Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Ekspert MEN chce zmiany w podręczniku. Chodzi o zdanie nt. Lecha Wałęsy

68
Podziel się:

Dr hab. Mirosław Szumiło, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki chce zmian w podręcznikach do historii. Według niego powinno się w nich znaleźć zdanie: "Według ustaleń historyków z IPN Lech Wałęsa współpracował z SB". Na to z kolei nie chce się zgodzić wydawca.

Ekspert MEN chce zmiany w podręczniku. Chodzi o zdanie nt. Lecha Wałęsy
Lech Wałęsa (PAP)

Zmiany w podręcznikach były zapowiadane przez Przemysława Czarnka od 2020 roku. W licznych wywiadach mówił m.in. o "ostatecznym zakończeniu pedagogiki wstydu" oraz "zakończeniu zgnilizny moralnej".

Ministerstwo Edukacji powołało zatem specjalną grupę ekspertów do podania opinii o podręcznikach szkolnych. Do każdego podręcznika przydzielono dwóch ekspertów, którzy mogą wystawić ocenę pozytywną, negatywną lub warunkową. Jeśli ich opinie są sprzeczne, ME wystawia tzw. superrecenzenta.

Kontrowersyjne zdanie o Wałęsie

Podręcznik do historii został oceniony warunkowo przez historyka dr hab. Mirosława Szumiło. Dodatkowo wysłał on wydawcy swoje uwagi. I o ile większość z nich została uwzględniona, tak z jedną jest problem.

Chodzi o zdanie dotyczące Lecha Wałęsy o tym, że współpracował z SB. Szumiło uważa, że w podręczniku powinna znaleźć się informacja, że "według ustaleń historyków z IPN Lech Wałęsa współpracował z SB".

Jako historyk mówię, że fakt współpracy jest dla mnie niezaprzeczalny. Mam na myśli fakt rejestracji w latach 1970-1976 XX wieku i fakt współpracy. Jest to odnotowane w dokumentach. Do późniejszych lat nie ma żadnych dowodów, chociaż były i takie oskarżenia - powiedział "Onetowi".

Wydawca na tę zmianę nie patrzy przychylnym okiem. Uważa on, że może się to wiązać z konsekwencjami prawnymi. Historyk jednak przekonuje go, że nic mu nie grozi.

Jako dowód Szumiło powołuje się na decyzę Sądu Najwyższego. Chodzi o orzeczenie w sprawie Krzysztofa Wyszkowskiego, któremu SN uchylił wyrok nakazujący przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go "tajnym współpracownikiem SB". Na razie jednak żadnych oficjalnych informacji w sprawie podręcznika do historii nie ma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
Hornet
rok temu
- proszę jeszcze dopisać w podręcznikach do historii jak oszukał( czytaj, okradł każdego dorosłego polaka na 100 milionów polskich złotych z krwawicy naszych dziadków i ojców), i jak dokonał z kolesiami w nocy obalenia Rządu śp. premiera Jana Olszewskiego, i to z Matką Boską w klapie.
Capsel
rok temu
To po prostu skandal, że mimo ustalenia iż to stronnicy braci Kaczyńskich sfabrykowali rzekome dowody współpracy Wałęsy z SB, owi oszuści wciąż usiłują propagować to oszczerstwo. Od dawna Kaczynskiemu marzyło się wykreślenie z historii Wałęsy i wpisanie na to miejsce siebie i brata, choć to ich działanie w KOR budzi wiele wątpliwości. Jednak już w dniu objęcia prezydentury przez Lecha Kaczyńskiego usunięto z IPN wszelkie akta i notatki dotyczące obu braci, i co ciekawe nie przeniesiono gdzieś lecz... spalono co do papierka.
Prawdziwą nau...
rok temu
To oczywiste, że historia jako nauka powinna zawierać te fakty materialnie prawdziwe, bo wtedy tylko jest prawdziwą nauką. Wałęsa by TW 'Bolkiem' to zostało dowiedzione ponad wszelką wątpliwość. Tylko ludzie złej wiary lub własnej prywaty mogą to kwestionować !
tomko1103
rok temu
A czy nie lepiej byłoby poczekać aż IPN sprawdzi jeszcze kilku "patriotów" np.TW Balbina..dlaczego Towarzysze z IPN tak uparli się tylko na Bolka..Może podręczniki zmienić po DEKACZYZACJI naszego pięknego Kraju
saksonia
rok temu
A Pilsudzki np nie byl kontrowersyjny????? A wielu innych wybitnych ludzi na całym świecie???? A np taki wasz Kaczynski co prawda to psychopata A nie wybitny człowiek i zobaczymy co wypłynie jak pis upadnie. A Panu Wałęsie doradzam wyjazd na stałe do Niemiec i poproszenie o azyl polityczny i obywatelstwo Niemieckie. A ty w Polsce niech zostaną tylko wybitni pisowcy tj obajtek kaczynski Sasin morawiecki macyrewicz No i wybitni biskupi pedofile. Miłego 3MAJA
Histeria
rok temu
Każe sprostowanie historii totobolka jest możliwe pod warunkiem dodania zastrzeżenia, że gdyby nie toto to naiwny robotnik z 7-orgiem głodnych dzieci skończyłby tak ja kilkudziesięciu bezkompromisowych opozycjonistów, patrz: los ks. Jerzego.
JANEX
rok temu
Przestańcie pisać o Bolku on na to nie zasługuje to zdrajca narodu i powinien za to odpowiedzieć,jak również Balcerowicz i rudy za wyprzedaż polskiego dorobku a tu nic w tym kierunku się nie dzieje na co czeka polski rząd
Andrzej P. 😎...
rok temu
Całą tą bandę z IPN-u rozgonił bym na cztery wiatry. Wszyscy ci pseudo historycy kształcili się w PRL wielu należało do PZPR-u mają więcej za uszami niż Wałęsa.Prześwietlcie dobrze kaczora czemu go nie internowali.??Odpowiedź nasuwa się sama.
Ann
rok temu
Moim zdaniem w podręczniku do historii do 4 klasy podstawówki w tabelce o noblistach przy Wałęsie powinna znaleźć się wzmianka że to były prezydent Polski żeby dzieci wiedziały! Jak za komuny. Uczą tego co wygodne dla władzy.
Obserwatorq
rok temu
Uważam że korzystniej dla nas jako narodu byłoby spojrzenie w przyszłość niż babranie się w historii. Nie jestem zwolennikiem Wałęsy, podobnie jak i wiekszosci styropianowców ale tych 30to, czy 40to letnich kombatantów jeszcze trudniej znieść.
Wojtek
rok temu
Najważniejsze w tej chwili, jest wprowadzenie informacji, o Balcerowiczu i Bieleckim. Sprzedali polski majątek za grosze zachodniemu kapitałowi. Zniszczyli polskie przedsiębiorstwa, przodujące w świecie. ( np największe zakłady cementowe, a teraz cement kupujemy od Niemców.) po to by otworzyć polski rynek otworzyć dla importu. Wpędzili w biedę miliony polskich rodzin. Kiedy ta prawda zostanie uwypuklona. To są prawdziwe zbrodnie. A nie to, czy Wałęsa dał się zastraszyć, lub przekupić UB. To czy się zeszmacił, czy nie, nie jest najważniejsze. W tej chwili trzeba ujawnić wszystkich, którzy wyrządzili prawdziwą krzywdę Polsce i Polakom.
Bob
rok temu
A po jakiego licha w ogóle pisać o tym Bolku!
Emeryt Max
rok temu
Był czas że za Wałęsy każdy by za nim poszedł.Mogl się wytłumaczyć jakie były powody jakie czasy wtedy powstały ludzie by mu jakoś wybaczyli.Ale ten Bolek szedł w zaparte że nie on był donosicielem że Bolek.Bog go osądzi.Ale że z Tuskiem i Pawlakiem obalili rząd pana Olszewskiego tego mu nie wybaczę i myślę że dużo ludzi też.Kiszczak z teczką na Wałęsę i Bolka zemścił się zza grobu za to że komunistom pozwolił w bankach i co lepsze posadki załatwić.Takie to zasługi ma ten Wałęsa
Cywil
rok temu
Wałęsa, - to zwykły robol, tak jak wielu z nich. Wykorzystany do manipulacji w celu zmiany ustrojowej , przez profesorków i innych tworów politycznych. Podobnie jak to zrobił w Rosji Lenin. Wykorzystano politycznie ciemne mózgi robotników, - żeby dojść do władzy i koryta. No i robole obudzili się z ręką w nocniku. Podobnie jak teraz, też wykorzystuje się ciemne masy do utrzymania się przy korycie/ socjal, 13 i 14- tak i rozdawaniem pieniędzy nierobom / jednocześnie z drugiej strony zabierając to co dano, - kolejnymi podwyżkami cen, podatków itp. istna obłuda
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić