Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
EKO
|

"Boże, proszę o przebaczenie". Papież Franciszek poruszony do szpiku

112
Podziel się

Papież Franciszek spotkał się węgierską pisarką Edith Bruck, która przeżyła pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W rozmowie z papieżem mówiła o swoich wstrząsających doświadczeniach.

"Boże, proszę o przebaczenie". Papież Franciszek poruszony do szpiku
Papież Franciszek wysłuchał wstrząsających historii. (Getty Images)

27 stycznia na świecie miały miejsce obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Edith Bruck udzieliła z tej okazji wywiadu dla watykańskiej gazety "L'Osservatore Romano". Węgierska pisarka podzieliła się swoją historią z okresu II wojny światowej.

Papież Franciszek spotkał się z Edith Bruck. Nietypowe okoliczności

Jedną z osób, które przeczytały wywiad udzielony przez Edith Bruck, był papież. Franciszek zdecydował się spotkać z węgierską pisarką osobiście. Nie zaprosił jednak pisarki na audiencję, lecz złożył wizytę w jej domu w centrum Rzymu.

Edith Bruck pochodzi z Węgier, jednak większość swojego życia spędziła we Włoszech. Podczas spotkania z papieżem opowiadała o piekle, jakie przeżyła w obozie koncentracyjnym.

Byłam bardzo poruszona. Rozmawialiśmy o mojej historii. Papież był bardzo zasmucony z powodu tych niewinnych, którzy zostali unicestwieni - powiedziała Bruck, cytowana przez Vatican News.

Franciszek podziękował pisarce za złożone świadectwo oraz poprosił, aby w imieniu wszystkich ofiar Holocaustu przyjęła jego hołd.

Przybyłem tutaj, aby podziękować ci za świadectwo oraz złożyć hołd męczennikom nazistowskiego szaleństwa – powiedział do Edith Bruck papież Franciszek.

W trakcie spotkania z pisarką Franciszek wypowiedział słowa, które padły również podczas jego wizyty w Muzeum Jad Waszem w Jerozolimie.

Powtarzam te słowa przed każdym człowiekiem, który tyle z tego powodu [z powodu nazizmu - przyp. red.] wycierpiał - Boże, w imię ludzkości, proszę o przebaczenie - stwierdził papież.
Zobacz także: Zobacz też: Ksiądz Andrzej Kobyliński: Odchodzi do lamusa tradycyjna wersja Kościoła
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(112)
czytelnik
11 miesięcy temu
A kiedy któryś z biskupów powie tak o powojennych obozach otwartych przez polskie władze TAM ZGiNĘŁY TYSIĄCE Ślązaków, Kaszubów i innych mniejszości . TEMAT TABU BO NIBY POLACY TACY ŚWIĘCI ?
deeg
11 miesięcy temu
PiS i wszycsy przyjaciele i fani nazimu muszą odejść.
Olo
11 miesięcy temu
Hitler do końca był członkiem kościoła katolickiego i nie przypominam sobie żeby był ekskomunikowany
trrt
11 miesięcy temu
Czy odwa jest poruszone do szpiku?! po co wam reklamy stron z wirusami np. j...utka. Za darmo to robicie?
trrt
11 miesięcy temu
Pani EKO, co to za cudo: "poruszony do szpiku"? Z jakiego to języka?
trrt
11 miesięcy temu
To po polsku? Poruszony do szpiku? Chyba jakaś nowomowa?
65Piotr
11 miesięcy temu
Szwagier mojej babci też przeżył to piekło w obozie w Oświęcimiu i bardzo mało mówi się o Polakach którzy tam zginęli i cierpieli tak samo jak więźniowie innych narodów jestem w De i tam tylko o Żydach mówią i im współczują ja też chylę czoła ale mówmy też głośno o Polskiej gehennie
maq
11 miesięcy temu
50 lat wcześniej to samo robili Brytyjczycy w RPA, a teraz Chińczycy robią Ujgurom. Nie mówiąc o exterminacji Kurdów przez państwo islamskie i Turcję czy o exterminacji ludności w Jemenie.
pawel
11 miesięcy temu
a kto przeprosi za inkwizycję ?
,proszęopomoc
11 miesięcy temu
., ,Mam na imię Ola.,Jestem samotną mamą, zanim opowiem ,..chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób.,Bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko ... Jednak już nie wiem co robić.. Nie Mam Już Wyjścia., Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem. .,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii.. Zostałam Bez Środków do Życia...Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dnie., Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie..Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,. Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach,. na nic się to nie zdało,. Jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś ..,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,Wtedy zdałam sobie sprawę, że jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady..Jestem zdrowa, ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić.Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji.Pracowałam,,,. starczało na mieszkanie i skromne życie..Synek Nigdy nie chodził Głodny...,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,.Ta sytuacja Mnie Przerasta,, Jestem Załamana.Czuję, że zawodzę jako Matka. Jeśli Jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc., będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,, Życzę Wszystkim Dobrej i spokojnej czwartkowej nocy..Ola z Torunia, SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7, .'
Tomasz Z
11 miesięcy temu
Szaleństwem było przyzwolenie na działania Hitlera.słuchali szaleńca wspieranego i stworzonego przez związek radziecki,bolszewików,którzy wypuścili Hitlera jako psa na Europę aby wkroczyć na przygotowany grunt,palić,mordowac,gwałcić i zgarnąć ziemie i majątki.
Tomasz Z
11 miesięcy temu
To była zaplanowana zbrodnia przez lata przygotowywana i popierana przez onteligentny,wykształcony,cywilizowany naród Niemiecki
TRAGEDIA
11 miesięcy temu
Nie uwierzycie co się stało. widzieliście ten filmik gdzie pielęgniarki nie wytrzymały i zaczęły mówić prawdę o tym całym koronawirusie? Masakra że został usunięty z youtuba.. Jak ktoś go nie widział można wpisać w google jesiputka. Ktoś go udostępnił ciekawa jestem na jak długo...
Historyk
11 miesięcy temu
Już nie Niemcy czy hitlerowcy to zrobili tylko naziści. Jak tak dalej pójdzie to za 50 lat zostaną 2 ostatnie litery czyli ci a z przodu kosmi. Ale na pewno cały świat będzie wiedział, że działo się to w Polsce.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić