Pekin upokorzył papieża Franciszka. Ujawniono szczegóły

366

Jeszcze w kilka miesięcy temu mogło się wydawać, że wysłannicy Chin i Watykanu dojdą do porozumienia. Do tamtej pory wiernych i duchownych katolickich w kraju obowiązywał układ z 2018 roku. Teraz wszystko wskazuje na to, że Pekin chce stworzyć swój własny "kościół".

Pekin upokorzył papieża Franciszka. Ujawniono szczegóły
Kościół w Chinach (Getty Images, Kevin Frayer , Stringer)

Główny spór między Watykanem a Chinami dotyczył mianowania przez rząd biskupów katolickich. Jak jednak podaje National Review, władze komunistycznego kraju dały do zrozumienia, że nie będą dłużej respektować ustaleń z 2018 roku. Zgodnie z nimi w wybieranie odpowiednych kandydatów pozostawały zaangażowane obie strony.

Kościół Katolicki w Chinach. Watykan nie ma nic do powiedzenia

Chiny oficjalnie przedstawiły nowe rozporządzenie dotyczące kwestii religijnych. Z treści dokumentu wynika, że od 1 maja papież Franciszek nie będzie odgrywał żadnej roli w procesie nominacji biskupów – nie wolno mu nawet ani ich zatwierdzić, ani zawetować jako głowie Kościoła.

W listopadzie 2020 roku przedstawiciele Watykanu i Chin rozpoczęli negocjacje w kwestii przedłużenia porozumienia z 2018 roku. Mimo że pozornie obie strony wypracowały zadowalający kompromis, szczegółowa treść dokumentu nigdy nie została podana do wiadomości publicznej.

To nie koniec zmian dla katolickich duchownych. Zostali oni również zobowiązani przez władze Chin do respektowania obowiązujących w kraju zasad, w tym – aktywnego wspierania Partii Komunistycznej oraz propagowania "socjalistycznych wartości". Eksperci wyrażają jednak obawy, że stoi za tym chęć podporządkowania Kościoła państwu do tego stopnia, by ostatecznie stał się kolejną reżimową instytucją.

Zobacz także: Zobacz też: Podrobione szczepionki. Chcieli zarobić na pandemii COVID-19
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić