Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

28 ton złota nazistów. Zagraniczne media piszą dziś o Polsce

485
Podziel się:

Uwagę zagranicznych mediów przykuła nierozwikłana sprawa ton kosztowności, które mają znajdować się pod jednym z pałaców na Dolnym Śląsku. Według pamiętnika, napisanego rzekomo przez oficera SS, skarb został ukryty w studni pod koniec II wojny światowej.

Dziennik spisany rzekomo przez SS-mana Egona Ollenhauera z czasów II wojny światowej
Dziennik spisany rzekomo przez SS-mana Egona Ollenhauera z czasów II wojny światowej (YouTube.com)

Na początku marca 2019 roku zrobiło się głośno na temat tajemniczego dziennika spisanego rzekomo przez SS-mana Egona Ollenhauera. Na jego stronach zapisane miały zostać lokalizacje 11 miejsc na Dolnym Śląsku, w których ukryto pod koniec II wojny światowej zrabowane przez hitlerowców dzieła sztuki i kosztowności. Teraz sprawą zainteresowały się brytyjskie serwisy informacyjne Daily Mail i The First News.

Dziennik znalazł się w posiadaniu polskiej fundacji ponad dziesięć lat temu. Dariusz Franz Dziewiatek oraz Roman Furmaniak z Fundacji Śląski Pomost mieli otrzymać dziennik już w 2009 r. od niemieckiej organizacji Quedlinburger. Istnieje jednak wiele wątpliwości, co do jego pochodzenia.

Autorem dziennika jest rzekomo Egon Ollenhauer, oficer, który pomógł ukryć hitlerowskie skarby na rozkaz Hitlera. Ollenhauer miał pomagać Guntherowi Grundmannowi, hitlerowskiemu konserwatorowi zabytków z Dolnego Śląska w przewożeniu i ukrywaniu kosztowności.

Zobacz także: Skarb z dna rzeki. Niezwykłe odkrycie w Gwdzie

Skarb ma znajdować się na terenie pałacu na Dolnym Śląsku. To tam miało zostać ukrytych dwadzieścia osiem ton nazistowskiego złota o wartości miliardów złotych. Uważa się, że kryjówka pełna sztabek złota, biżuterii i monet znajduje się około 60 metrów pod ziemią na dnie zniszczonego szybu studni na terenie Pałacu w Roztoce, w pobliżu Wrocławia.

Szef fundacji zdecydował się na upublicznienie treści dziennika. Liczono także na pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu lokalizacji kryjówek. Według Ministerstwa zgłoszenie jest w trakcie weryfikacji.

Treści zawarte w pamiętniku budzą wątpliwości. Pojawiają się tezy podważające jego wiarygodność. Jak informuje portal "Zwiadowca historii" wiele informacji okazało się niedokładnych, podejrzanych bądź, nieprawdziwych, jak sam fakt otrzymania dziennika od niemieckiej organizacji. Sprawą wciąż zajmują się jednak badacze, którzy otrzymali dostęp do treści zawartych w dzienniku.

Moim zdaniem nie ma tam konkretów na temat tego, gdzie miejsca ukrycia kosztowności rzeczywiście się znajdują, ale te zapiski mogą mieć wartość historyczną, uzupełniającą naszą wiedzę o Dolnym Śląsku – mówiła dziennikarka i pisarka Joanna Lamparska w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(485)
olo
2 lata temu
NAJPIERW BYL POCIAG PANCERNY TERAZ STUDNIA; NADZIEJA UMIERA OSTATNIA
zyzio
2 lata temu
a żydy z usa.....to nasze, oddawać!!!!!
bhu
2 lata temu
Dwadzieścia osiem ton złota ukradzione przez nazistów z całej europyi nie nazistow a niemców
Pol76
2 lata temu
Trzeba pogłębić studnie i stąd te wspomnienia
Ggdd
2 lata temu
Ten majątek należy do skrzypków na dachu, oni tylko mają do niego prawo. Trzeba to znaleźć i im dać + pluss odsetki.
Jakub
2 lata temu
Niektórzy ludzie to są tak głupi, że brak słów. Co było to było i się nie odstanie. A w chwili obecnej Niemcy to jeden z lepszych narodów i przewyższają Polskę m. in. swoją mentalnością oraz kulturą.
otton
2 lata temu
jak zwykle zbliża się sezon letni to trzeba wzbudzic sensacje aby turyści zaczeli odwiedzać miejsce i nabijać kasę
Tomek
2 lata temu
Tego przecież szuka się od lat złoty pociąg itp
Mic
2 lata temu
Lepiej by Niemcy Bałtyk oczyścili z min podwodnych.
Gigi Amoroso
2 lata temu
Ale durnoty wypisują. Całe to złoto jest od dawna zakopane w moim ogródku. Co jakiś czas wykopuję sobie kilka sztabek, które spieniężam u znajomego złotnika a potem całonocna balanga w kasynach i burdelach. Żyć, nie umierać.
:-)
2 lata temu
Żydzi już się cieszą
Kuko
2 lata temu
Pierwsi po złoto zgłoszą się Żydzi . To jest pewne .
Tomek
2 lata temu
Co na to nowojorska rada Żydów haha
Krakers
2 lata temu
Wyobraźcie to sobie tak hipotetycznie jak by polacy odnaleźli to złoto i dzieła sztuki jak ob-ŻYD-liwcy by podnieśli aj waj! Żeby oddać im wszystko bo to przecież bezwzględnie to ich!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić