aktualizacja 

Bliźniaczki wychowały się w różnych krajach. Różnica w ich IQ zaskakuje

54

Uczeni opublikowali niesamowite wyniki badań na bliźniaczkach jednojajowych, które zostały rozdzielone w wieku dwóch lat. Okazało się, że jedna z nich miała zdecydowanie wyższe IQ, na co mógł wpłynąć kraj, w którym żyła.

Bliźniaczki wychowały się w różnych krajach. Różnica w ich IQ zaskakuje
Wyniki testu IQ bliźniaczek różniły się (zdjęcie ilustracyjne) (Pixabay)

Wyniki badań przedstawiono w czasopiśmie "Personality and Individual Differences". Niesamowity eksperyment można było zrealizować dzięki smutnemu incydentowi. Urodzone w 1974 roku bliźniaczki zostały rozdzielone w wieku zaledwie dwóch lat, kiedy jedna z nich zgubiła się podczas wizyty na targu w Seulu w Korei Południowej. Pomimo wielu apelów i prób rodzicom nie udało odnaleźć się ukochanej córki.

Zaginiona bliźniaczka została adoptowana przez rodzinę ze Stanów Zjednoczonych. Koreanka, dorastając daleko od ojczyzny nie miała pojęcia, że posiada w niej rodzeństwo. W 2018 roku przesłała swoje DNA do południowokoreańskiego programu, który miał na celu jednoczenie zaginionych członków rodzin. Dwa lata później, czyli aż po 44 latach od zaginięcia dorosła już kobieta dowiedziała się, że ma siostrę bliźniaczkę i inne rodzeństwo.

Naukowcy stanęli przed wyjątkową okazją na przebadanie bliźniaczek jednojajowych. Kobiety były wychowywane w dwóch zupełnie innych domach i kulturach. Po przeprowadzeniu im testu na inteligencję okazało się, że mieszkająca w Korei kobieta miała IQ wyższe od swojej siostry aż o 16 punktów. Zaprzecza to dotychczasowym badaniom na bliźniakach jednojajowych, które wskazywały na różnicę nie większą niż siedem punktów.

Naukowcy nie potrafili określić, czy różnica w wyniku sióstr wynikała tylko z ich miejsca wychowania. Na zdolności poznawcze zaginionej mogły wpłynąć trzy wstrząsy mózgu, których doznała przez całe życie. Bliźniaczka dorastała w Korei w bardzo harmonijnym domu, kiedy rodzina zastępcza jej siostry niestety się rozpadła. Pomimo różnic kobiety miały identyczne wyniki w profilach samooceny i zdrowia psychicznego. Podobna była też ogólna konfiguracja ich osobowości.

Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić