Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Boże Ciało 2020. Czy w tym roku odbędą się procesje? Nowe wytyczne

1
Podziel się

Czy w 2020 roku wyrusza procesje na Boże Ciało? Czy wierni przemaszerują ulicami miast, śpiewając i modląc się wspólnie? Minister zdrowia zapewnia, że sytuacja jest już analizowana. Biskupi nie czekają jednak na decyzję rządu.

Procesje na Boże Ciało mają długoletnią tradycję w Polsce
Procesje na Boże Ciało mają długoletnią tradycję w Polsce (Getty Images)
bCHvOlQR

Boże Ciało 2020. Czy będzie procesja?

Zbliża się Boże Ciało. Tradycyjnie wierni idą wtedy tłumnie z procesją, zatrzymując się przy specjalnie przygotowanych z tej okazji ołtarzach i modląc się. Dziewczynki sypią kwiaty, chłopcy dzwonią dzwonkami, a starsi niosą figury Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. W wielu miejscowościach procesje na Boże Ciało obywają się ulicami miast czy wsi, a jeśli nie ma takiej możliwości - to wokół kościoła. Czy w tym roku odbędą się procesje na Boże Ciało?

Boże Ciało 2020. Nowe wytyczne

W środę 27 maja rząd ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń. Na razie nie podano jednak informacji, jak miałyby wyglądać takie uroczystości religijne jak Boże Ciało. Nie znamy wytycznych.

bCHvOlQT

Boże Ciało 2020. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: "Analizujemy sytuację"

Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia, był gościem programu "Newsroom WP". Zapytany o możliwość organizowania procesji na Boże Ciało, powiedział: "To nie tylko kwestia wielosetletniej tradycji. Jest to kult religijny, ale to też grupa osób, która się przemieszcza ulicami, więc trwają intensywne prace. Jak będziemy mieli gotowe stanowisko, to je zakomunikujemy. Analizujemy sytuację. Kontekst jest szerszy niż sama procesja Bożego Ciała, choć bez wątpienia procesja jest ważna dla wielu Polaków" - poinformował Łukasz Szumowski.

Boże Ciało 2020. Ile osób na procesji? Diecezje nie czekają na stanowisko rządu

Niektóre diecezje już podjęły decyzję w sprawie organizowania procesji Bożego Ciała. W wielu miejscach wydano komunikaty, że procesje na Boże Ciało mogą się odbywać tylko w obrębie placu kościelnego, a uczestniczyć w nich mogą jedynie wierni, którzy byli w tym dniu na Mszy Świętej w kościele. Przypomnijmy - limit osób w kościele zależy od powierzchni budynku. Na każdą osobę musi przypadać 10 metrów kwadratowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHvOlQZ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCHvOlRu
KOMENTARZE
(1)
ania
miesiąc temu
" limit osób w kościele zależy od powierzchni budynku. Na każdą osobę musi przypadać 10 metrów kwadratowych." ktos chyba nie zauwazyl, ze od niedzieli nie bedzie tego limitu...
Najnowsze komentarze (1)
ania
miesiąc temu
" limit osób w kościele zależy od powierzchni budynku. Na każdą osobę musi przypadać 10 metrów kwadratowych." ktos chyba nie zauwazyl, ze od niedzieli nie bedzie tego limitu...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić