o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Bomba ekologiczna na Bałtyku. Grozi katastrofą

144
Podziel się

Kosma Złotowski poruszył temat wraków z czasów II wojny światowej, które wciąż spoczywają na dnie Morza Bałtyckiego. Europoseł PiS wyraził obawę, że jeśli problem nie zostanie jak najszybciej rozwiązany, dojdzie do katastrofy ekologicznej na wielką skalę.

Bomba ekologiczna na Bałtyku. Grozi katastrofą
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Magnus Melin)
bEEzDjBx

Jak poinformował Kosma Złotowski, na dnie Morza Bałtyckiego może znajdować się od 8 do nawet 10 tysięcy wraków. Spośród nich około setka stanowi poważne zagrożenie ze względu m.in. na wydobywające się paliwo czy broń chemiczną, która wciąż znajduje się w rdzewiejących statkach.

Wiemy, że w Zatoce Gdańskiej jest nawet zatopiony tankowiec, który był pełen paliwa. Z kolei z innego takiego statku w okolicach Pucka paliwo powoli się wydobywa, ponieważ zbiornik przerdzewiał. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej – alarmuje europoseł PiS (PAP).
bEEzDjBz

Morze Bałtyckie – wraki z II wojny światowej coraz większym zagrożeniem

Kosma Złotowski zwrócił się ze specjalnym apelem do państw, które leżą nad Morzem Bałtyckim. Nalega także, aby przedstawiciele Unii Europejskiej poruszyli problem również w rozmowach z Rosją.

Zobacz także: Zobacz też: Zaskakujące odkrycie nurków na dnie Bałtyku
bEEzDjBF

Europoseł PiS zauważył, że największą przeszkodę w realizacji planu stanowią niedobory finansowe. Pieniądze są potrzebne nie tylko na ewentualne wydobycie wraków z dna, lecz także likwidację przyszłych szkód.

Przede wszystkim trzeba na to przeznaczyć pieniądze. Każdy z tych krajów, które są zagrożone, ma jakiś niewielki budżet na ewentualną likwidację szkód, ale trzeba to zacząć robić systemowo – zwraca uwagę Kosma Złotowski (PAP).

Nie tylko Polsce zależy na rozwiązaniu problemu wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego. Jeszcze pod koniec 2020 roku Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrywała wnioski z różnych państw Unii Europejskiej, których przedstawiciele domagali się zajęcia tą kwestią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEzDjCa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(144)
jaro
7 miesięcy temu
Oddamy to zpowrotem Niemcą za darmo
jaro
7 miesięcy temu
Oddamy to zpowrotem Niemcą za darmo
Gosc2
8 miesięcy temu
Wszystkie kraje lezace nad Baltykiem powinny te wraki statkow usunac, albo te ktore braly udzial w zatopieniu tych statkow.
bEEzDjCb
pop
8 miesięcy temu
Po I Wojnie Światowej zatopiono w Bałtyku, tzw głębiach olbrzymie ilości broni chemicznej, gazów bojowych i wiadomo od lat że się uaktywniają.... kto ma ochotę na flądrę, rybę denną z Bałtyku...!!!
Ktosik
8 miesięcy temu
UE to taki sztuczny twór który często sam bije do własnej bramki
Ktosik
8 miesięcy temu
Unia chcąc być jednością powinna jak najszybciej wyrównać pensje. Zwiększyć częstotliwość wyjazdów młodzieży pomiędzy krajami np. Wymiana uczniów. Tak żeby zwykli ludzie zaczęli utożsamiać się z Unią nie Polską Francją czy Niemcami tylko tak UE może przetrwać. W aktualnej sytuacji UE to nawet nie kolos na glinianych nogach.
Ktosik
8 miesięcy temu
Ja pi.....e. Teraz to problem wszystkich nadbałtyckich. Dla środowiska nie ma znaczenia kto to wrzucił i kto wyjmnie. Lecz takie sytuacje oznaczają słabość uni. Czyli jak zawsze wszystkie sojusze są dobre w czasie pokoju a w czasie W każdy chroni własny tyłek. Dopuki UE będzie związana ze sobą tylko gospodarczo nie ma szans przetrwać w dłuższej perspektywie.
Gosc2
8 miesięcy temu
Polski dywizjon 303 bral udzial wspolnie z angielskimi mysliwcami w bombardowaniu okretow wroga
***** ***
8 miesięcy temu
Pis roztrfonił kasę na 500plusy i inne ich biznesy i co brak kasy
fizyk
8 miesięcy temu
Nie starczy wypompowac paliwo /odczynniki chemiczne?
Andrzej
8 miesięcy temu
To już wiadomo od dawna ! Pytanie tylko, dlaczego Niemcy i Rosja do dzisiaj nie podjęły żadnych działań, żeby oczyścić Bałtyk z ich broni chemicznej, którą zatopili ? Na rurę gazową - są pieniądze ale na tak ważną sprawę - NIE MA ? I to jest właśnie ta pseudomoralność UE i Rosj. Trudno sobie wyobrazić większe zakłamanie !
Adam
8 miesięcy temu
Rozwiązanie tego problemu powinny sfinansować państwa, do których należały zatopione fanty, czyli Niemcy, Rosja. Jako początkowi agresorzy Polski i sprzymierzeńcy w tej wojnie od 1939 roku do ...
aw45
8 miesięcy temu
Niemcy i Ruscy wywołali II światową. Niech usuwają wraki.
bEEzDjBT
salamina 2
8 miesięcy temu
o ile dobrze pamiętam to wraki panie pośle to mały pikuś ,po IIWŚ alianci czytaj anglicy rosjanie żeby nie zaprzątać sobie głowy i poszli na łatwiznę zatapiając setki tysiące pojemników z gazami bojowymi i innymi chemikaliami to jest prawdziwy problem.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić