Beata Szydło ostro o Unii Europejskiej. "Wszelkie zasady są łamane"

44

Europoseł Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie wypowiadała się krytycznie na temat Unii Europejskiej. Jak napisała w mediach społecznościowych, w UE jest dużo pustego gadania o demokracji i "praworządności", a w praktyce wszelkie zasady są łamane.

Beata Szydło ostro o Unii Europejskiej. "Wszelkie zasady są łamane"
Beata Szydło ostro o Unii Europejskiej. "Wszelkie zasady są łamane" (AKPA)

Obecny przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wywołał burzę w polityce Unii Europejskiej, ogłaszając, że zamierza wystartować w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Warto podkreślić, że to właśnie on przejął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej z rąk Donalda Tuska.

Według przepisów, jego kadencja powinna upłynąć dopiero w listopadzie. Jak podkreśla Szydło, wybór nowego szefa Rady Europejskiej nie jest jednak taki prosty, jak to się może wydawać.

To stanowisko zwyczajowo jest częścią "pakietu", o który targują się europejskie frakcje polityczne (a nie premierzy rządów) przy okazji nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Rezygnacja Michela zakłóca europejską karuzelę stanowisk - tłumaczy Szydło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Był podsłuchiwany z Giertychem. Użył mocnych słów

Unia nie chce Orbana. Szydło krytykuje

Zgodnie z unijnymi procedurami przywódca państwa sprawującego rotacyjną prezydencję w UE miałby pełnić tę funkcję do listopadowych wyborów. Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku prezydencję w Unii Europejskiej będą sprawować Węgry.

To oznacza, że tymczasowym szefem Rady Europejskiej może zostać Viktor Orban, co nie podoba się wielu osobom w Unii Europejskiej.

Tak właśnie funkcjonuje obecnie w Brukseli: dużo pustego gadania o demokracji i "praworządności", a w praktyce wszelkie zasady są łamane, jeśli jest to potrzebne lewicowo-liberalnym elitom. Donald Tusk w ostatnich tygodniach robi to, czego nauczył się w Brukseli - łamie praworządność, byle tylko postawić na swoim. Nie ma to nic wspólnego z demokracją - podkreśla Szydło.

Jak tłumaczy Szydło, Michel osobiście zaproponował, aby węgierska prezydencja została pozbawiona przewodnictwa w Radzie Europejskiej poprzez budzącą wątpliwości nagłą zmianę przepisów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić