Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Będą zmiany w programie 500 plus? Nowy pomysł podwyżek

139
Podziel się

Jak zgodnie twierdzą ekonomiści, złotówka dzisiaj nie jest warta złotówce jutro. Pieniądz traci na wartości w czasie i podobnie może być już niedługo z programem 500 plus. Inflacja w Polsce powoduje, że 500 złotych wypłacane rodzinom nie jest już warte tyle, co jeszcze kilka miesięcy temu.

Program 500 plus jest coraz mniej warty
Program 500 plus jest coraz mniej warty (Materiały prasowe)
bETYHGvF

Propozycje zmian w programie 500 plus zaczynają mieć coraz większą skalę. Przed kilkoma miesiącami minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłosiła koniec nowych programów typu 500 plus. Jak przyznała w rozmowie z Business Insider, nowych bezpośrednich dopłat dla rodzin, czyli programów, które polegają na przyznawaniu pewnym grupom dodatkowych pieniędzy, już nie będzie.

Jedna z propozycji dotyczyła rozbicia świadczenia ze względu na stosunek pracy rodziców. Zdaniem głównego ekonomisty Pekao SA, należy rozbić program na 600 plus dla pracujących oraz 400 plus dla niepracujących. Ma ono dotyczyć wyłącznie osób, które unikają pracy z powodu otrzymywanych świadczeń. Mogłoby ono nie dotyczyć tych matek, które mają kilkoro dzieci i pracować nie mogą, a także niepełnosprawnych.

bETYHGvH

Zmiany w 500 plus? Konieczna waloryzacja

Ciężko polemizować z faktem, że spora część elektoratu Prawa i Sprawiedliwości bierze się z wypłacanych świadczeń. W ankiecie przeprowadzonej przez money.pl, 44 proc. respondentów uważa jednak, że 500 plus należy poddawać corocznej waloryzacji. Świadczenie powinno rosnąć tak, jak np. emerytura. Pomysł wynika z inflacji, która zaczyna doskwierać pobierającym zasiłek.

Serwis donosi też, że jeżeli PiS chce utrzymać przy sobie rodziców wdzięcznych za pieniądze i głosujących na partię w wyborach, musi na poważnie pomyśleć o waloryzacji. Ekipa Mateusza Morawieckiego musiałaby znaleźć na nią 3 miliardy złotych. Efekt? Co miesiąc rodzice dostawaliby ponad 535 zł. Program razem z waloryzacją kosztowałby zatem 43 miliardy złotych rocznie.

bETYHGvN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bETYHGwi
KOMENTARZE
(139)
Magda
2 lata temu
Zamiast kolejnych pieniędzy pootwierać przedszkola i świetlicę przy wiejskich szkołach. Ale takie z prawdziwego zdarzenia a nie zajęcia od 8 do 14. I jak tu iść do pracy? Nie każdy ma teściową, matkę i od cholery cioć i wujków co dzieciaka odbiorą. Wszyscy do miasta mieszkać nie pójdziemy. Nie każdy nie pracuje bo mu się nie chce, są i tacy co by chcieli ale nie ma komu z dzieckiem zostać.
Gość
2 lata temu
Mam DOŚĆ UTRZYMYEANIA DZIECIOROBÓW I NIEROBÓW !!! DO ROBOTY !!! SKORO UKRAIŃCY PRACUJĄ TO ZNACZY PRACA JEST !!!
500+
2 lata temu
Te pieniadze 500+powinno być jako pożyczka bez procentowa,którą powinni zacząć spłacać jak skaczą naukie ,pewnie były by rozsądnie wydawane ?
bETYHGwj
Olo
2 lata temu
18 lati już Ci się nie należy a może by pomyśleć o uczących się dzieciach
Marcin
2 lata temu
Prawdziwe pieniądze i dobrobyt bierą się z pracy, a nie z plusów i socjali. PiS zanegował całą ekonomię i rozwalił gospodarkę, z czego dzisiaj mamy galopującą inflację i lecącą na łeb złotówkę. W takich warunkach praca przestaje mieć sens, a oszczędzanie to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Baba
2 lata temu
Też mam wnuczki i bardzo je kocham ale jestem przeciwna 500 bo bardziej zasługuje taki emeryt który wypracował swoje lata a ma śmieszne kieszonkowe.
Emir
2 lata temu
Może tak najpierw oddać pieniądze zabierane od 2013 rocznikowi 1953, a później dalej rozdawać. Jaka waloryzacja, co za porównanie z emerytura. Emerytura to są pieniądze wypracowane przez lata, a 500+,jest gratisowy, bezzwrotny dodatek do pensji dla wszystkich bez względu na dochody w rodzinie.. Czy zamiast zmieniać na 600 i 400 ustanowić próg dochodowy, nie byłoby uczciwiej????
Ell
2 lata temu
Witam. Mam troje dzieci w tym dwoje już można powiedzieć dorosłych( skończyły szkoły) Wychowuję je sama.Jedno się uczy kończy 18 lat. Z tego co wiem 500 plus jest do 18 tego roku.Jeszcze dwa lata nauki przed moim dzieckiem Zawsze pracowałam i pracuję. Nigdy mi nie przyszło do głowy żeby się zwolnić z pracy. 500 plus skończy się za kilka miesięcy....szkoła zostanie. Będzie jeszcze ciężej. Martwię się...i nie mogę słuchać Polityków. Czasami zastanawiam się czy oni są w tym samym kraju co ja. Życzę zdrowia...
Emeryt
2 lata temu
Dzieci mają rodziców niech idą do pracy. Kiedyś pracował ojciec i musiał utrzymać żonę i gromadkę dzieci. Bez 500+ ,a teraz stale mało,siedzą w domu i czekają na pieniądze. Mam sąsiadkę ma dzieci,to sobie kupili nowy samochód,a dobre wersalki były zrzucane na dół oknem. A emeryt przymiera głodem,jedna mała waloryzacja w roku i koniec i musimy płacić podatek. A od 500 ± nie ma podatku. Gdzie tu sprawiedliwość.
Lolek
2 lata temu
Jestem wdzięczny za te pieniążki bo dzięki nim moje dzieci będą mogły uczyć się w dobrej uczelni.
Lolek
2 lata temu
Pracuje na 2 etatach, żona też pracuje. Te pieniądze odkładamy na wyktzyalcenie dwójki dzieci żeby miały lepiej jak my. Lolek
Ada
2 lata temu
Tak 500+ do podwyżki a co z emeryturami Polski emeryt już wegetuje a to emeryt procentowo najwięcej oddaje do budżetu tym razem przy głosowaniu odpowiednio podziękujemi PiS za jałmużną spadnie poparcie nie pozwolimy się oszukiwać
Anna
2 lata temu
Jeszcze się taki nie urodzil co by każdemu dogodził,ale jak komuś tak źle z tym 500+ to po co bierze niech nie pobiera świadczenia i problem z glowy.
bETYHGwb
Gabi
2 lata temu
Wszystko jest ważne, ale pieniądze, których nie ma pod dostatkiem, powinny być rozdawane z ROZUMEM. Trudno jest zbadać wszystkie sytuacje i czasami można coś przeoczyć, ale ważna jest wola, by szkodę szybko naprawić. U nas w kraju niestety tak to nie działa. W mojej ocenie, nie stać nas było rozdawnictwo na tak szeroką skalę. A tych, którzy wychowują samotnie, mają po kilkoro dzieci lub opiekują sie niepelnosprwnymi i schorowanymi, a do tego jeszcze pracują, powinno się docenić zdecydowanie bardziej niż resztę!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić