Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Białoruskie media oskarżają Polaków. Chodzi o Cichanouską

63
Podziel się:

W internetowym komunikatorze Telegram opublikowane zostały kolejne maile z rzekomej wymiany między premierem Mateuszem Morawieckim i Michałem Dworczykiem. Tym razem dotyczą one sytuacji na Białorusi i wsparcia białoruskiej opozycji. Tamtejsza telewizja państwowa szybko podchwyciła temat i oskarża Polskę o mieszanie się w sprawy wewnętrzne Białorusi poprzez wsparcie Swiatłany Cichanouskiej.

Białoruskie media oskarżają Polaków. Chodzi o Cichanouską
Swiatłana Cichanouska (Materiały prasowe)

Opublikowane we wtorek maile pochodzą z 2020 roku. To korespondencja szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka z doradcami premiera. W jednym z maili pojawia się też wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński. Korespondencja dotyczy wspierania białoruskiej opozycji. Należy podkreślić, że nie ma jednak stuprocentowej pewności co do autentyczności ujawnionych właśnie maili. Są one zarazem bardzo "wygodne" dla reżimu Aleksandra Łukaszenki, który jest skonfliktowany z władzami Polski i od dawna mówi o ingerowaniu Polski w sprawy wewnętrzne Białorusi.

Maile ludzi z bliskiego otoczenia premiera dotyczą konkretnie Swiatłany Cichanouskiej. W jednym z maili szef KPRM cieszy się, że w powołanej przez Cichanouską Radzie Koordynacyjnej "mamy swoich ludzi".

Dworczyk ma również sugerować, że prowadzone są starania "o umieszczenie naszego człowieka w jej otoczeniu". Nie wiadomo czy chodzi o osobę związaną z polskim rządem, administracją, czy polskimi służbami specjalnymi. Polska mocno zaangażowała się we wsparcie Cichanouskiej i demokratycznej opozycji na Białorusi po ubiegłorocznych, sfałszowanych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Zobacz także: Przełomowe wieści ws. Ramana Pratasiewicza. Jarosław Sellin komentuje

Pratasiewicz na celowniku

W mailach opisywane są także plany działań polskich władz wobec sytuacji na Białorusi. Pojawiają się pomysły spotkania premiera Morawieckiego z twórcami NEXTY - kanału informacyjnego, opisującego sytuację na Białorusi.

Twórca NEXTY, Raman Pratasiewicz, został w maju zatrzymany przez białoruskie KGB. Białorusini doprowadzili do lądowania w Mińsku samolotu z Pratasiewiczem na pokładzie. Dziennikarz i jego partnerka zostali zatrzymani. Pratasiewicz, który później udzielił wywiadu białoruskiej telewizji, nosił wyraźne ślady pobicia.

Dworczyk i doradcy premiera opisywali także inne działania. W mailach są plany wsparcia przedstawicieli mniejszości białoruskiej w Polsce i wykorzystania ich do działań wobec reżimu Łukaszenki.

"Zastanawiałem się po naszej rozmowie i uważam, że pomysł aby wykorzystać [nazwisko i funkcję wymienionej osoby usuwamy z uwagi na jej znaczenie publiczne - red.] jest w tym momencie optymalny. (...) [nazwisko usunięte] jest wiarygodny i dla Białorusinów i dal Polaków, od lat, często za głodowe pieniądze walczy o demokrację na Białorusi. Ma pasję, wiedzę, kontakty i narzędzie, jakim jest [nazwę organizacji usuwamy z uwagi na jej funkcję w społeczności białoruskiej - red.]. Ma też dużo młodych ludzi zarówno wolontariuszy studentów Białorusinów i Polaków. Rozmawiałem z nim wczoraj i jest gotów w 110% poświęcić się tej sprawie" - brzmi fragment rzekomego maila Michała Dworczyka do premiera Morawieckiego.

Pojawiła się także otwartym tekstem sugestia, że dziennikarze NEXTY współpracowali z Polską.

"Natomiast pojawia się inne pytanie. Czy chcemy dać wywiad bezpośredni PMM [premiera Mateusza Morawieckiego - red.] z Nextą i tym samym dać Białorusinom jasne potwierdzenie, że dotąd robiliśmy sobie z nich jaja (bo oficjalnie zaprzeczamy, że Nexta ma z nami cokolwiek wspólnego)" - brzmi fragment maila, wysłanego rzekomo przez wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego do jednego ze współpracowników premiera.

W ubiegłym roku dziennikarze serwisu byli mocno zaangażowani w opisywanie sytuacji po wyborach na Białorusi i wsparcie demokratycznych protestów.

Białorusini odpowiadają

Temat został szybko podchwycony przez państwowe media białoruskie. W oficjalnej telewizji wyemitowany został materiał, opisujący dokładnie zawartość maili. Białorusini akcentują, że Polska miesza się w ich wewnętrzne sprawy. Pojawiły się słowa o "nieczystych zagrywkach" Polaków i "finansowaniu ekstremistów". W materiale pojawiły się także migawki z protestów anty-covidowych w Polsce.

W ciągu ostatnich dni pojawił się i inny problem. Na granicy polsko-białoruskiej pojawiają się osoby z Bliskiego Wschodu, które nielegalnie przekraczają granicę naszego kraju. Akcja ta ma wsparcie białoruskich władz. Kilka dni temu z podobnego powodu stan wyjątkowy wprowadzono na Litwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(63)
CieKawy
rok temu
Ciekawe jakie zdanie ma na temat autorytarnych rządów pis i niszczeniu niezależnych mediów. Gdyby wypowiedziała się publicznie na ten temat jutro dostała by wilczy bilet od Morawieckiego. W tvpic powiedzieli by natomiast że postanowiła jednak dobrowolnie powrócić na Białoruś. Tyle w temacie rządów pis.
Dramat
rok temu
Uciekła z reżimu totalnego do reżimu wciąż umiarkowanego. Tutaj na razie nie aresztują przeciwników ale dyskredytują i podważają wiarygodność każdego kto ma posłuch w społeczeństwie i odważy się krytykować pis. Nie ważne czy to profesor czy sportowiec.
?????
rok temu
A gdzie mój komentarz? Co? Źle oceniłem sytuację? Czy nie zgodnie z oczekiwaniem O2?
?????
rok temu
Odczepić się od Białorusi. Obecny polski nierząd chce obalić rządy Łukaszenki na Białorusi. A nasz rodzimy nierząd chce obalić Tusek i Makrela. Reżim? W tej plandemii to wszystkie nierządy na świecie są reżimowe. Więc o co tu chodzi?
Juno
rok temu
Nadchodzi czas kolejnego znienawudzenia.
emerytka
rok temu
rzady pis-owcow to nasza totalna porazka.rodacy sprzedaja swoja wolnosc za marne 500zl.i 13-stke.pis-owcy udaja ze sa za demokracja w innych krajach a nam przykrecaja srubke.trzeba miec tupet
ak001
rok temu
U nas jest podobnie. Wszyscy, którzy wspierają opozycję (ultra nieudolną, ale jednak opozycję) są napiętnowani przez PiS i opluwani przez zwolenników tej sekty. Nie wierzycie? Posłuchajcie TVP1 lub TVP2.
The Gambler
rok temu
Taaa ..., ingerencja w wydarzenia polityczne i gospodarcze w sąsiadujących ze sobą krajach istniała od zawsze i będzie istnieć zawsze. Nie jest niczym dziwnym, gdyż każdy kraj usiłuje stworzyć dla siebie warunki dobrosąsiedzkie na poziomie i warunkach pozwalających uzyskiwać korzyści gospodarcze i budowanie potęgi własnej. Dziwnym, a właściwie głupim jest działanie pozwalające na uzyskiwanie wiedzy na ten temat, dostępnej dla zainteresowanych stron. Polski (nie)rząd pod "światłym" przywództwem Morawieckiego, sterowany z tylnego siedzenia przez Kaczyńskiego, jak dotychczas wykazał się skrajną indolencją i bezgranicznym lekceważeniem zasad w działaniach zmierzających do umacniania pozycji własnego kraju. Ważniejsze dla polskich "władców" okazały się wewnętrzne rozgrywki o stanowiska, wpływy i pieniądze. Nie jest istotne czy e-maile Dworczyka są, czy nie są prawdziwe, ważne jest to, że ogromna ilość takich nawet bardzo wiarygodnych wiadomości wypłynęła i stały się one dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Zaprzeczanie prawdziwości niczego nie zmieni ponieważ wykonane wcześniej poczynania w określonych sprawach dokumentują prawdziwość tych e-maili, gdyż są one zgodne z ustaleniami zawartymi w tych pismach. PiS niestety, od czasu przejęcia władzy w Polsce, nie wykazał się zdolnością do rządzenia i umiejętnością przewidywania skutków swoich własnych działań. Wykazał się za to ogromnym infantylizmem i indolencją. Zaniedbania wynikające z lekceważenia zasad oraz z braku wiedzy i umiejętności oraz niskiego (niezauważalnego) poziomu inteligencji, jeszcze niejednokrotnie będą "odbijać się czkawką" naszym "geniuszom" politycznym i gospodarczym zasiadającym w rządowych fotelach.
jack
rok temu
a jakie macie dowody ze wybory byly sfauszowane,to ja moge miec powody aby myslec ze w naszym kraju sa fauszowane wybory,przez 50 lat wybory byly wygrywane przez jedna sluszna partie to skoro mozna bylo wtedy fauszowac przez tyle lat to tym bardziej mozna obecnie fauszowac
Zefir
rok temu
Jest zasada nie pakować się między wódkę i zakąskę.
ttt
rok temu
Opozycję trzeba wspierać
Hmmmm!
rok temu
Żaden kraj nie ma prawa mieszać się do spraw innych krajów jeżeli one nie mają czegoś wspólnego! Acha,no i trzeba sprzątać u siebie na podwórku i naprawiać błędy które krzywdzą obywateli,pomagać i rozwijać tak by kraj był potęgą gospodarczą jak już te kraje rozwinięte typu Szwajcaria,Niemcy! Oczywiście nas Polaków jest wystarczająco dużo żeby sobie z tym poradzić więc uchodźcy nie są nam potrzebni! Jeżeli kraj jest źle rządzony i widać to ewidentnie powinno się zrobić przemianę ale niestety z polskimi politykami to ciągle są jakieś afery,przekręty więc do puki inteligentni,mądrzy już zamożni a nie pazerni nie zajmą odpowiednich stanowisk w polityce w Polsce nie będzie nigdy dobrze !!!
nori
rok temu
Białorusini ! Nie ma co cytować Morawieckiego . To patologiczny kłamca i osoba niegodna szacunku !
Taka Prawda
rok temu
Najbardziej podobaja mie sie wzruszajace wypowiedzi opozycjonistow z Bialorusi o tym jak walczyli z COVID-em. Przypomina mi to bajki Morawieckiego jak wykleci odbudowywali Polske w latach 1945-48 albo Solidaruchy strajkami wspierali gospodarke w latach 1980-1990. Akurat to bylo odwrotnie - dziesiatki tysiecy ludzi bez masek mieszajacych sie na ulicach Minska spowodowalo rozprzestrzenienie sie wirusa, ktory do tej pory byl pod kontrola. I taka jest brutalna prawda...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić