Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Odkrycie na budowie. Przyjechało 80 archeologów

50
Podziel się

Ogromną osadę rzymską odkryto podczas budowy szybkiej kolei HS2 w Wielkiej Brytanii. Na miejsce przyjechało około 80 archeologów, którzy już odkryli wiele tajemnic tego miejsca. Znaleźli rzymskie drogi, studnie oraz liczne artefakty - m.in. monety i narzędzia pracy.

Odkrycie na budowie. Przyjechało 80 archeologów
Niezwykłe odkrycie podczas budowy drogi ekspresowej (YouTube)

Na nietypowe znalezisko trafili pracownicy budowy szybkiej kolei HS2 w Wielkiej Brytanii. W pobliżu wioski Chipping Warden w regionie South Northamptonshire odkryto rzymską wieś. Szacuje się, że Rzymianie pojawili się tam około 400 roku przed naszą erą.

Niezwykłe odkrycie podczas budowy szybkiej kolei

Na miejsce przyjechało kilkadziesiąt archeologów, którzy wskazali, że znaleziona wieś pochodzi z epoki żelaza. Początkowo była to nieznacząca miejscowość, ale w okolicach IV wieku przed naszą erą stała się nagle ważnym punktem handlowym z wybudowaną przez Rzymian drogą o szerokości 10 metrów.

Archeologom udało się ustalić, że ta wieś powstała na długo przed pierwszymi informacjami o pojawieniu się Rzymian na Wyspach Brytyjskich. Na miejscu znaleziono wiele zaskakujących artefaktów — rzymskie urny z ludzkimi szczątkami, pozostałości gier, szklane naczynia, biżuterię i pieniądze.

Pozostałości domów, drogi i liczne monety

Jednym z głównych znalezisk na terenie wsi są zabytkowe studnie i piece. Jak uważają archeolodzy, tam mogły powstawać różne rzeczy. Przypuszczają, że Rzymianie mogli przetwarzać metali, wypalaniem ceramiki lub piekarnia posiadająca wielki piec.

Archeolodzy znaleźli też ślady około 30 okrągłych domów, wzniesionych według tradycji rzymskich. Uwagę przykuwa też szeroka droga, która przebiegała przez środek miejscowości. Wzdłuż niej znaleziono liczne monety, co oznacza, że mieszkańcy wioski dysponowali dużą ilością gotówki.

Jak podaje BBC, od 2018 roku naukowcy pracujący przy HS2 odkryli ponad 100 stanowisk archeologicznych pomiędzy Londynem a Birmingham. W Stoke Mandeville pod kościołem normańskim trafiono na kościół anglosaski, pod którym było rzymskie mauzoleum.

Budowa szybkiej kolei

HS2 to inicjatywa budowy nowej linii kolei dużych prędkości, która połączy Londyn, Midlands, północne rejony Anglii oraz Szkocję. Na trasie do Crewe pociągi mają zatrzymywać się na około 25. stacjach, a połączyć ma 8 z 10 największych miast Wielkiej Brytanii.

Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2020 r. Faza pierwsza zostanie otwarta między 2029 a 2033 rokiem. Będzie miała łącznie 51 km tuneli. Najwięcej powstanie ich w Londynie – 21 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
Waldi
4 dni temu
Bzdura 300 lat przed naszą erą Rzymian na pewno tam nie było
Olek
6 dni temu
Podejrzewam że ktoś kto ma małe spektrum... Ale kwestia tego co możemy się dowiedzieć więcej o nas samych... Nie ma ceny...
Mick
1 tyg. temu
I chłopy mają po robocie, przynajmniej ze 2 lata na bezrobotny pójdą przez tych archeologów.
Anon
1 tyg. temu
5 latek to pisał?
Tfuj stary
1 tyg. temu
"Przed nasza erą" Co to za geniusz pisał
Czepialska
1 tyg. temu
Kto to pisał? ... Na miejsce przyjechało kilkadziesiąt archeologów.. Gdyby autor uważał w szkole na lekcjach polskiego to naumiałby się końcówków i odmianów i teraz nie robiłby takich rażących błędów
Jum
1 tyg. temu
Ale dużo pokazali
Dreszczyk
1 tyg. temu
"....Przypuszczają, że Rzymianie mogli przetwarzać metali, wypalaniem ceramiki lub piekarnia posiadająca wielki piec.....". Co kuźwa mogli?
Andrzej Bogac...
1 tyg. temu
Kilkudziesięciu archeologów lub kilkadziesiąt błędów.
Ben 9595
1 tyg. temu
Ta i co odkryli zestaw szczepionek
Kuba
1 tyg. temu
To nie byli Rzymianie tylko Sumerowie, którzy pobili cała Europę za wyjątkiem Lachów, który podstępem podbili i zniewoli i nazwali Słowianami czyli niewolnikami,a dla jaj nazwali tereny , gdzie opór był silny Polską wg teorii niektórych znawców ziemię po lachach
Sha
1 tyg. temu
Google translator to tłumaczył?
Koko
1 tyg. temu
Rany boskie po jakiemu jest to pisane??
Kilkudziesiec...
1 tyg. temu
Wątpliwym powiem - odkryli zabytkowe drony, które poprzedziły przybycie Rzymian. Zestrzelili je pijane Ruskie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić