Listeria czy inne nieznane nam jeszcze bakterie tylko czekają na odpowiedni moment. A my stwarzamy im coraz lepsze warunki.
agent
2 lata temu
Ciekawe że ludzie nie wstydzą się przyznać że nie segregują śmieci .
Kaucja
2 lata temu
Za wszystkie puszki i butelki (także PET) powinna być w sklepach naliczana kilkugroszowa kaucja - zwracana przy odniesieniu butelki lub puszki do punktu zbiórki. To najlepszy i najtańszy sposób na czystość w miastach i lasach. Sklepy nie chcą kaucji, bo zbiórka butelek komplikuje sprzedaż. Punkty skupu rozwiązałyby problem. Bilans finansowy wychodziłby na zero. Zbieracze butelek i puszek oczyściliby miasta a w punktach skupu byłyby dobrze posortowane.
lolek
2 lata temu
Kary za brak segregacji śmieci? Przecież to bzdura i utopia. Żandarm przy każdym śmietniku? Skomplikowane systemy elektroniczne,kosztujące drożej niż płacenie żandarmowi? Rzecz jest prosta do rozwiązania. Problem śmieci to plastik. Obierki z ziemniaków,czy puszki to pikuś. Rozłożą się bez śladu. Plastik zostanie. A więc - wysoka opłata za opakowanie plastikowe i pieniądze pobrane w sklepie za to opakowanie przesyłane elektronicznie do p-tów skupu plastiku. Zbierasz plastik,przychodzisz do p-tu skupu z np. 5 kg. plastikowych opakowań - kasjer waży,liczy i wypłaca kasę. Dobrą kasę. Np. 5 kg. x 4 zł/kg. = 20 zł.Tysiące bezrobotnych zbieraczy ma zajęcie i pieniądze. Tak jak teraz przy puszkach po piwie.
ehhh
2 lata temu
dlaczego obecnie nie ma skupów butelek, w tym plastikowych, makulatury, szkła? Jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku, dzieciaki mogły tak sobie dorabiać na zabawki, teraz zmuszony jestem pakować do worków wielkie kartony inaczej nie wezmą śmieci... Popieram recykling i segregację, ale może warto trochę ją dopracować.
Nick
2 lata temu
Za komuny nie było obowiązku segregacji odpadów, a śmieci było o niebo mniej, a do tego posegregowane. Jakieś cuda ? Ależ skąd ? Wszystkie substancje płynne w butelkach szklanych objętych kaucją z możliwością zwrotu w każdym sklepie. Towar pakowany w papierowe torebki albo papier spożywczy. Działające skupy surowców wtórnych. Plastiki na palcach ręki do zliczenia. Gdyby wróciła komuna z obecnymi możliwościami technicznymi, to odpadów byłoby jak na lekarstwo. Należałoby po prostu wprowadzić wysokie podatki na producentów pakujących swoje produkty w ten śmieciowy szajs, a bardzo szybko przeszliby na opakowania ekologiczne.
PROBLEM !!!!
2 lata temu
DLACZEGO NIK NIE PORUSZA TEGO TEMATU ? WYNAJEM KRÓTKO I DŁUGOTERMINOWY W MIASTACH TO JEST PROBLEM !! NIE TYLKO ZE ŚMIECIAMI ALE ZACHOWANIE CISZY , PORZĄDKU, DBAŁOŚĆ O DOBRO WSPÓLNE ? KARAĆ MOŻNA JAK KTOŚ ODPOWIADA ZA SIEBIE. A CO Z MIESZKAŃCAMI DOMÓW WIELORODZINNYCH, BLOKÓW, FALOWCÓW - GDZIE MIESZKAJĄ DZIESIĄTKI I SETKI BEZIMIENNYCH LOKATORÓW? TO SĄ PRAWDZIWE PROBLEMY !!!
Pamiętam
2 lata temu
Segregowanie było wtedy gdy istniały skupy - makulatury, butelek, szmat,złomu.Nowoczesność sama zaśmieciła świat. A teraz każą segregować i jeszcze za to zapłacić . "Nowocześność i postęp" Żałosne !!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić