Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Piekło na Helu. Czegoś takiego jeszcze nie było. Inwazja

67
Podziel się:

Mieszkańcy Półwyspu Helskiego (woj. pomorskie) przechodzą trudne chwile. W ich miejscu zamieszkania zaroiło się od owadów. Mimo że nie wyrządzają one ludziom krzywdy, ich obecność oraz ilość jest ogromne uciążliwa. To pierwsza taka sytuacja od dawna.

Piekło na Helu. Czegoś takiego jeszcze nie było. Inwazja
Na Półwyspie Helskim ma miejsce inwazja owadów. To ogromnie uciążliwe dla mieszkańców i turystów (Getty Images, Facebook)

Do tej pory owady na Półwyspie Helskim nie pojawiały się w takiej ilości. Ostatnio zaczęły być widywane w miejscach, w których dotychczas było ich tak mało, że nie przyciągały niczyjej uwagi.

Zazwyczaj można było je zaobserwować w okolicach wyjazdu z Władysławowa w stronę Chałup. W tym roku są już w Kuźnicy, a nawet dotarły do Jastarni – relacjonuje pan Piotr z Jastarni ("Dziennik Bałtycki").

Półwysep Helski – inwazja owadów. Co ją spowodowało?

Mieszkańcy Półwyspu Helskiego są zmuszeni regularnie sprzątać martwe owady z płotów, samochodów, elewacji czy chodników. Jak dowodzi dr Paulina Kozina, ekspert z Uniwersytetu Gdańskiego, są to prawdopodobnie niegroźne dla ludzi ochotki. Ich obecność w takich ilościach wynika z rozpoczęcia masowych lotów w celu znalezienia partnera i rozmnażania.

W czasie ich krótkiego życia, jako postacie dorosłe, w ogóle nie pobierają pokarmu. Ich celem, po opuszczeniu formy larwalnej jest tylko i wyłącznie rozmnożenie się, dlatego możemy obserwować rójki, czyli masowe loty wielu osobników owadów w celu znalezienia partnera i kopulacji – tłumaczy dr Paulina Kozina ("Dziennik Bałtycki").

Dr Paulina Kozina podkreśla także, że uciążliwe dla mieszkańców owady jednocześnie są bardzo pożyteczne. Stanowią one ważny element łańcucha pokarmowego wielu zwierząt, co sprawia, że korzyści z ich obecności przeważają nad ewentualnym dyskomfortem wśród okolicznych mieszkańców.

Korzyści wynikające z obecności ochotek w łańcuchu pokarmowym wielu zwierząt przeważają nad kilkudniowym dyskomfortem wynikającym z ich rójek – podkreśla dr Paulina Kozina ("Dziennik Bałtycki").
Zobacz także: Zobacz też: Uważaj, kleszcze już atakują. Oto najlepszy środek, który je zatrzyma
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
Tomas
2 lata temu
Obywatele pucka się zleciały do Czajki.
Gienek
2 lata temu
Te muchy przylecialy z Brukseli za Mucha żeby ich nie wykorzystywac
czej22
2 lata temu
to owady z rozlanej wisły - oczyszczalnia Czajka Warszawa
toJa
2 lata temu
te muszki przyleciały zobaczyć występy prezydenta na skuterze wodnym
adrian 21
2 lata temu
Zrobi się ciepło, to pojawią się tam turystki. Też będą miały rójki. Czekamy z niecierpliwością
Duch
2 lata temu
Ósmą plagą na Polske: Cytat o Egipcie: Stary Testament opisuje ją tak: „Rano wiatr wschodni przyniósł szarańczę. Szarańcza przyleciała na całą ziemię egipską i opuściła się na cały kraj egipski tak licznie, że tyle szarańczy nie było dotąd ani nie będzie nigdy. I pokryła powierzchnię całej ziemi. I ciemną stała się ziemia od szarańczy w takiej ilości. Szarańcza pożarła wszelką trawę ziemi i wszelki owoc z drzewa, który pozostał po gradzie, i nie pozostało nic zielonego na drzewach i nic z roślinności polnej w całej ziemi egipskiej”. Szarańcza była ósmą plagą, która spadła na Egipt, a każda kolejna była straszniejsza od poprzedniej.
Ddddd
2 lata temu
A piekło to nie hel?
Wnwn
2 lata temu
Masz rację garnuszka łamie prawo to co zamknąc
9876
2 lata temu
Czytam: Piekło na Helu! To myślę że to taki drugi Silent Hill ale jednak nie. :(
Gość
2 lata temu
Właśnie szerszeń wleciał mi przez okno. Zostawiłem je otwarte by wyleciał a tu wleciał kolejny!
Marcel
2 lata temu
Mówią że zima musi być zimna żeby robaki wymroziło.. była i co?
Brajan
2 lata temu
Kiedyś moja Dżesika wpadła na pomysł nie myć sie tylko okadzać.. muchy latały a mi ochotka przeszła w mig... Tata Janusz też miał podobną story z Grażą
siemka
2 lata temu
Korzyści dla zwierząt są, lecz nie dla ludzi. Chyba, że zaczną spożywać...
flick
2 lata temu
w sieci wrze
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić