Białoruś zmusiła samolot do lądowania. Mateusz Morawiecki reaguje

11

W niedzielę na Białorusi doszło do incydentu związanego z zarejestrowanym w Polsce samolotem linii Ryanair relacji Ateny - Wilno. Władze białoruskie zmusiły tę maszynę do lądowania, by aresztować jednego z pasażerów. Na to zdarzenie reaguje premier Mateusz Morawiecki, który rozważa sankcje.

Białoruś zmusiła samolot do lądowania. Mateusz Morawiecki reaguje
Mateusz Morawiecki (PAP)

Szerokim echem odbija się niedzielny incydent na Białorusi. Myśliwiec sprowadził na ziemię samolot linii Ryanair, by aresztować jednego z pasażerów - Ramana Pratasiewicza, znanego antyrządowego blogera.

W poniedziałek po południu w Brukseli rozpocznie się szczyt unijnych przywódców. Jednym z przewodnich tematów będą konsekwencje wobec Białorusi za wczorajszy incydent. Jak podaje rmf24.pl, zaproponowanie sankcji wobec Białorusi bardzo poważnie rozważa premier Mateusz Morawiecki.

Białoruś. Trzy rodzaje sankcji

RMF FM ujawnia również, że rozważane są trzy rodzaje sankcji. Pierwszy to rozszerzenie zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej dla wszystkich zaangażowanych w niedzielny incydent.

Drugi to sankcje gospodarcze. Byłoby to równoznaczne z zamknięciem UE dla białoruskich produkcji, a także wstrzymanie unijnego eksportu na Białoruś.

Trzeci typ sankcji obejmuje loty. Chodzi o to, by białoruskie linie Belavia nie mogły latać na terenie UE i by unijne samoloty nie latały nad Białorusią.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić