Bez szans na grzybobranie. Zakaz wstępu do lasów!

64

Fatalne wieści dla miłośników grzybobrania! Na terenach należących do Nadleśnictwa Trzebież wprowadzony został zakaz wstępu do lasu. Podobne obostrzenia obowiązują w sąsiednich nadleśnictwach. Już wiadomo, czym jest to spowodowane.

Bez szans na grzybobranie. Zakaz wstępu do lasów!
Grzybobranie (Pixabay)

Leśnicy donoszą, że wojewoda zachodniopomorski zakazuje wstępu do lasów ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Zaraza szerzy się wśród dzików w obrębie Nadleśnictwa Trzebież i w sąsiednich nadleśnictwach.

Wdrożone ograniczenia to wielki cios m.in. dla grzybiarzy. Wszystko dlatego, że w obrębie Nadleśnictwa Trzebież można się poruszać wyłącznie wyznaczonymi szlakami pieszymi czy też rowerowymi. Nie ma możliwości wejścia w głąb lasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zgadza się z Kaczyńskim ws. migrantów? "Bo to jest bez sensu"

Do ruchu wojewody odniosła się między innymi posłanka Magdalena Filiks. Przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej zapewniła, że "tak tego nie zostawi".

Szczeciński Wojewoda poradził sobie z walką z ASF. Rozszerzył swoje rozporządzenie i wydał zakaz mieszkańcom kolejnych powiatów zbierania grzybów... Bo przecież to każda i każdy z tych mieszkańców Polic, czy Szczecina idzie do lasu i po powrocie wchodzi do chlewni, po czym zaraża całe stado trzody chlewnej… wiadomo. G- napisała na Facebooku.

- Gdyby to nie było tak durne, byłoby nawet śmieszne. Ale takich głupot nie było nawet za PRL. Straszyli nas zakazami zbierania grzybów... No i wprowadzili... Tak tego nie zostawię... - czytamy w dalszej części wpisu.

Czym jest ASF?

Afrykański Pomór Świń to choroba wywodząca się z Afryki. Pierwsze przypadki ASF zostały wykryte w Polsce w 2014 roku. Zaraza zdiagnozowana została u dzików, które najprawdopodobniej dotarły do naszego kraju z terenów Białorusi.

Wirus nie jest groźny dla człowieka, ale może być przez niego przenoszony. Choroba jest niebezpieczna wyłącznie dla dzików oraz świń.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić