Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Bieszczadzka zagadka sprzed lat. Są już o krok od rozwiązania

20

Od poznania tajemnicy dzieli ich już tak niewiele. W Bieszczadach na terenie Nadleśnictwa Cisna prowadzone są odwierty. Badacze są już o krok od odnalezienia największej, istniejącej 200 lat temu na tym terenie, sztolni "Róża".

Bieszczadzka zagadka sprzed lat. Są już o krok od rozwiązania
Bieszczady. Zagadka sprzed lat. Trwają poszukiwania sztolni "Róża" (Lasy Państwowe, Edward Marszałek)

Bieszczady. Tajemnica z początków XIX wieku

Jacek Fredro, ojciec słynnego komediopisarza, prowadził początkiem XIX wieku na terenie dzisiejszego Nadleśnictwa Cisna w Bieszczadach hutę. Z upływem czasu sztolnie, gdzie wydobywano rudę żelaza, niestety się zawaliły, a miejscowi zapomnieli, gdzie były zlokalizowane.

Rozwiązaniem bieszczadzkiej zagadki kilka lat temu zajęła się Fundacja Tylko Bieszczady. Sprawdzono kilka miejsc, gdzie była wydobywana ruda żelaza, którą następnie przetwarzano w lokalnej hucie.

W Bieszczadach trwają poszukiwania XIX-wiecznej sztolni "Róża"

Fundacja Tylko Bieszczady, której członkowie od lat nie tracą nadziei na jej znalezienie, właśnie rozpoczęła kolejny etap poszukiwań. 14 września wyznaczono miejsce odwiertu

Fundacja Tylko Bieszczady rozpoczyna poszukiwanie sztolni Róża metodą inwazyjną. Do tego celu wykorzystamy specjalistyczny zakład górniczy z Mnikowa. Mamy już wszystkie zgody na wiercenie więc po 3 latach badania sztolni "Róża" metodą nieinwazyjną przechodzimy do innej metody - oby była również skuteczna - napisała Fundacja Tylko Bieszczady.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Sztolnia "Róża" w Bieszczadach. Tym razem musi się udać

Wiercenie rozpoczęto 15 września, o czym poinformowały też Lasy Państwowe. Badacze mają nadzieję, że w końcu bieszczadzka zagadka zostanie rozwiązana.

Sztolnia zlokalizowana została na gruntach obecnie zarządzanych przez Nadleśnictwo Cisna, ale dwa wieki temu były one własnością Jacka hr. Fredry. Jeśli hipotezy się potwierdzą i badania doprowadzą do odkrycia tej sztucznej jaskini, będziemy współpracować w zakresie jej udostępnienia turystom, gdyż byłby to fantastyczny obiekt i krajoznawcza atrakcja, świadcząca o bogatej historii tego terenu - przekazał nadleśniczy Jan Podraza.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić