Sensacja w Rosji. Odnaleziono szczątki pradawnej bestii. Mają 40 tys. lat

65

Niesamowite odkrycie w Rosji. Odnaleziono tam doskonale zachowane szczątki niedźwiedzia jaskiniowego z epoki lodowcowej. Może to mieć historyczny znaczenie.

Sensacja w Rosji. Odnaleziono szczątki pradawnej bestii. Mają 40 tys. lat
Niesamowite szczątki niedźwiedzia (North-Eastern Federal University)

Zdumiewającego znaleziska dokonali pasterze reniferów w Rosji. Znaleźli bowiem szczątki niedźwiedzia jaskiniowego z epoki lodowcowej. To pierwszy przypadek tego gatunku, jaki kiedykolwiek znaleziono z nienaruszonymi tkankami miękkimi. Do odkrycia doszło na Wyspach Lachowskich, które są częścią archipelagu Wysp Nowej Syberii na dalekiej północy kraju.

Niedźwiedź mógł żyć nawet 39,5 tys. lat temu. W historii nie było tak dobrze zachowanego okazu. Wcześniej znajdowano tylko kości niedźwiedzi jaskiniowych. Podczas topnienia wiecznej zmarzliny na Syberii dokonano w ostatnich latach wielu odkryć.

Dziś jest to pierwsze i jedyne znalezisko tego typu - cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimi. Jest całkowicie zakonserwowana, ze wszystkimi narządami wewnętrznymi na miejscu, nawet nosem - powiedziała naukowiec Lena Grigorieva.

Niedźwiedź jaskiniowy (Ursus spelaeus) to prehistoryczny gatunek. Żył w Eurazji w okresie środkowego i późnego plejstocenu i wymarł około 15 tys. lat temu. Znaleziony okaz ma od 22 do 39,5 tys. lat.

Zobacz także: Znalezisko na strychu lubelskiej szkoły. Karabiny były ukryte przez 75 lat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić