Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Warszawa. Niezwykłe odkrycie naukowców. Wszyscy myśleli, że to mężczyzna

4
Podziel się:

Niesamowite odkrycie polskich naukowców. Udowodnili, że mumia z Muzeum Narodowego w Warszawie to mumia kobiety w ciąży. Dotychczas uważano, że pod zwojami bandaży kryje się kapłan Hor-Dżehuti.

Warszawa. Niezwykłe odkrycie naukowców. Wszyscy myśleli, że to mężczyzna
Mumia podczas badania tomografem (Facebook Affidea Polska)

Niesamowite odkrycie polskich naukowców. W ramach Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii (Warsaw Mummy Project) pracowali nad mumią, o której głośno było już w 2016 r. Już wtedy uznali, że nie skrywa ona ciała kapłana Hor Dżehutiego, a... ciężarnej kobiety.

Mieliśmy już podsumowywać projekt i oddawać publikację do druku. Po raz ostatni spojrzeliśmy z moim mężem Stanisławem, archeologiem Egiptu, na obrazy prześwietleń i dostrzegliśmy w brzuchu zmarłej kobiety znajomy dla rodziców trójki dzieci widok… małą stopkę - mówi w rozmowie z "Onetem" dr Marzena Ożarek-Szilke, antropolog i archeolog z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, która jest jednym z autorów artykułu.

Zastosowanie wielu filtrów i skanów potwierdziły przypuszczenia. Ekspertyzę w tej sprawie prowadził także Marcin Jaworski - ekspert w dziedzinie wizualizacji i jednocześnie archeolog. Okazało się, że kobieta była w 26.-28. tygodniu ciąży.

Z niewiadomych powodów płód nie został wyciągnięty z brzucha zmarłej w czasie mumifikacji. Dlatego ta mumia jest naprawdę wyjątkowa. Z kwerendy, którą przeprowadziliśmy, nie udało się nam znaleźć podobnego przypadku. Oznacza to, że 'nasza' mumia jest jedyną do tej pory rozpoznaną na świecie z płodem w łonie matki - mówi dr Wojciech Ejsmond z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, główny autor publikacji.

Naukowców czeka kolejna zagadka do rozwikłania. Czy pozostawienie płodu związane było z wierzeniami, a może starano się zakamuflować ciążę? Na razie nie wiadomo też, jakiej płci jest płód. Ustalono jedynie, że pozostał zwinięty w pozycji embrionalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
zbigut
rok temu
LGBT ma długą historię oto dowód
Jani
rok temu
Czy prokuratura wszczęła już sledztwo?
555
rok temu
nie podoba mi się to. mnie też po śmierci wykopią, będą badać i na wystawę do muzeum?
Załamana
rok temu
Ludzie, teraz to jak ktoś krzywo spojrzy na homoseksualistę,albo osobę odmiennej barwy skóry, albo otyłą itd to od razu przestępstwo. Kiedy obraża się Boga to id razu nic się nie stało. Zdecydujecie się czy jesteście tolerancyjni czy nie? Bo to działa w obie strony.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić